Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Newton 170/1000 - podsumowanie prac
Witam!

Budowę tego instrumentu rozpocząłem od kupna na allegro zwierciadła w czerwcu 2009. Pochodzi ono z pracowni P. Poruczko i dostałem wraz z nim certyfikat potwierdzający dokładność lambda/10. Sama konstrukcja zawiera wiele błędów które dostrzegłem czytając w trakcie prac to forum Smile O wielu błędach prawdopodobnie nie wiem więc jeśli ktoś zauważy coś co można poprawić to proszę o podpowiedź. Będzie to poradą dla innych konstruktorów i nauczką dla mnie Smile

[Obrazek: 15663_17_01_10_4_39_11.jpeg]

W projektowaniu tuby optycznej korzystałem z programu P. Janusza Wilanda. Tuba optyczna jest rurą kanalizacyjną PCV średnicy 200mm i ścianką grubości 5mm. Pozostaje więc 190mm średnicy wewnętrznej. Jest to trochę za mało na lustro 170mm... Ze względu na małą przestrzeń lustro-ścianka miałem sporo problemów z oprawą ale się udało wszystko złożyć. Zrezygnowałem też z przesłon (w przyszłości je dołożę). Ta średnica jest moim największym błędem konstrukcji którą na początku bagatelizowałem. Brak przesłon starałem się nadrobić jak najlepszym wyczernieniem. Zrobione jest ono z mieszaniny czarnej farby i trocin. Tu wyszło nawet dobrze - robiła to moja Dziewczyna której z tego miejsca dziękuję za pomoc Smile Całość pomalowana z zewnątrz białym lakierem samochodowym.

[Obrazek: 15663_17_01_10_4_40_59.jpeg]

Oprawa zwierciadła to dwie płyty aluminiowe. Lustro leży na trzech filcowych podkładkach średnicy 35mm.  Muszę wywiercić większe otwory na wentylację...

[Obrazek: 15663_17_01_10_4_42_32.jpeg]

Pajączek też jest aluminiowy. Lusterko wtórne to pryzmat który pochodzi z PZO. Zwróciłem się do znajomego który miał trochę części optyki czy by nie znalazł czegoś odpowiedniego na lusterko. Niestety takiego zwykłego nie miał tak dużego a ja nie miałem pieniędzy na zakup nowego (jakiego się należy) więc zdecydowałem się na ten pryzmat. Nie wiem za bardzo czy nie wpływa on negatywnie na optykę...

[Obrazek: 15663_17_01_10_4_43_37.jpeg]

Wyciąg okularowy mojego pomysłu. Posiada on gwint M42x1 do aparatu do którego dokręca się tulejkę w którą wkłada się okulary 1,25". Można więc robić zdjęcia starym Zenitem lub obserwować Smile

[Obrazek: 15663_17_01_10_4_44_49.jpeg]

Okulary własnej produkcji. W skład wchodzą: 4 różne pary soczewek achromatycznych z PZO. (budowałem już refraktor na soczewkach PZO. Jakość optyki była wspaniała, ostrość idealna, lekka aberacja chromatyczna i koma na brzegach pola widzenia więc postanowiłem zbudować własne proste okulary głównie dlatego że nie stać mnie na kupienie ich). Niby mają różne ogniskowe ale wrażenie powiększenia na każdym z nich jest takie samo...

[Obrazek: 15663_17_01_10_4_46_02.jpeg]

Celownik to monokular z małej lornetki. Nie mogłem od nikogo dostać nic większego po taniości więc na razie niech będzie ta. Dodałem tylko krzyż celowniczy z włosów i pomalowałem.

[Obrazek: 15663_17_01_10_4_46_51.jpeg]

Tworząc montaż wzorowałem się na rosyjskim teleskopie TAŁ-1. Pożyczyłem go od tego samego znajomego który podarował mi pryzmacik. Jest on praktycznie kopią montażu tego teleskopu. Osie są osadzone na łożyskach.

[Obrazek: 15663_17_01_10_4_47_59.jpeg]

Statyw jest z listewek z jesionu o wymiarach 25mmx35mm. Przy budowie wzorowałem się na zdjęciach statywów geodezyjnych w internecie. Wysokość po złożeniu jest taka sama jak buby optycznej.

[Obrazek: 15663_17_01_10_4_48_55.jpeg]

Całość przy transporcie rozkłada się na 3 części. Waga... nie wiem dokładnie bo nie ważyłem ale tak ok. 30 kg. Nie miałem okazji tak dobrze poobserwować ale przez godzinę widziałem nisko nad horyzontem Marsa i Jowisza bez wyraźnych szczegółów (atmosfera nie pozwoliła), wspaniały księżyc i mgławicę Oriona (trochę słabą ze względu na zbliżającą się pełnię). Całość konstrukcji nawet dobrze tłumi drgania. Po 3 sekundach od uderzenie w tubę ustają. Gwiazdy nie chciały mi też idealnie ogniskować (może dlatego że nie był idealnie wychłodzony - leżał 3 godz w samochodzie albo niedbała kolimacja albo badziewne okulary) nie chcą być jak idealne punkciki. Koma widoczna na brzegach pola widzenia. Kolimacja myślę że będzie dobra. Po wożeniu w samochodzie nie widziałem potrzeby poprawienia. Czekam na pogodę... Może będzie coś więcej widać...

[Obrazek: 15663_17_01_10_4_50_56.jpeg]

Jeszcze na koniec koszty. Chciałem zrobić to jak najtaniej więc bilans wygląda tak:
-zwierciadło 200zł
-toczenie 200zł
-rura 40 zł
i to praktycznie wszystkie koszty jakie poniosłem.

W razie jakichkolwiek pytań chętnie odpowiem...

Odpowiedz
Wygląda przyzwoicie! Brawa!
Odpowiedz
Fajnie się prezentuje,ale jak jest mocowana cela na LG?,bo nie widzę mocowania.
Pozdro...
EDIT.-Jeśli masz możliwość to wywal ten pryzmat i zastąp go LW,tuba będzie sprawniejsza optycznie i kolimacja łatwiejsza.
Odpowiedz
Mocowanie celi LG jest wykonane tak: dysk aluminiowy ma 5 mm grubości. Ma on nagwintowane na brzegu 4 otwory gwintem M3 i w ten sposób przykręcana śrubką to rury. Śrubeczki widać na tej fotce
[Obrazek: 15663_18_01_10_6_49_14.jpeg]
Odpowiedz
Witaj.
Te śrubki to pewnie czwóreczki albo piąteczki tak?,może być trochę za delikatne.Radził bym raczej przykręcić wąskie kątowniki o grubości 5mm,nagwintować otwory(po dwa z każdej strony) gwintownikiem M5.Jeśli będą cztery płaskowniki to powinno być sztywne. Wink
EDIT.Te otworki to trójeczki :o,nie zauważyłem.Będzie za słabe,na Twoim miejscu szybciutko bym to zmienił.Koło które jest mocowane do tuby powinno być mniejsze o jakieś 10mm na całej średnicy,tak aby mogło się tam swobodnie dostać powietrze (chłodzenie LG),potem do tego zamocuj kątowniki tak aby ich zewnętrzny wymiar pasował do wewnętrznego wymiaru tuby.Do tuby zamocuj na dwie śruby M5-pionowo,a do mocowania LG na trzy śruby M5-trójkąt dwie śruby na krawędzi obwodu koła i jedna od wewnątrz.Powinno trzymać kolimację bez problemy. Wink
No i trzeba by jeszcze wyczernić pająka i mocowanie LW.Powodzenia.A cha,do wyczerniania nie używaj trocin tylko talku technicznego z farbą-dwie części farby i jedna talku.
Pozdro...
Odpowiedz
Przepraszam że zwlekałem z odpowiedzią ale stawiam czoła pierwszej sesji w życiu Smile Będzie trudno zmniejszyć tą zewnętrzną płytę przy oprawie tak jak piszesz TOM. Trzeba by było zrobić kolimację na motylkach... A jakby po prostu wyciąć więcej metalu ze środka i przy brzegach zostawiając tylko kilka cm wokół śrubek aby nie dodawać kątowników? Cel jest ten sam: przeciąg w tubie trzeba zwiększyć Smile Mam zamiar zrobić więcej dziurek w oprawie bo większego wiertła nie mogę znaleźć. Te M3 całkiem nieźle trzymają całą oprawę. Jest ona wciśnięta w tubę na styk i przykręcona z zewnątrz do rury. Wbrew pozorom całkiem nieźle się to trzyma. Przejechałem 50km z teleskopem na tylnym siedzeniu i kolimacji nic się nie stało. Część oprawy na której leży zwierciadło już się nie da zmniejszyć bardziej - po brzegach jest tylko 5 mm prześwitu... Tu jest spory problem... Nie chciałbym za bardzo nowej tuby robić bo to naprawdę praktycznie praca od początku. Trochę tego żałuję...
Odpowiedz
Witam.Co do otworów ta Możesz po prostu zrobić jeden duży na środku,no i jeśli naprawdę jesteś pewien że te śrubki M3 trzymają na tyle mocno że nic się nie stanie ,to O.K.
A czy wziąłeś pod uwagę wysunięcie się tuby z rąk?,gdy by uderzyła o zmarzniętą ziemię to te śrubki M3 praktycznie zostaną odcięte ???,no i cała cela z LG może wypaść.Oczywiście nikomu nie życzę takich wypadków,ale wszystko jest możliwe i trzeba dmuchać na zimne.Jeśli zrobisz ten otwór na środku to powinno wystarczyć i na kątowniki znajdzie się miejsce,bez konieczności wymiany tuby. Wink
Pozdro...
Odpowiedz
Witam!
Ostatnio się zebrałem w sobie i skończyłem dekielki na tubus. Teraz trochę lepiej to wygląda.
[Obrazek: 15663_21_02_10_5_30_06.jpeg][Obrazek: 15663_21_02_10_5_34_48.jpeg]

W najbliższym czasie idąc za radą TOMa wyfrezuje w celi LG większe otwory wentylacyjne. Będzie to wyglądało mniej więcej tak:
[Obrazek: 15663_21_02_10_5_50_44.jpeg]
Odpowiedz
Fajnie to wygląda Wink,będę trzymał kciuki.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Na razie udało mi się skończyć z frezowaniem tej płyty która bezpośrednio utrzymuje zwierciadło. Z tą drugą rozprawię się za tydzień dopiero Sad
Wyszło mi coś takiego:
[Obrazek: 15663_27_02_10_7_48_15.jpeg]
Tu jest już dużo lepsze chłodzenie jak przez te małe dziurki Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości