Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Misja Balonu - Sprawy Organizacyjne
Witam.

Jarek - co do prędkości opadania - masz rację - należy przyjąć najwyższą, przy której gondola przeżyje upadek na twardą nawierzchnię. Najlepiej wykonać testową gondolę (styropian i trochę kleju to w końcu niewielki koszt) dociążyć do 2 kilogramów i zrzucić z pierwszego piętra (ok. 5m) na beton. Jeżeli przeżyje 2- 3 takie upadki i się nie rozpadnie, to znaczy, że 10 m/s będzie bezpiecznie dla aparatury. Przy pomyślnych wynikach można się nawet pokusić o wyższą prędkość....

Jeżeli nikomu to nie przeszkadza, mogę w najbliższych dniach przeprowadzić takie próby (w końcu mógłbym czymś się zająć Smile ) - dostalibyśmy przy okazji szacunkową masę gondoli.

Co do zużycia helu, policzyłem to dokładniej (dla balonu 1200gr):

1. Masa własna balonu - 1200gr.
2. Zalecany przez producenta zapas nośności - 1190gr
(niezbędny do osiągnięcia deklarowanego przez producenta pułapu oraz prędkości wznoszenia, która jest równie istotna, jak prędkość opadania)
3. Nośność całkowita balonu, po napełnieniu zalecaną ilością helu - 3440gr
4. Z powyższego zostaje zadeklarowana przez producenta ładowność - 1050gr
5. Zalecana przez producenta ilość startowa helu - 3m3

Na podstawie powyższego założyłem, że 3m3 helu daje udźwig 3440gr.

My zakładamy masę gondoli 1800gr. Do tego dojdzie jeszcze co najmniej 200gr na uprząż, spadochron i odcinacz. Zatetm potrzebna nam ładowność to ok. 2000gr. Do tego doliczam masę balonu i zapas nośności (+2390gr). Czyli potrzebny nam całkowity udźwig, to 4400gr (dorzuciłem 10gr dla wyrównania wyniku). Zatem potrzebujemy wzrostu nośności całkowitej o 28%. Żeby to osiągnąć, wystarczy o taki sam procent zwiększyć ilość helu na starcie, czy wpompować do balonu 3,85 m3. Wtłaczając 4,5 m3 (połowa butli 9 m3) uzyskujemy dodatkowy przyrost siły nośnej co pozwoli prawdopodobnie na uzyskanie nieco wyższej prędkości wznoszenia.

Jeżeli uznać raport z misji Cygnusa za wiarygodny, to po wtłoczeniu 80% większej ilości helu, niż zalecana przez producenta, balon wystrzelił raptem 5,5km niżej, niż powinien. Osiągnął niemal 29km (pułap wg producenta - nieco ponad 34km).

W naszym wydaniu balon będzie napełniony dodatkowo o 50%, zatem można przypuszczać, że powinien co najmniej osiągnąć wysokość porównywalną z Cygnusem.

Jak wam się to podoba? Wg mnie można śmiało założyć, że balon 1200gr spełnia nasze potrzeby.

(kurka wodna, znowu mi wyszedł elaborat zamiast postu... Wink )

Proszę o komentarz (szczególnie w kwestii prób zderzeniowych gondoli).

Pozdrawiam wszystkich,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Witam ponownie.

Dzisiaj poszło konkretne zapytanie do Copernicusa, o możliwość współpracy przy zakupie balonów.
Dostaliśmy też propozycję współpracy przy zakupie od koordynatora projekty SelFly:
http://selfly.wordpress.com/

Mam nadzieję że współpraca z oboma projektami będzie udana i pozwoli obniżyć koszty zakupów.

Musimy do końca stycznia podjąć jednoznaczną decyzję w 2 sprawach:

1. Ile balonów kupujemy przy pierwszym zakupie.
2. Jaki zakładamy nieprzekraczalny termin dostawy balonów.

Obie decyzje są niezbędne jeżeli mamy dokonać wspólnego zakupu (w koordynacji z innymi projektami).

Pozdrawiam,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Wątek o SelFly jest o tutaj:
http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,16628.0.html
(to tak na marginesie, oczywiście). Smile

Sądzę, że na pierwszy raz warto zakupić trzy balony.

Co do nieprzekraczalnego terminu dostawy balonów - sądzę, że jest to bardzo blisko związane z terminem startu misji, którego jeszcze nie uzgodniliśmy. Wydaje mi się jednak, że warto zrobić tak: data misji minus 2 miesiące. Wtedy będzie nieco czasu na ewentualne testy i zabawę w integrację 'na sucho'.
Na kosmonautę wrzuciłem tekst podsumowujący wyniki ostatnich prac:

http://www.kosmonauta.net/other-news/ide...1-16-balon

Zawsze nieco propagandy się może przydać! Smile
Hmm, dobre pytanie co do ilości balonów... powinniśmy liczyć po dwa na misję (żeby mieć backup w razie czego).
(16.01.10, 19:08)Maquis link napisał(a):Hmm, dobre pytanie co do ilości balonów... powinniśmy liczyć po dwa na misję (żeby mieć backup w razie czego).

Witam.

Dwa na każdą misję to jest raczej przesada (szczególnie na loty testowe). Aż takie gapy z nas chyba nie będą, żeby przy każdym starcie zepsuć jeden balon... I potem zostaniemy z kilkoma zbędnymi balonami... (a swoje kosztują). Przy misji docelowej to oczywiście rezerwa musi być na 100%.

Podchodząc pragmatycznie i ekonomicznie - proponuję na początek kupić 3 szt. Wystarczy na 3 loty testowe (a w razie jakiegoś nieszczęścia na dwa). SelFly zdeklarował zakup min. 1 balonu, nie mam jeszcze potwierdzenia z Copernicusa, ale mam nadzieję, że też wezmą chociaż jeden. Przy 5 sztukach koszt dostawy wychodzi już przyzwoicie (ok. 15$ / balon).

Nasz udział za te 3 sztuki wychodzi niecałe 900 zł - 290 zł  za balon (a przecież musimy w rozsądnym terminie zebrać te środki). Będzie też mnóstwo innych wydatków - nie możemy całego budżetu wydać na balony. Poza tym ceny (i kursy walut) zmieniają się. Jest prawdopodobne, że za rok kolejne 3 szt, będzie można zakupić na lepszych warunkach...

Pozdrawiam,

Leszek.
Moim zdaniem trzy balony są dobrym kompromisem.

Dlaczego? Przy pierwszej misji będziemy mieć zapas - oczywiście również uważam, że gapy nie będziemy i nie uszkodzimy żadnego z nich. Smile A nawet gdyby, to mamy zabezpieczenie.

Potem, przy kolejnej drugiej misji mamy dwa balony, czyli wciąż jeden na rezerwę. W ten sposób obie misje są odpowiednio zabezpieczone.
3 balony to niezbędne minimum przy braku możliwości nabycia ich na miejscu, oczywiście opcja 5 szt obniżyłaby jeszcze koszty przesyłki, jednak przy obecnym stanie finansów te 3 sztuki są optymalnym wyjściem i gwarantują stan rezerwy.
Newton 120/900
Witam ponownie.

Teraz jeszcze trzeba ustalić widełki zakupowe (czyli ostateczny termin zakupu).

Z tego, co wyczytałem w pierwotnym wątku, pierwszy lot testowy jest wstępnie zaplanowany najwcześniej na połowę maja. Więc proponuje uruchomienie procedury zakupu na prima aprilis Smile (czyli początek kwietnia). Balony powinny dojść w ok. 2 tygodnie (ściągałem parę rzeczy za stanów, najdłuższa przesyłka trwała 3 tygodnie - wysłana zwykłą pocztą, średnio przesyłki dochodziły po 2 tygodniach).

Będziemy mieli 2 miesiące na zebranie funduszy, a balony będą  miesiąc przed lotem (a w razie dużego obślizgu przesyłki co najmniej dwa tygodnie) i to jest chyba wystarczający czas na przygotowanie się do startu. kanarkusmaximus zaproponował dwumiesięczne wyprzedzenie, ale wg mnie to za dużo - co my mamy robić z tymi balonami "na sucho" przez dwa miesiące?

Oczywiście, gdyby okazało się, że sponsorzy są hojni i można zwiększyć budżet, to również jestem za zakupem jednorazowo większej ilości balonów. Te 3 szt. na start to minimum, żeby w tej chwili nie "pompować" budżetu (wg dotychczasowych deklaracji wpłat to do końca marca nawet na te 3 szt. możemy nie nazbierać...).

Pozdrawiam,

Leszek.
Nevt skoro nawiązałeś już jakieś kontakty z Copernikami może podpytałbyś ich o sondę meteo z ich balonu - czy mierzyła temp. wewnątrz gondoli i pomiary z niej. Selfly zakłada -15* wewnątrz kapsuły tylko nie wiem na jakiej podstawie.

Co do terminu zakupu - jeśli wejdziemy w spółkę trzeba będzie jakoś ugadać termin zakupu ze wspólnikami, a to może przyśpieszyć lub opóźnić nasze założenia, tak czy siak na ten moment mamy zadeklarowane 280 + 2x ok. 80 zł czyli na początek kwietnia 440 - to połowa tego co potrzebujemy na 3 baloniki...
Newton 120/900

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości