Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki to komputer w "Czynnik Si"?
Tak tylko w kwertii korekty informacji - ten komputer na którym Andrzej Kurek pracował nie wygląda na zx spectrum - co wyraźnie widać w serii programów "czynnik si".

Przyjrzałem się dokładnie - mimo że po odpaleniu komputera pojawia się napis "1982 sinclair research" to obudowa z dużymi wystającymi klawiszami z których skrajne są czerwone nie jest obudową ani zx spectrum ani zx 81.

Spędziłem kilka godzin żeby znaleźć w sieci coś podobnego ale nic z tegoSad

PS. oddzieliłem ten temat od "logo Sondy" bo nie pasował.
Radek68
Odpowiedz
Tu: http://kupazlomu.prv.pl/ jest strona (niestety martwa) człowieka, który ma gigantyczny zbiór starych maszyn. Każdy komputer ma fotkę, może ta strona będzie przydatna w weryfikacji typu komputera.
oko sowy słucha śniegu życie umyka
Odpowiedz
Niestety ze stajni Sinclaira nic nie pasuje do wygladu tego pudla które miał Andrzej Kurek.
Moze to jakas bloko-wschodnia pdróba?
Nic nie rozumiem.
Odpowiedz
Obejrzałem czynnik si cz.1.
Faktycznie nic nie pasuje do Spectruma...
Należy tu odgraniczyć dwie rzeczy: to że Andrzej Kurek miał ZX SPECTRUM nie ulega wątpliwości. To, że był to bodajże pierwszy tego typu komputer wykorzystywany w TV Polskiej też.

Pytanie tylko jest nastepujące: co włącza Andrzej Kurek w tym odcinku? Na ekranie widnieje "1982 sinclair research" ale takiego sinclara też nie znam...

PS. 21 minuta odcinka "Czynnik Si cz.1"
Odpowiedz
Może być to jakiś klon ewentualnie coś z rodzimej produkcji.
Z tego co pamiętam nawet nasze Meritum odpalały BIOS Sinclatra. ...
Odpowiedz
A mógł to być jakiś Timex? Pamietam, że w podstawówce kumpel miał komputer tej firmy i był on "spektrumopodobny"
SM90/BF30 DS, TS90/600, IEQ45, T-Rex i kupa szkła w walizce kontakt: tel.691 355 653, don.pablito(at)plusnet.pl
Odpowiedz
To było standardowe ZX Spectrum. Tyle tylko, ze przez rodzimego elektronika zapakowane do większej obudowy z porządną klawiaturą, w związku z tym z zewnątrz do znanych komputerów niepodobne.
Ot i rozwiązanie tej zagadki Smile.
Odpowiedz
Jako zagorzały spectrumowiec (a później i spektrumowiec) nie mogę się nie odezwać w tym wątku Big Grin

"1982 sinclair research" pojawiał się przy bootowaniu każdego spectruma, http://www.youtube.com/watch?v=CuoxxE4KUOY

Meritumy owszem mogły odpalać rzeczy spectrumowe, ale dopiero od wersji drugiej, która powstała już po Czynnikach Si (zresztą ciekawe, że KiK niezbyt kreatywnie przetłumaczyli tytuł angielskiego programu na jakim bazowali, czyli Silicon factor). Meritumy pierwszej (hehe) generacji były klonami TRS 2.

Dodatkowo ciekawostka. Od drugiego odcinka Czynnika Si, na planie jest oryginalna gumowa spectrumienka (ZX Spectrum).

Nie mógłby być to klon sowiecki, ponieważ takie pojawiły się w większej masie w schyłkowym etapie egzystencji imperium (rychło w czas, prawie jak ELWRO z Juniorem Big Grin).

No i na koniec co do tajemniczego klona. Otóż tak jak napisał Pecus jest to sinclairowski Spectrum. Dokładniej ZX Spectrum wersji 3. Patrząc na to cudo pamiętajmy o drodze jaką często przebywały te maszyny zanim trafiły do Polski: kosz na śmieci za Zachodzie -> szmugiel -> zdolny polski elektronik ożywiający -> pokątny handelek. Takiej proweniencji (aczkolwiek z oryginalnym kartonem i klawiaturą) był mój ZX Spectrum +. Niestety, był to ówczesny odpowiednik sprowadzonych dzisiaj samochodów po zderzeniach czołowych i po 3 przepaleniu, w grudniu 1990 roku zszedł ów wynalazek z tego świata.

Natomiast zainteresowanych wyglądem wnętrza ZX Spectrum + można odesłać do odcinka 'Promienie informacji', gdzie owo cudo jest prezentowane.
Moja szwagierka pracuje w sądzie, ale Kurka i Kamińskiego nie zna.
Odpowiedz
Tom ash - nie może to być zx spectrum w wersji 3 z trzech powodów:
1. Po pierwsze zx spectrum +3 miał wbudowaną stację dyskietek a Kurek notorycznie korzysta z magnetofonu
2. Wersja +3 pojawiała się na zachodzie oddzielonym żelazną kurtyną dopiero w 84 roku. Co prawda czynnik Si jest z 84 roku ale w drugim odcinku Kaminski zwraca Kurkowi uwagę że ten jego komputer jest śmiesznie tani w poruwnaniu z... pojedyńczą DYSKETKą (sic!)(wymowa Zdzisława Kamińskiego).
3. Wreszcie na ekranie komputera widnieje napis "1982 sinclair research" a nie 1984.

Jedyne wyjaśnienie jakie do mnie przemawia to takie że jest to zwykły zx spectrum wsadzony w jakąś nietypową obudowę. Albo blokowschodnia wersja tegoż. (Ja niesztety byłem posiadaczem atarynki i o zxach wiem niewiele.)
Przemawia za tym jeszsze fakt że - zawuważcie - w czwartym odcinku kiedy Andrzej Kurek pisze program dla syna używa skrótów klawiaturowych - przypisanych komend do klawiszy - co było właściwością zxa.

Pytanie skad pochodzi ta obudowa - przecież Andrzej Kurek sobie jej z plastiku nie odlał. I klawiszy też scyzorykiem nie wydłubał.

AHA! WAŻNE! W czwartym odcinku SA CO NAJMNIEJ DWA TAKIE SAME komputery w tej samej niezidentyfikowanej obudowie - wiec nie mogła być to manufaktura Andrzeja Kurka!!!

Odpowiedz
(10.05.09, 11:24)martinezz123 link napisał(a): Tom ash - nie może to być zx spectrum w wersji 3 z trzech powodów:
Ajn moment. ZX Spectrum wersja 3 to nie ZX Spectrum + 3. Big Grin ZX Spectrum miał kilka wersji płyty głównej i właśnie ta, której używał Andrzej Kurek to wersja 3. Bardzo już zbliżona do układu jaki następnie (od 1984) był w ZX Spectrum +. To na 100% jest ZX Spectrum w nietypowej obudowie.
Moja szwagierka pracuje w sądzie, ale Kurka i Kamińskiego nie zna.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości