Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwacje miejskie-balkonowe
Jeżeli chcesz możesz użyć filtra ALP albo UHC-S, ale tylko do tych jasnych DSów, bo ciemniejsze przy silnym LP nie mają szans. Oczywiście mówimy o mgławicach bo nie ma filtrów "do galaktyk". Małe to pocieszenie, bo niewiele jest tych jasnych mgławic.
Ja z miasta obserwowałem M42, M57, M27 a rekord to M97. Jednak jest to tylko marna namiastka mgławic pod dobrym, ciemnym niebem. A i żaden filtr nie zastąpi ciemnego nieba.
Do planet nawet w sporym LP nie trzeba filtra. A jeżeli chodzi o podwyższenie kontrastu to polecam Moon & Skyglow.
Swego czasu, gdy mieszkałem jeszcze we Wrocławiu (i na podstawie tamtejszego nieba w miejscu zamieszkania pisałem ten artykuł) miałem ten filtr wkręcony na stałe. To znaczy nigdy go nie wykręcałem sprzed kątówki. Byłem bardzo zadowolony z jego wszechstronnej pracy na jasnym niebie. Na planetach poprawiał kontrast, a przy okazji wygaszał świecenie nieba nieco polepszając wygląd DSów i poprawiając ogólnie obserwacje.

pzdr
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Przez wiele lat miałem "przyjemność" oglądania nieba z balkonu w niezbyt dużym mieście (20 tys. mieszkanców). Gwiazdy zmienne to całkiem rozsądny cel do takich obserwacji. Niekoniecznie muszą to być tylko te jasne obiekty. Również Słońce ma dużo do zaoferowania. No i Księżyc z planetami. Można też zapolować na jaśniejsze meteory (ewentualnie zająć się nimi sposobem lornetkowym, w czym chyba łatwiej o jakieś wartościowe wyniki). Czasem zdarzały się naprawdę świetne noce. Widziałem sporo obiektów katalogu Messiera, a miałem tylko 65 mm newtona do dyspozycji. Problemem jest ograniczone pole widzenia i parowanie nagrzanych budynków, dymy z kominów itd. Ale najlepiej nie martwić się tym przesadnie, tylko wystawiać sprzęt i szukać obiektów. Można przeżyć czasami niejedną miłą niespodziankę.
Odpowiedz
Większość obserwacji jakie prowadziłem przez Synte 8" dobson to , też z ogrodu, w miasteczku 15 tyś. obok same lampy sodowe. Pod czarnym niebem jednak sporo widać (chociaż rzadko się zdarza), większe mgławice, planetki, wenus, Mars, Jowisz, Saturn, jak na dłoni, no i księżycSmile W sumie jest na co popatrzeć. Nigdy nie używałem filtrów, ale teraz wiem, że trzeba. Jak tylko znów nabędę teleskop, muszę sobie sprawić.
P.s. fajnie wyskoczyć jednak w góry, w Wiśle, na Czantorii, fajnie się ulokować.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Polecam gwiazdy podwójne i wielokrotne!
Odpowiedz
Ech, ciężki jest żywot Balconettiego (rzadko jest szansa aby gdzieś wyskoczyć: a to obowiązki rodzinne, a to służbowe, a to pogoda do kitu), tym nie mniej, to i owo daje się z balkonu upolować:

http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,17306.msg255764.html#new

Głównie używam Synty 8" oraz Celestrona 15x70
Zaskoczeniem było, dla mnie, że dało się chwycić Enceladusa w warunkach miejskich. W Syncie rzecz jasna. Ponadto widać jednak (jeszcze) obiekty mgławicowe w rodzaju M57.

Oprócz LP i dziadowskiej pogody najbardziej we znaki daje konwekcja nad miastem (w zimie bo grzeją, w lecie bo beton się nagrzało) i to jest w moim rankingu wróg publiczny nr 2
Odpowiedz
Świetny dział.
Dopóki nie przeczytasz masz wrażenie że albo masz zły sprzęt (takie wnioski są dość kosztowne ) , albo brak umiejętności  :Smile

Najgorzej jak pomyślisz że jedno i drugie , wtedy najczęściej kończy się hobby  :-X

A tak przeczytasz i wiesz że po prostu osiągnąłeś maxa z balkonu i trzeba wyruszyć w teren  ;D 
Odpowiedz
Świetny poradnik! Praktyczne wskazówki wykorzystam przy najbliższej okazji, aktualna misja - poszukiwanie promieni świetlnych na Księżycu Smile
Odpowiedz
Ja prowadzę swoje balkonowe obserwacje :d ale niestety mam stary sprzęt i nie mam żadnych screenów, tylko to co zobaczy oko i zapamięta Smile
Odpowiedz
Bardzo praktyczny poradnik dla początkujących, np. takich jak ja. Szacunek za wkład.
Odpowiedz
A ktoś obserwuje o tej porze roku? Smile Dla mnie poradnik też bardzo przydatny.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości