Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słońce w gromadzie
#1
Chciałbym zapytać o następujący problem:
Otóż wiemy, że gwiazdy powstają z chmur pyłu gwiazdowego (obłoki molekularene), które zapadając się formują dyski z których powstają gwiazdy. Takie obłoki materii mają olbrzymie rozmiary i masy jak np. Wielka Mgławica w Orionie która rozpościera się na przestrzeni 30 lat świetlnych. Z mgławic tych powstaje więc nie jedna lecz wiele gwiazd, które formują się w gromady.
No i tu czas na pytanie: czy nasze Słońce wciąż przynależy do jakiejś gromady gwiazd?
A jeżeli gromada ta już się rozpadała to czy możemy ustalić jakie gwiazdy do niej należały?
Jednym słowem szukam "braci" i "sióstr" naszego Słońca.
Odpowiedz
#2
Słońce przechodzi właśnie przez gromadę gwiazd, z którą nie jest związana. Gromada gwiazd składa się z gwiazd o nazwach: Phekda, Merak, Alioth, Mizar, Alkor, Rasalhague, Zosma, Menkalinan, Syriusz, Aphecca.
Odpowiedz
#3
Witam.

Nie mam zweryfikowanych wiadomości ani danych na ten temat, ale myślę że warto się nad tym po prostu logicznie zastanowić.

1. Słońce jest stosunkowo starą gwiazdą, nawet jak na kosmiczną skalę czasu.
2. Można założyć że zdecydowana większość gwiazd potencjalnej gromady powstała w stosunkowo krótkim okresie czasu, czyli powinny być w wieku zbliżonym do Słońca.
3. Zatem gwiazd gromady znacznie masywniejsze niż Słońce zwyczajnie się już wypaliły i zakończyły swój żywot w postaci trudnych do bezpośredniej obserwacji obiektów.
4. Z kolei gwiazdy znacznie lżejsze od Słońca zwyczajnie słabo świecą i również są trudne do zaobserwowania.
5. Pozostają poszukiwania gwiazd o masie i charakterystyce zbliżonej do Słońca.
6. W czasie swojego życia Słońce (gromada) zdążyło kilkunastokrotnie obiec Galaktykę.
7. W tym czasie podlegało wielu oddziaływaniom w czasie przejść przez gęstsze rejony Galaktyki, a także wskutek bliskich wybuchów nowych i supernowych.

W konkluzji powyższego, poszukiwanie członków ewentualnej pierwotnej gromady Słonecznej jest zadaniem bardzo trudnym, o ile nie niemożliwym.

Oczywiście mogę się też mylić... W zderzeniu ze Wszechświatem logika już nieraz poniosła porażkę...

Pozdrawiam,

Leszek.  
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
#4
(10.01.10, 19:58)Libra_PL link napisał(a): Słońce przechodzi właśnie przez gromadę gwiazd, z którą nie jest związana. Gromada gwiazd składa się z gwiazd o nazwach: Phekda, Merak, Alioth, Mizar, Alkor, Rasalhague, Zosma, Menkalinan, Syriusz, Aphecca.
część wymienionych przez Ciebie gwiazd jest oddalonych od nas o około 80 lat świetlnych i nie stanowi już gromady otwartej a tworzy Asocjację Wielkiej Niedźwiedzicy. "Asocjacja powstaje wtedy gdy  gromada przestaje być związana grawitacyjnie a wiele z jej gwiazd składowych wciąż porusza się w przestrzeni na podobnych trajektoriach" cytując za wikipedią.
Pytanie o naszą gromadę wciąż pozostaje aktualne. Czy byliśmy z tą asocjacją (gromadą) kiedyś związani?
Odpowiedz
#5
Witam ponownie.

Znalazłem trochę ciekawych materiałów na temat gromad otwartych i kulistych:

http://dracul.kill.pl/~bielu/astronomia/.../zycie.htm

http://www.fizyka.net.pl/index.html?menu...a_oa6.html

Po ich lekturze można stwierdzić, że do gromady kulistej Słońce raczej nie należało (jest za młode, poza tym nadal by do niej należało co można byłoby dostrzec gołym okiem...)

Jeżeli już, to do gromady otwartej. Ale one z reguły rozpadają się po kilkuset milionach lat od powstania (prawie wszystkie obserwowane gromady składają się z młodych gwiazd). Więc zdecydowaną większość swojego życia Słońce przemierza Galaktykę samotnie... Chyba, że gromada Słoneczna byłaby bardzo duża. Takie gromady potrafią przetrwać kilka miliardów lat. W sumie temat pozostaje otwarty.

Pozdrawiam,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
#6
(10.01.10, 19:58)Libra_PL link napisał(a): Słońce przechodzi właśnie przez gromadę gwiazd, z którą nie jest związana. Gromada gwiazd składa się z gwiazd o nazwach: Phekda, Merak, Alioth, Mizar, Alkor, Rasalhague, Zosma, Menkalinan, Syriusz, Aphecca.
Dlaczego ta lista niezbyt się ma do listy http://pl.wikipedia.org/wiki/Najbli%C5%BCsze_gwiazdy ? Wspólny jest tylko Syriusz. Czyżby najbliższe razem z "nami" (lub niezależnie) przechodziły przez niezwiązaną z nimi Gromadę Wielkiej Niedźwiedzicy? Wyczytałem, że odległości między gwiazdami tej gromady są rzędu dziesiątek LY, a podobna ilość najbliższych jest rzędu pojedynczych LY.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości