Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Newton 170/1000 - podsumowanie prac
Witam.Piękna robota,ładnie wygląda. Big Grin
Pozdro.
Odpowiedz
Ostatnio pogoda zachęciła do obserwacji i przewietrzyłem troszkę teleskop Smile Na początku jak zaczynał się chłodzić koma była bardzo wyraźna (z Marsa nic nie dało się nawet kształtu wydusić) więc sprawdziłem jak będzie widać M42. Pamiętam jak widziałem ten obiekt przez 170-tkę znajomego. Wspaniały widok. Wyraźna sylwetka chmur a w moim ledwo było to widać Sad Myślę że to przez seeing (nie było niezliczonego mrowia gwiazd tylko te jaśniejsze). Ze względu na chłodzące się jeszcze zwierciadło poczekałem przeszło godzinę aby temperatura się wyrównała. Po tym czasie widok już był dużo lepszy, ale jeszcze nie zadowalający Sad Temperatura na dworze cały czas spadała a zwierciadło za tymi zmianami prawdopodobnie nie nadążało bo wyraźny kształt marsa zobaczyłem dopiero po 3h studzenia (chyba zainwestuję w wentylator). Próbowałem dostrzec jakieś szczegóły na Marsie ale pogoda nie pozwoliła - cały czas obraz "pływał" (i będę chyba musiał zainwestować w filtry i jakieś dobre okulary do dużego powiększenia bo te moje samoróbki nie dadzą więcej jak 70X). Zanim pojawiły się chmurwy zdążyłem napatrzeć się na Saturna Smile Jak zawsze zapierający dech widok Smile Widać go było bardzo wyraźnie. Udało mi się też dostrzec na pewno Tytana i 2 inne domniemane księżyce ale nie jestem pewien czy nie pomyliłem ich z gwiazdami.

Mam pytanie co do filtrów... Posiadam barwione płytki szklane (zielona, czerwona, żółta i niebieska). Czy można ich z powodzeniem użyć do obserwacji??
Odpowiedz
Mam pytanie co do filtrów... Posiadam barwione płytki szklane (zielona, czerwona, żółta i niebieska). Czy można ich z powodzeniem użyć do obserwacji??

Witam.Niestety nie możesz użyć tych barwionych szkiełek,wszystkie filtry muszą mieć idealną płaszczyznę którą jest bardzo trudno osiągnąć,jeśli to w ogóle możliwe w domowych warunkach.
Jeśli będzie inaczej to obrazy będą zniekształcone,no i jest jeszcze problem z zamontowaniem tego w jakiejś oprawie.
Lepiej będzie jeśli dokupisz sobie jakiś okularek 6mm i filterek jasno niebieski 82A,sprawdza się na Saturnie i Jowiszu. Wink
tańsza wersja http://deltaoptical.pl/okular-vixen-plossl-npl-6-mm,d369.html
i droższa http://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-plossl-6-mm-125,d1203.html

Pozdro...
Odpowiedz
Sporo roboty i zbierania doświadczenia.Feler w tym że coraz więcej kolegów startuje od 300mm do góry i poprzeczka idzie sporo wyżej.
Odpowiedz
Rzeczywiście. To już mój czwarty teleskop ale pierwszy reflektor. Za każdym razem kiedy kończy się prace nurtuje człowieka sentencja że jak by mi przyszło robić to jeszcze raz to zrobiłbym to całkiem inaczej - dużo lepiej. Ale nie ma sensu zaczynać od początku. Można ewentualnie coś poprawić ale nie zmieniać całkowicie konstrukcji. Zamiast robić na nowo teleskop o tej samej aperturze to nabiera się chęć na większy z mocnym postanowieniem, że to będzie tak a to tak - nie tak jak ostatnio bo to jest źle. Jeszcze nie nacieszyłem się tą 170-tką a już mam plany i ochotę robić taką armatę jak TOM Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości