Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie o mocowanie lustra głównego.
Witam.

Ponieważ po raz pierwszy samodzielnie zabieram się za budowę teleskopu, mam pytanie do bardziej doświadczonych ATM-owców. Chodzi o celę (mocowanie) lustra głównego. Wszystkie znalezione w sieci rozwiązanai i przykłady bazują na wielopunktowym podparciu zwierciadła (3, 6, 9, 18 punktów).

A moje pytanie brzmi: czy są jakieś istotne przeciwwskazania dla zastosowania pełnego podparcia (to znaczy płaskiej sztywnej podstawy na której będzie leżeć zwierciadło) ??

Zakładam, że idea wielopunktowego podparcia wynika z oszczędności na masie mocowania. Ponieważ wystarczająco sztywna pełna podstawa będzie bardzo ciężka.

Ale akurat dysponuję bardzo sztywnym i bardzo lekkim materiałem kompozytowym o wewnętrznej strukturze plastra miodu. Czy zatem mogę zdecydować się na pełną podstawę (co znacznie uprości konstrukcję celi), czy też może są przeciwwskazania innej natury niż oszczędność na masie montażu ??

Będę wdzięczny, za każdą wypowiedź i poradę.

Pozdrawiam,

Leszek.

N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Witam.
Powodów jest kilka,tylna strona LG nie jest idealnie płaskia i jeśli LG leży całą swoją płaszczyzną
to zaczyna się odkształcać co powoduje astygmatyzm.
Należy unikać podparcia LG na jego środku.
Druga sprawa to chłodzenie,LG leżące na całej swej powierzchni będzie się bardzo długo chłodziło.
No i trzecim powodem jest oczywiście waga,ale o tym już Wspominałeś.
Wszystkie punkty podparcia powinny być ruchome,co zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru LG.
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Witam. Ja właśnie tak zrobiłem, lustro jest podparte na całej płaszczyźnie, leży na miękkiej piance. Jest ona tak dobrana że jest na tyle miękka żeby dobrze przylegać, a jednocześnie twarda tak że nie powoduje zauważalnego ugięcia pod wpływem masy zwierciadła. Z tego co sprawdzałem, to powierzchnia na której leży jest spora, około 90% (sprawdzałem przez zwilżenie, widać od razu w których miejscach przylega). Lustro tak przeleżało ponad 8 lat i nie widać żeby jakoś się odkształciło przy badaniu nożem Foucaulta... Wczoraj to sprawdziłem bo musiałem zrobić prymitywny nóż do figuryzacji.
ATM 13" Refraktorek 80/900, Tento 7x50, Kilka ES-ów, scopos 30 i para oczu.
Odpowiedz
A jaką średnicę i grubość ma Twoje LG ?.
Odpowiedz
Dziękuję za rady.

Moje lustro ma ok. 300mm średnicy (12") i ok. 30mm grubości. Po uwzględnieniu uwag TOMa (odnośnie chłodzenia i nie podpierania środka) mam taką koncepcję.

Podstawa w formie pierścienia o średnicy zwierciadła, z centralnym otworem (ok 50% średnicy) dla zapewnienia chłodzenia, oraz 6 lub 9 punktami podparcia w postaci krążków z grubej skóry (2-3 mm).
Dookoła podstawy zaczepy (6 lub 9) trzymające zwierciadło (zabezpieczone skórą w miejscach kontaktu ze zwierciadłem).

Pod tym druga podstawa, też pierścień, o średnicy tubusa, również z centralnym otworem wentylacyjnym. Dookoła 6 lub 9 kątowników łączących z tubusem.

Pomiędzy tymi pierścieniami oczywiście śruby regulacyjne, sprężyny rozpierające i śruby blokujące.

Czy macie zastrzeżenia do takiej konstrukcji?

Pozdrawiam,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Grubość Twoje LG to konieczne minimum czyli 1/10 średnicy zwierciadła-przynajmniej tak się przyjmuje.Proponuję zastosować 9 punktów podparcia ale tylko 3 łapki mocujące,na pewno nie wypadnie jeśli nie będzie możliwości przesunięcia się LG na boki,i nie będzie odkształceń bo tutaj łatwo przedobrzyć.Skurę zastąpiłbym cienkim korkiem,tak jak w teleskopach seryjnych.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Dziękuję TOM za kolejną radę.

W pierwszej chwili pomyślałem, że ciężko będzie wyciąć podkładki z korka o jednakowej grubości, ale po chwili przypomniałem sobie, że jest dostępny w handlu korek w arkuszach kilkumilimetrowej grubości (okładziny ścienne i podkładki pod gorące naczynia).

Pozdrawiam,

Leszek.

Odpowiedz
Witam,
można też zastosować jako podkładki  uszczelki hydrauliczne tekstolitowe albo tekstolitowe-gumowane do instalacji gazowych.
Pozdrox
dj_p
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Można,tylko po co? skoro korek jest lepszy,tani i łatwo dostępny
Pozdro...
Odpowiedz
A nie można by użyć takich twardych krążków filcowych (ślizgów) pod nóżki mebli ? Też łatwo i tanio dostępne.
Druga sprawa, to sam sposób podparcia LG. U TOMa, jak widziałem na zdjęciach, LG leży na trzech "wagach" (6 pkt. podparcia)
z jednym stopniem swobody (obrót wokół ośki)
A np.  tu (dla kalibru 305 mm):
http://deltaoptical.pl/mocowanie-do-zwierciadla-12,d1573.html
[Obrazek: dob12mocowanie.jpg]
Skywatcherowa oprawa ma podparcie na 9 punktach i wagi trójkątne, podparte (chyba) na przegubach kulistych, (lub ich erzatzach). W tym ostatnim przypadku to chyba konieczne (wiadomo, 3 punkty wyznaczają płaszczyznę)

_____________________________________________________________________________________________
A niech to, chyba zacząłem chorować na budowę własnego newtona. To chyba silnie zakaźnie  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości