Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buduję PICCOLO-2 - nowy teleskop
Witaj dj_peterka.

Widzę, że budujemy teleskop o takich samych parametrach. Moje pierwsze lusterko okazało sie falstartem. Chcę mieć bardzo dobrej jakości obrazy, stad ta zwłoka i czekam na drugie.

Co do Twojego teleskopu to zdecydowanie umieść te diafragmy. do obliczeń diafragm nie potzreba wyższej matematyki tylko troszkę zdrowego rozsądku. Należy dać ich tyle, aby zlikwidować wszelkie odblaski od wewnętrznej powierzchni tubusa. Jeśli zastosujesz cztery diafragmy i stwierdzisz je jest OK to tyle wystarczy, ale jeśli zobaczysz, że jeszcze jakaś wewnętrzna część tubusa jest widoczna to trzeba jeszcze wstawić diafragmę. Najłatwiej to się wykonuje, jak średnica wewnętrzna tubusa jest większa od zwierciadła o ponad 5 cm. Ja staram sie dawać minimum 6 cm różnicy, aby mieć pierścienie o szerokości paska jakieś 3 cm. Łatwo to wykonać i zamontować. W PICCOLO-2 tubus od wewnątrz ma 202 mm, a zwierciadło ograniczę do 136 mm czyli 66 mm różnicy.
Jak stwierdzić czy przesłony spełniają swoje zadanie?
Bardzo łatwo. W gotowym do patrzenia teleskopi wyciągasz sam okular i patrzysz w wyciąg. Jeśli widzisz tylko jasne kółko zwierciadła głównego z ciemnym kółkiem w środku (z Twoim okiem) to jest OK. Jeśli prócz jasnego kołka zwierciadła głównego widzisz cokolwiek znaczy się wyczernienie nie jest idealne. Sporo światła wpada bezpośrednio z wlotu tubusa od razu do wyciągu, lub oświetlony jest tubus wewnętrzny vis a vis okularu. Na to wystarczy domontować przedłużkę tubusa (40-60 cm) i mamy także gotowy odrośnik. Taki odrośnik znakomicie poprawia wyczernienie.
DF1 u Ciebie dałbym 140 - 144 mm. Ja robię u siebie 136 mm
Trzymam kciuki za Twój telep.
Pozdrawiam : Janusz
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Dziękuję za rady Panie Januszu.
Właśnie zastanawiałem się, czemu diafragma pierwsza powinna tak bardzo zasłaniać lustro, ale  przecież powierzchnia czynna dla tego zwierciadła i tak jest mniejsza od 150mm Smile Ale w zwiazku z tym, czy światłosiłę liczy się w tedy dla obszaru widzianego w polu diafragmy czyli np 144mm, czy nadal dla 150mm?
Mam też pytanie o farbę do wyczernienia - czym malować? Kupiłem spray czarny mat - patrząc na powierzchnię tym pomalowaną od przodu mat jest OK ale pod kątem robi się efekt lustro! Wiem, że okulary i inne optyczne elementy są anodowane lub napylane proszkami matowiącymi. Czy jest jakaś farba dająca efekt extra matu? Niektórzy koledzy polecają wykleić wew. papierem ściernym i dopiero malować matem.
Pozdrawiam
dj_p
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Swiatłosiłę oczywiście liczymy od czynnej średnicy lustra czyli od tej pierwszej diafragmy przy lustrze głównym - czyli 14.5:150  =  1:10.3.

Co czarnego matu w sprayu to potwierdzam, że niektóre nie są matowe w naszym rozumieniu. Najlepszy dla nas jest farba w sprayu na którym jest napis : DECO LACK. Ta farba ładnie trzyma się wszystkich powierzchni i jest faktycznie matowa.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Jeszcze raz dziękuję za rady. Mam nadzieję, że do końca cerwca zrobię teleskop. Mam też okazję na budowę teleskopu "domowego" 170/100 - do posadzenia na paralaktyku. Mieszkam na obrzeżu Warszawy i jest tu strasznie zaświecone niebo i to vis avis najlepszego pola widzenia Sad Ale daje się coś poobserwować. Ale to dopiero projekt.

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
Dj_P
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Najlepszy mat w spray jaki można dostać to lakier do zderzaków samochodowych firmy Boll.Sam wyczerniałem swojego planetarnego Newtona i efekt jaki uzyskałem jest znakomity!!!
Odpowiedz
Dzięki za info.
Ja uzywam DECO LACK i też jest dobry.
Odpowiedz
Temat mocno nie aktualny
Janusz oddal telepa panu Zarasiowi i ten od kilku miesiecy czerpie mnostwo satysfakcji z tego powodu
ps

Ciekawe dlaczego Pan Wiland nie napisal o tym na tym fotum ?
czyzby uleglogulnemu marazmowi i stwierdzil " tu i tak sie nic nie dzieje
pozdrawiam piotr
Odpowiedz
O to musisz spytać Pana Wilanda Wink
Dużo pisze na temat swojego programu w osobnym dziale, może przy okazji informował o tym tam.
Odpowiedz
(28.11.09, 01:45)zwierzak_grubas link napisał(a): Temat mocno nie aktualny
Janusz oddal telepa panu Zarasiowi i ten od kilku miesiecy czerpie mnostwo satysfakcji z tego powodu
ps

Ciekawe dlaczego Pan Wiland nie napisal o tym na tym fotum ?
czyzby uleglogulnemu marazmowi i stwierdzil " tu i tak sie nic nie dzieje
pozdrawiam piotr

Ja nie ulegam "ogólnemu marazmowi". Notorycznie cały czas coś robię i rzadko kiedy mam okazję obejrzeć TV czy zobaczyć jakiś film.

Co do PICCOLO to faktycznie ponad rok temu przekazałem Tomkowi Zarasiowi, który ku mojej uciesze wykorzystuje właściwie ten teleskop. Cżesto robi pokazy dla znajoych i "wkręca" w astro kogo może.

PICCOLO-2 - to jest inny teleskop - na razie (i chyba definitywnie) przerwałem roboty. Kupiłem sobie ED80, który jest znacznie poręczniejszy niż taka armata. Póki mam do dyspozycji balkon to ED będzie mi wystarczał. Jeśli moja sytuacja lokalowa ulegnie poprawie i będę dysponował swoją działką (prędzej wygram 6-tkę w lotto), to wtedy pomyślę o większym własnym teleskopie. Na chwilę obecną mam w PTMA do dyspozycji teleskopy, a w weekedny w pół godziny mogę się dostać do Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu i Pawłem Maksymem pooglądać niebo przez 25 cm.

Tak więc posiadam nie wykorzystane dwie części składanego tubusa do PICCOLO-2 i na razie na tym koniec.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości