Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Myślę, że możemy darować sobie akcelerometry. Sprawa stabilności gondoli nie będzie moim zdaniem krytyczna, przy tych ogniskowych i czasach, które chcemy użyć w docelowej misji foto, a tym bardziej przy luźnym foceniu w misjach testowych. Mieścimy się w zakresie dla fotek "z ręki". Cenny byłby natomiast pomiar temperatury wewn./zewn. Ciśnienie też może być przydatne, ale dane o wysokości będziemy mieli z Garmina. Chyba,że pomkniemy powyzej 30km i GPS się zawiesi  ;D
Co do eksperymentu z ogniwami: czy można zamontować po prostu 2 sztuki na górnej powierzchni gondoli? W moim projekcie będzie ona płaska. Biorąc pod uwagę wysokość słońca w naszych szerokościach przy takim set-upie zawsze jedno będzie w całości oświetlone bez padającego cienia innych elementów systemu [balon, spadochron]. Akurat mój projekt gondoli przewiduje płaski wierzch i centralne mocowanie uprzęży balonu/spadochronu. Moja propozycja zakłada też,że wszystkie elementy będą mocowane/wkładane do wewnętrznego stelaża/koszyka mocowanego właśnie do tej górnej pokrywy -reszta styropianowego pudła gondoli będzie tylko luźno nakładana od spodu i mocowana do niej. Cokolwiek zatem zamontujemy na pokładzie,będzie dostępne po zdjęciu tej obudowy bez wymontowywania z gondoli i jakichkolwiek poważnych modyfikacji. Dotyczy to też wszelkich kontrolek i wyświetlaczy.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Jeden akcelerometr. On od razu działa w trzech osiach.

Oprócz stabilności można pośrednio wnioskować o dynamice atmosfery na różnych wysokościach.
Tutaj opis tego akcelerometra: http://gimli.int.pl/~maquis/elektronika/adxl345.pdf

Poniekąd chciałbym też sprawdzić przeciążenia wynikłe z samego przyziemienia.

Garmin może podać wysokość na podstawie GPS, ale to chip będzie bezpośrednio podawał odczyt ciśnienia, z którego wnioskuje się o wysokości. Daje to dwie niezależne metody pomiaru.

A jaka jest wielkość tej górnej części?
Mała korekta - HIH-4000 jako sensor wilgotności. Jest zamiennikiem HIH-3610, którego nie widzę nigdzie.
Przed chwilą na NASA TV był naprawdę ciekawy program o misjach balonowych  organizowanych w stanie Arizona. Widziałem jedynie kawałek - mam nadzieję, że kilka razy jeszcze to powtórzą.

Link, który zapamiętalem:
http://www.ansr.org/

Program nazywa się Arizona Near Space Research. Mają już pewne doświadczenie w lotach, zatem warto byłoby sprawdzić, jakie rozwiązania zaprezentowali.

A tymczasem przypominam, że czekamy na zgłoszenia chętnych uczestniczenia w projekcie + darczyńców. Smile Chodzi o misję minimalną, do zrealizowania w roku 2010. Proszę się wpisywać. Smile
Może ten program jest gdzieś na torrentach... jak będę miał chwilę to poszukam.
Newton 120/900
(21.12.09, 00:01)kanarkusmaximus link napisał(a):http://www.ansr.org/

Program nazywa się Arizona Near Space Research. Mają już pewne doświadczenie w lotach, zatem warto byłoby sprawdzić, jakie rozwiązania zaprezentowali.

Miałem z nimi dobry kontak do czasu jak żył Michael Gray (KD7LMO). Ostatnio mniej. Grupa związana ze środowiskiem akademickim z dużym potencjałem.

Proponuję, abyście sprawdzili również www.arhab.org

To jest organizacja w skład której wchodzą wszystkie grupy zajmujące się tą tematyką. jest też tam Copernicus Project.
Zespół Copernicus Project http://copernicus-project.org http://minisat.pl
Dziś przyszły ogniwa.
Hmm, muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że są aż tak cienkie (cienkie jak papier to w tym przypadku dobre porównanie) - co ma swoje zalety i wady Wink Będę musiał zamontować je na płytce i osłonić z góry plexą, ale może to i lepiej, bo będę mógł robić pomiar temperatury pod każdym ogniwem.

Zamówiłem też dziś trochę elektroniki - przede wszystkim układy DS2438, 18B20.
(21.12.09, 00:01)kanarkusmaximus link napisał(a):A tymczasem przypominam, że czekamy na zgłoszenia chętnych uczestniczenia w projekcie + darczyńców. Smile Chodzi o misję minimalną, do zrealizowania w roku 2010. Proszę się wpisywać. Smile

Przegapiłem stosowny moment. Nie odzywałem się w temacie, bo ostatnio kiepsko z czasem (ale już niedługo będzie lepiej), jednak cały czas kibicuję projektowi i dołożę się gdy przyjdzie czas na zbiórkę funduszy.

Od strony technicznej mogę wspomóc część związaną z software'm (programuję prawie 20 lat), a jeżeli pierwotny plan startu z zachodniej części Polski jest (będzie) aktualny, to mogę wspierać logistycznie - wspominane kiedyś okolice Świebodzina, to moje okolice Smile.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Canon A530 jest już w moich łapskach. Kilka godzin temu wgrałem CHDK, który wydaje się być doprawdy zacnym programem. Wgrałem też skrypt do robienia zdjęć co ustalony czas i robię właśnie pierwszy test.

Pierwszy test:
- zdjęcie zegarka co dwie minuty
- skrypt będzie kontynuować pracę aż do końca działania baterii
- warunki: domowe (kolejny test przeprowadzę na zewnątrz).

Za kilka godzin przedstawię Wam wyniki. Smile

A tymczasem przypominam, że czekamy na zgłoszenia chętnych uczestniczenia w projekcie + darczyńców. Smiley Chodzi o misję minimalną, do zrealizowania w roku 2010. Proszę się wpisywać.
Kiedy planujecie wykonać lot? II czy III kwartał następnego roku?

Maquis, opublikujesz wyniki eksperymentu z ogniwami po jegoż przeprowadzeniu?

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości