Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Misja balonu - sprawy finansowe
(14.01.10, 23:00)nevt link napisał(a): Ustaliłem stawki celne dla "balonów i sterowców" (w szczególności balonów meteo). Wynosi ona obecnie 3,7% + 22% VAT. Zatem w przypadku oclenia przesyłki dojdzie koszt w sumarycznej wysokości ok. 26,5% liczone od wartości określonej na rachunku (podstawą oclenia jest wartość towaru oraz koszty transportu do Polski).

No właśnie, tu sie trochę wystraszyłem. Zamawiałem balony w USA wielokrotnie w ilościach 2 do 4 sztuk (różne rozmiary, różne ceny). Do tej pory nigdy nie musiałem płacić nic więcej niż opłata do dostawcy. Moja obawa dotyczy wspólnego zakupu, czyli większej ilości, co za tym idzie większego kosztu jednostkowego.
Czy koszt ceł i vatu nie będzie większy niż troszkę większy koszt transportu?
Zespół Copernicus Project http://copernicus-project.org http://minisat.pl
Odpowiedz
Witam ponownie.

Zatem policzmy (dla uproszczenia przyjmuję umowny kurs 3zł za 1$, i wyłącznie balony 1200gr):

Wariant A: 2 dostawy po 3 sztuki, bez cła.
Koszt = 2*(3*65$ + 70$) = 2*265$ = 530$ = 1590 zł

Wariant B: 1 dostawa 6 sztuk, z cłem.
Koszt = 1,26*(6*65$ + 70$) = 2*265$ = 580$ = 1740 zł (wariant A + 150 zł)

Wariant C: 1 dostawa 6 sztuk, bez cła.
Koszt = 6*65$ + 70$ = 460$ = 1380 zł (wariant A - 230 zł)

Czyli bardzo cenna uwaga!

Zainspirowany tymi wynikami, poszukałem informacji na temat, czy jest jakaś wartość progowa, do której przesyłki zwolnione są z cła. I chyba znalazłem (zakładam wiarygodność tych informacji, są przywołane dokumenty źródłowe, więc w razie wątpliwości można dodatkowo zweryfikować):

http://forums.ebay.pl/thread.jspa?threadID=600001887

Otóż taki limit istnieje i obecnie wynosi 150€. Wg aktualnego kursu $/€ = 1,4187 daje to limit ok. 210$. Czyli, żeby mieć gwarancję nie oclenia przesyłki można zamówić maks. 2 balony jednocześnie. Wtedy Wariant A przybiera postać:

Koszt = 3*(2*65$ + 70$) = 3*200$ = 600$ = 1800 zł (wariant B + 60 zł)

W tym momencie koszty w obu przypadkach robią się porównywalne, i nadal zostaje szansa na zaistnienie wariantu C (potencjalna oszczędność wzrasta do 420zł !).

Tyle informacji w tym temacie udało mi się zdobyć - decyzję oddaję pod głosowanie (może ankieta)? Szczególnie ważne jest, żeby swoje zdanie wyraziły Copernicus i SelFly.

Przy okazji. Dostałem właśnie ofertę od NovaLynx. Jest gorsza od oferty Kaymont. 69$ za balon 800gr (większych nie mają, deklarowany pułap ok. 25km przy obciążeniu startowym 1150gr). Do tego koszty przesyłki 70$ do 100$ (zależnie od wariantu) i jakaś kuriozalna opłata 30$ za przygotowanie dokumentów eksportowych.

Serdecznie pozdrawiam,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
przy czym ja zamawiam balony 1500 g, czyli te droższe, co dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo przekroczenia progu :-)
Zespół Copernicus Project http://copernicus-project.org http://minisat.pl
Odpowiedz
Przypominam się! Proszę się deklarować! Do 25 stycznia zbieramy wstępne deklaracje!
Odpowiedz
InneCzasy - a jak tam idzie zakładanie konta?

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Witam. Właśnie o koncie miałem pisać. Sad Jak już chyba wcześniej pisałem jestem świeżo po zamianie mieszkań. W związku z tym musiałem złożyć wniosek o zmianę dowodu, co też uczyniłem. Termin odbioru miałem za tydzień, ale zgodnie z tym co powiedzieli w Urzędzie Miasta miałem się po niego zgłosić tydzień wcześniej, bo dowody przychodzą do nich z ok. tygodniowym wyprzedzeniem. Poszedłem do nich w piątek i co... wydrukowali mi złe dane na dowodzie i muszę czekać na duplikat Sad myślałem, że szlak mnie trafi...
Po powrocie z UM napisałem do mBanku maila z pytaniem czy mogę założyć konto na stary dowód z potwierdzeniem meldunku, a po wydaniu nowego zgłosić im jego nowy numer, ale na razie mi nie odpisali. Może w poniedziałek dadzą coś znać. Dowód jeśli obejdzie się bez kolejnych przygód mam odebrać  ( na cito ) 8 lutego - podobno szybciej się nie da Sad. Jeśli konto potrzebne jest wcześniej to musi je założyć ktoś z osób które miały być do niego uprawnione i jak odbiorę swój to poda mnie jako osobę upoważnioną.
I tu jeszcze jedno pytanie. Dostęp do konta miałem mieć ja, Kanarek i kto jeszcze? Chodzi głównie o to by dostęp do niego miała osoba, która będzie robiła zakupy i dzięki dostępowi będzie miała możliwość wypłat gotówki czy robienia przelewów.
Pozdrawiam i sorki za opóźnienia, ale niestety nie mam na to żadnego wpływu.
Newton 120/900
Odpowiedz
InneCzasy, bez obaw! Nie sądzę, abyśmy potrzebowali konta w najbliższym czasie. Wydaje mi się, że pierwsze zakupy będą mieć miejsce dopiero w marcu najwcześniej.
Odpowiedz
Przepraszam, że tak późno odpowiadam - zespół SelFly dyskutował na temat kluczowych decyzji dotyczących przyszłości projektu. Kupujemy dwa balony 3000g, więc nawet jeden balon przekracza "granicę cłową". Jestem za samodzielnym zakupem, przynajmniej w naszym wypadku.
Odpowiedz
InneCzasy - mamy juz po terminie skladania wstepnych deklaracji. Jak sie udalo? Jakies podsumowanie mozna prosic? Smile
Odpowiedz
Stan deklaracji jest niezmienny od 19 stycznia 2010 i wynosi
9 Zadeklarowanych wpłaty na kwotę - 600zł (na już)
+ ok. 330zł comiesięcznych wpłat w przyszłych miesiącach.
Newton 120/900
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości