Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytania trzy...
Ostatnio rozwiązywałem egzamin sprawdzający z fizyki i natrafiłem na pytania na które nie odpowiedziałem... Postanowiłem iż zadam te pytania na tym forum, bo tu na pewno uzyskam odpowiedź... ;D

1. Termometr umieszczony w kosmosie (próżnia kosmiczna) wskazuje:
A.Temperaturę Słońca
B.Temperaturę własną
C.Temperaturę 0°C
D.Temperaturę Ziemi

2. Termometr umieszczony w kosmosie (próżnia kosmiczna) pomiędzy planetą Merkury a Ziemią, niestykający się z innymi ciałami wyznacza:
A.Różnicę temperatur planet
B.Temperaturę próżni kosmicznej
C.Średnią temperaturę planet
D.Temperaturę własną

3. Termometr umieszczony w kosmosie (próżnia kosmiczna) pomiędzy planetą Merkury a Słońcem, niestykający się z innymi ciałami wyznacza: 
A.Różnicę temperatur Merkurego i Słońca
B.Temperaturę własną
C.Średnią temperaturę Merkurego i Słońca
D.Temperaturę próżni kosmicznej

Dla mnie te pytania pozostają bez odpowiedzi. Może dla niektórych są banalnie proste ale dla mnie nie, dlatego liczę na odpowiedzi które mi pomogą... Wink

Odpowiedz
Nie mam pojęcia jakie mogą byc odpowiedzi ale dorzuce 1 ,,łatwe" pytanie. Smile Jeśli zabierzemy kompas w kosmos , jaki kierunek pokaże?? Smile Co do pytan dragona784. Ja wybrałbym 1.B  2.D  3.D, wiem,że pewnie błędnie ale nie mam innych pomysłów Smile

Pozdro 

Odpowiedz
Temperaturę własną. Ponieważ w pierwszym pytaniu reszta jest ewidentnie wadliwa (a być może nie wolno było zostawić pytań bez wyboru). Urokliwie wygląda "temperatura próżni" ale to by trzeba było po prostu dotrzeć do jej definicji.
Odpowiedz
Witam.

Ekolog ma rację. Dodam tylko uzasadnienie.

Termometr zawsze pokazuje temperaturę własną. To, że z jego pomocą mierzymy temperaturę innych ciał i ośrodków (gazów, cieczy, ciał stałych) wynika z tego, że termometr umieszczamy w bezpośrednim kontakcie z badanym ośrodkiem.

Bezpośredni kontakt umożliwia przepływ ciepła, i po pewnym czasie temperatura termometru zrównuje się z temperaturą ośrodka w którym został umieszczony. A jego wskazania, to nadal temperatura własna.

Pozdrawiam,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
każdy termometr pokazuje własną temperaturę. Przy pomiarach wykorzystuje się fakt, że jego temperatura jest zbliżona do temperatury ośrodka w jakim się znajduje (po ustaleniu stanu równowagi). Z tego powodu termometry posiadają małą pojemność cieplną

gdybyśmy umieścili termometr w przestrzeni kosmicznej w pobliżu gwiazdy to jego temperatura zależałaby od ilości energii jaką otrzymuje z tej gwiazdy oraz w jakim stopniu pochłania i odbija energię oraz jak wypromieniowuje energię. Nawet z dala od gwiazd temperatura nie spada poniżej 2,728 K. Taką temperaturę posiada promieniowanie reliktowe (mikrofalowe promieniowanie tła) czyli w pewnym sensie jest to temperatura próżni

pozdrawiam
Odpowiedz
Hehe, ciekawe - zastanawiałem się jakiś czas temu czemu na dalszych obiektach naszego US (księżyce Neptuna) czy obiekty KBO mają podobną temperaturę - zwykle od 50 do 80 K. Nie jestem pewien czy wiąże się to z określoną odległością od naszej gwiazdy..
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości