Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowa lornetka - prośba o pomoc
(12.06.12, 14:16)Jan link napisał(a): Ile kasy jesteś skłonny wydać?
Jestem skłonny cierpliwie poczekać i odłożyć nieco grosiwa z biegiem czasu ( i tak pochmurno Wink ).
O jakich parametrach lornetę i za jaka cenę warto nabyć, aby wydać konieczne minimum i poczuć znaczną różnice względem 10x50?
Teleskop potraktowałbym jako następny krok o ile zakup drugiej lornetki będzie maił sens finansowo-obserwacyjny. Wink
Odpowiedz
8min,

Do obserwacji planet potrzebujesz dużych powiększeń, których lornetka raczej Ci nie da.
Jeśli interesuje Cię lornetka, która pokaże znacznie więcej niż 10x50, to musiałbyś rozważyć lornetkę klasy co najmniej 20x80 - do takiej lornetki będziesz jednak potrzebował statywu, a jeśli chodzi o planety, to nadal nie pokaże Ci ona zbyt wiele (z trudem dostrzegłbyś 1 lub 2 pasy na Jowiszu i zauważyłbyś, że Saturn ma pierścień). Jeśli chciałbyś zobaczyć planety lepiej przez lornetkę, musiałbyś zainwestować w jakąś dużą lornetkę z wymiennymi okularami, jednak koszt takiego sprzętu to byłoby co najmniej 2500zł + statyw + dodatkowe okulary. Jakby tego było mało, taka lornetka pokazałaby Ci na planetach znacznie mniej niż teleskop, który możesz kupić za ~1000zł.

Tak więc, jeśli masz już lornetkę 10x50 i przestaje Ci ona wystarczać, a chcesz mieć sprzęt, który pokaże Ci znacznie więcej, pomyśl raczej o jakimś teleskopie. Jeśli oprócz planet chciałbyś też poobserwować obiekty mgławicowe, pewnie najlepszym wyborem będzie jakiś niedrogi reflektor o średnicy rzędu 8" (20 cm) + w miarę możliwości dodatkowe okulary.

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
No pięknie. Teraz nie dość, że na kolejną lornetkę to jeszcze na teleskop jestem zmuszony gromadzić fundusze. (oby nie zakończyło się to rozwodem Wink )

Dzięki Piotr za klarowne wyłożenie tematu. Znacznie mi się przejaśniło.

Czy jako drugą lornetkę (na statyw) do obserwacji balkonowych (obserwacji nieba Wink), warto nabyć Celestron SkyMaster 25x70, czy lepiej SkyMaster 20x80?
Odpowiedz
Podbijam trochę ten zakurzony temat. Jest trochę już przeterminowany więc może ktoś doradzi mi na "obecną chwilę". Chcę kupić synowi (7 lat) pierwszy sprzęt do obserwacji. Pogrzebałem trochę w necie i czy możecie doradzić czy któryś z tych sprzętów się nadaje: http://1rblog.pl/najlepsza-lornetka-ranking-top5-astronomiczna-wojskowa/ Chciałbym wydać na to 200 - 250 zł. Nie chcę więcej inwestować bo nie wiem czy młody złapie bakcyla
Odpowiedz
(28.09.17, 12:46)lolek napisał(a): Podbijam trochę ten zakurzony temat. Jest trochę już przeterminowany więc może ktoś doradzi mi na "obecną chwilę". Chcę kupić synowi (7 lat) pierwszy sprzęt do obserwacji. Pogrzebałem trochę w necie i czy możecie doradzić czy któryś z tych sprzętów się nadaje: http://1rblog.pl/najlepsza-lornetka-ranking-top5-astronomiczna-wojskowa/ Chciałbym wydać na to 200 - 250 zł. Nie chcę więcej inwestować bo nie wiem czy młody złapie bakcyla

Polecam dla dziecka takie coś:
https://www.olx.pl/oferta/luneta-teleskop-vupoint-ts-mx300-vp-CID767-IDoV5LC.html#c9aa7fefb8

Jeżeli nie macie zacięcia turystyczno przyrodniczego i wycieczki nie stanowią Waszego hobby to lornetka będzie mniej użyteczna.
Natomiast taka luneta jest dobra do obserwacji przyrody, do zabawy w piratów oraz do Księżyca i obiektów typu Plejad. Z ekranem słonecznym powinna też pokazać plamy. (nie ryzykował bym obserwacji Słońca z filtrem)

Pamiętaj, że dziecko dla pełnej uciechy musi samo (bez ograniczeń) rozporządzać swoją zabawką. Dlatego lornetka, na którą Syn będzie musiał uważać albo dostanie ja na chwile (i inne szczególne okazje) może nie spełnić oczekiwań.
Odpowiedz
a co to jest za lornetka

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości