Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mazowiecka Olimpiada Wiedzy Astronomicznej
... no to już w ten piątek do Radomia zjadą się  szczęśliwcy którzy dostali się do drugiego etapu. Ciekawi mnie jaki jest podział w grupie przybywających na drugi etap  na tych, którzy dostali się do niego osiągając wymagane minimum procentowe , a tych którzy zajęli 1,2,3 miejsce w eliminacjach pierwszego etapu.
Jeżeli  pytania będą znowu takie kabaretowe, to tym razem nie zostawie na nich suchej nitki.
Odpowiedz
Ja dałem im spokój po pierwszym tylko, dlatego, że nie musiałem się kłócić o punkty, bo i tak przeszedłem. Jeśli znowu powstawiają takie kwiatki, to proponuję nie pisać odwołań, jako każdy z osobna, tylko postarać się o poparcie szanowanych środowisk astronomicznych i wtedy działać. To powinno przynieść oczekiwany efekt.
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Wiecie może jakie były pytania na drugim etapie , bo nie pojechalem ?
Odpowiedz
Właśnie wróciłem z drugiego etapu i musze przyznać, że tym razem zaskoczyli mnie pozytywnie. Cały konkurs został przeprowadzony całkiem dobrze, no może poza paroma szczegółami (kazali obliczyć wysokość Słońca nad horyzontem nie mówiąc, o jakiej porze dnia i wymienić fazy ewolucji gwiazdy nie podając jej typu), ale ogólnie można było domyśleć się, o co chodzi.

Nie miałem tylko pojęcia jak nazywa się faza księżyca między kwadrą, a pełnią. Ktoś wie, bo nigdzie nie mogę tego znaleźć?

edit: po chwili znalazłem. Jest to 'Księżyc garbaty'. Szczerze mówiąc, to nigdy wcześniej o tym nie słyszałem.
Odpowiedz
CZyli wysokość słońca nad horyzontem (rozumiem , że dla konkretnych wpółrzędnych  i czasu uniwersalnego) , a fazy ewolucji  gwiazd  czyli omówić wykres H-R  , czy może w zależności od masy początkowej protogwiazdy wyrażonej w masach Słońca?

No cóż tym razem to była chyba rzeź niewiniątek.  A ile pytań było ?
Odpowiedz
Nie było tak źle.
Pytań 6
Co do wysokości Słońca, to nie było podanego żadnego czasu, więc trzeba było założyć, że chodzi o południe słoneczne, bo inaczej się nie dało.

Jeśli chodzi o tą ewolucję gwiazdy, to treść zadania była taka:
Podaj trzy fazy ewolucji gwiazd i krótko opisz jedną z nich.

Z tego wnioskuję, że chodziło o gwiazdę podobną do Słońca i takie przyjąłem założenie (pisząc to w odpowiedzi, żeby nie powiedzieli mi, że mam źle).

Rzeź niewiniątek była tylko w ostatnim zadaniu (wszyscy w mojej sali, czyli 1/3 ludzi wyszło wcześniej w ogóle go nie robiąc i zostałem sam walcząc z czasem). Chodziło w nim o wyprowadzenie wzoru na promień orbity geostacjonarnej w zależności od stałej grawitacji i masy Ziemi.
Udało mi się to zrobić, bo to nie takie trudne, ale niestety czas się skończył, kiedy do końca zostały mi 2 przekształcenia :'(
Odpowiedz
Rzeczywiście , zadanie po byku (jak dla gimnazjalisty).  Trzeba się było wykazać znajomością zagadnień ruchu po okręgu i związanych z nim wielkości fizycznych (nie wiem czy to jest w materiale gimnanzjum z fizyki )   
Rozwiązanie jest tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Orbita_geostacjonarna
Ciekawe czy jest inne rozwiązanie niż to które jest w Wikipedii?
Odpowiedz
Czyli mam dobrze, szkoda tylko, że nie skończyłem Sad

Ale tak na prawdę, to wzorów nie pamiętałem, tylko wyprowadziłem starą dobrą metodą, czyli wypisałem wszystkie jednostki i przekształciłem tak, żeby wynik końcowy miał prawidłową jednostkę (a nie np: czas w metrach Tongue)
Odpowiedz
Troszkę zaniedbałem ostatnio ten wątek, a w międzyczasie sporo się działo. Opublikowano wyniki 2 etapu, z których jestem zadowolony, ponieważ 3 osoby z mojej szkoły (w tym ja 8)) przeszły do finału.

Niestety komisja konkursowa postanowiła zmienić regulamin i trzeci etap będzie przeprowadzony w formie pisemnej, a nie tak jak to miało być na początku, czyli prezentacji + 2 pytań z listy. Szkoda, bo własna praca pozwalała na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony oraz na przedstawienie własnych obserwacji, a tak będzie to niestety sprawdzian znajomości suchych faktów bez jakiejkolwiek praktyki :-\
Odpowiedz
I już po konkursie
Laureatem nie zostałem, ale to nie ważne, bo i tak wyjazd do Radomia mogę zaliczyć do bardziej udanych -nie ma to jak znajomi ;D
Niestety dziś konkurs i to gimnazjum wiele straciły w moich oczach.
Dlaczego:
Od razu po wejściu rzucił mi się w oczy wielki baner sponsora... z Żywca :-\

Do tego pod koniec rozdania nagród miała miejsce taka sytuacja:
Dyrektorka gimnazjum mówi:
Dodatkowo szkoła, w której uczy się zdobywca (konkretniej zdobywczyni) pierwszego miejsca dostaje w nagrodę takiej oto klasy teleskop
I przekazuje to:
http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk767az1,d694.html  :o
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości