Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sakura 40x70mm dobra??
witam i pozdr właśnie otrzymałem w swe ręce lornetkę SAKURA 40X70   jak ktoś obeznany pomoże mi przedstawić czy rzeczywiście ma te 40x przybliżenia czy to sciema zakładając,że pisze na niej 168x1000m  
troche co nieco o niej znalazłem i jeszcze jej nie testowałem aby okreslić prawdziwe jej pole widzenia,wzgledna jasność i inne parametry...
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26819

z góry dziękuje i pozdr

Załączone pliki Miniatury

''seeing is believing'' Optisan STAR 150/750mm  lornetka SAKURA 10X50mm ''See the stars they're shining bright Everything's alright tonight''(DM) ''SkyLuxa 70/700mm polecam tym, którzy po raz pierwszy chcą „oświadczyć” się pani Astronomii
Odpowiedz
Odpowiedź krótka i prosta - NIE. Ta lornetka albo nie ma 40x powiększenia, albo coś tak skopali, że musieli zmniejszyć ogniskową.

Czy ciężko się ogląda przez tę lornetkę - tzn oczy muszą być bardzo blisko szkieł?

Coś nie chce mi się też uwierzyć w 70 mm apertury - czy możesz sprawdzić z linijką ile to tak naprawdę jest? Z obrazka wynika, że coś 40-50 mm raczej...
Odpowiedz
Heh kolejny chinol...

Miałem bodajże z właśnie tym modelem do czynienia... na targu u ruskich, i tak jak pisze Kanarek jest to lornetka o aperturze parę mm więcej niż 50, powiększenie... tu nie mogę określić. Ale astygmatyzm to to ma tragiczny praktycznie na całej powierzchni pola widzenia, Wyczernienie w tym to też porażka... w dzień, przy słońcu na wysokości ok 40[sup]o[/sup] i patrzeniu na poziomie horyzontu, światło odbijało się wewnątrz niczym od lusterek (chyba zamiast wyczernić, to wewnętrzną powierzchnie wypolerowali). O kolimowaniu niema co mówić. Lornetka miała takiego zeza, jak mało która.  :Smile Mimo, że nie jestem jakimś fachowcem  w dziedzinie optyki, to tą lornetkę odrzuciłem jako pierwszą. Uznałem że bresser 10-150x100 (która tez okazała się nie być setką, aperturę miała ok.75mm), lepiej się prezentuje od tej sakury.

P.S. Kupiłeś ją, czy dostałeś?
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Tylko warto też dodać, że nie ma czegoś takiego jak lornetka z zoomem od 10-150 x... Jak by była, to pewnie oko trzeba by wsadzić do środka lornetki...
Odpowiedz
Kanarku to już insza inszość. Wink Jak dla mnie mogłoby tam być 300-600x napisane... ogólnie, to ja w te z(ł)oom'owe parametry nie wierzę Smile
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
dostałem ja w prezencie za podawędy przy wartości dzisiejszych 4 browarów sredniej półki  ;D(4 warki hehe)a więc koszt ok 12zł ,mam ja na własność więc wytestuje ostrość i rzeczywiste powiekszenie kątowe chociazby na moonie czy m45 i innych wielu obiektach dla sprawdzenia rzeczywistego pola widzenia i jasności optyki.wrzuce opis przy poprawie podody ..na razie to zalegaja cały nieboskłon śniegowe ciężkie chmury..
''seeing is believing'' Optisan STAR 150/750mm  lornetka SAKURA 10X50mm ''See the stars they're shining bright Everything's alright tonight''(DM) ''SkyLuxa 70/700mm polecam tym, którzy po raz pierwszy chcą „oświadczyć” się pani Astronomii
Odpowiedz
Jeśli ją dostałeś, to wyciskaj z niej wszelkie poty. Smile Darowanemu koniu ... Smile
Odpowiedz
Jeśli chcesz sprawdzić rzeczywiste powiększenie,to popatrz na okular z odległości 50cm a obiektyw skieruj na coś białego(śniegu teraz dużo)w okularze pojawi się jasna plamka.Zmierz tą plamkę i podziel średnicę obiektywu przez średnicę tej plamki a wyjdzie rzeczywiste powiększenie.
Wink
Pozdro...
Odpowiedz

kolejny chinol...

Witam ponownie i pozdr... Smile
Troche ja przetestowałem i muszę stwierdzić,że rzeczywiście to niezbyt dobra lornetka typu made in China...
Sprawdziłem pole wiedzenia i określam jako ok 5 stopni kątowych  przy założeniu i pomiarce średnicy obiektywu 60-65mm co daje w ognisku okularu tzw. jasnej plamki 6-6,5mm  zatem rzeczywiste powiekszenie rzędu 10x

Co do widoków ciemnego nieba to jest to przegladowa lornetka ukazująca niezbyt dużą światłosiłę 
Kątowe pole wiedzenia określiłem za pomocą programów typu stellarium i starry night za pomocą miarki kątowej...
i tak  w dla porównania dodaje rzeczywisty wygląd odwzorowany w stellarium  w konfiguracji/narzędzia/lornetka... na odległość 2 gwiazd mieszczacych sie jeszcze w polu widzenia lornetki  Regulus-n Leo; Syriusz-Mirzam;Mizar-Alioth;Rigel-u Ori (dolna prawa gwiazda pod M42);prawie wszystkie gwiazdy W Kasjopei;Sysiusz-M41 i na obie Bliżniąt Kastora i Polluksa... 
Co do ostrości to nie byłem najbardziej zadowolony może mimo dużego mrozy  (jakies -12st) lornetka ma ustawienie ostrości pomiędzy obiektywami a dodatkowo musiałem ręcznie uwtawić odkręcając co nieco prawy okular aby zadowolic sie ostrym obrazem.
poniżej dodaje zrzut ekranu ze Stellarium ukazujący rzeczywiste pole widzenia sakury 40x70mm  dając 5 stopni katowych pola widzenia 10 x

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
A zauważyłeś jak ta lornetka pięknie przebarwia obrazy na taki niebieskozielony kolorek?  ;D  Wręcz ślicznie to wygląda ...  :Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości