Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to za znak na lornetce?
Witam.
Potrzebuje informacji na temat tego symbolu widocznego na zdjęciu.  Pierwsza fota to lornetka a druga to luneta. Obydwa przyrządy są produkcji ZSRR.
POZDRAWIAM.
[Obrazek: 72845325.jpg]
[Obrazek: 63734262.jpg]
Odpowiedz
Linków nie widać (nie wiem czemu więc wystawiam ponownie )

http://img106.imageshack....ge=80615035.jpg

http://img53.imageshack.us/my.php?image=vjgjg.jpg
Odpowiedz
Znaczek przypomina mi hmm pryzmat ? i odbijające się fale świetlne ?
Mi nic to niestety mówi.
Niech znawcy się wypowiedzą.
Pzdr.
Odpowiedz
Witam kolegów,

to faktycznie symbol oznaczający rodzaj pryzmatu - w tym wypadku dający kąt 45st. To trochę wygodniejsze od zwykłej kątówki 90st - nie trzeba się tak gimnastykowac przy obserwacji, przykucać, odchylac się i dźwigać w górę lornetki czy lunetki. Obserwuje się patrząc na wprost gdy oglądamy niebo albo lekko pochylamy się jeśli obiekt jest przed nami. To dość ergonomiczne rozwiązanie. Ale coś za coś - w pryzmacie 90st mamy jedno odbicie a w tym wypadku sa dwa. Im wiece odbić tym większe zniekształcenia i utrata jasności - wszystko jednak zależy od jakości wykonania. Pozwoliłem sobie narysować jak działa pryzmat 45st.
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=1994

PozdroX Smile
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
dj_peterka akurat tu nie o kątówce mówimy a o lornetce i lunecie... pierwszy link nie działa. Ale ten znaczek oznajmia nas o tym, że lornetka ma dachowy układ pryzmatów czyli tzw. dachopryzmat. oprócz dachopryzmatów występuje układ typu Porro. poniżej schemat obu typów:

[Obrazek: 73_typy_lornetek.jpg]

Dachopryzmatyczny układ ma zastosowanie w kompaktowych lornetkach o niewielkich rozmiarach. Gdzie obiektyw można ustawić w jednej osi z okularem lornetki.
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Witam
Podlacze sie do temaciku podobnego.
Co oznazcza skrot GA na lornetce?
pozdrawiam
Odpowiedz
(01.05.09, 21:50)belgus link napisał(a):Co oznazcza skrot GA na lornetce?
tu odpowiedź: http://www.wildaboutbritain.co.uk/techni...ifications
refraktor Soligor RT-1000 / 3.7" E, lornetki Nikon AEx 10x50, Soligor ANV 10x50, Prinz 10x50, Nikon AVII 7x35, Nikon Sportstar Ex 8x25
Odpowiedz
Witam
Wszystko jasne ;D,tylko moze mi ktos to przetlumaczy?
pozdrawiam
Odpowiedz
więcej skrótów:

A or GA: Rubber armoured.
B:  Porro prism binocular with a Bausch & Lomb-style one-piece body.
C: Compact roof prism binocular.
CF: Centre focus.
D: Roof prism binocular (abbreviation of "dach," the German word for "roof").
FP - This denotes that the binoculars are Fog Proof
FMC - Indicates that the lenses are fully multicoated. Coating a lens surface helps to reduce the amount of light that is reflected back or dissipated from the lens, thus ensuring bright images. Multi-coating further reduces the loss of brightness - providing the sharpest, clearest images.
L- This means that they have Long Eye Relief
H: H-body roof prism binocular.
IF: Individual focusing eyepieces.
M: Designates the binocular is a compact design with the objective lenses closer together than the eyepieces.
P: Phase-corrected prism coatings.
W, WA,or WW: Designates wide angle binoculars.
WP:This means that the binoculars are Weather Proof or Water Proof. You will need to look at the full specification of the model you are looking at to check which it is.
X: Designates the binocular magnification is high relative to the objective lens diameter.
Z: Designates Porro prism binocular with Zeiss-style two-piece Z-body.
refraktor Soligor RT-1000 / 3.7" E, lornetki Nikon AEx 10x50, Soligor ANV 10x50, Prinz 10x50, Nikon AVII 7x35, Nikon Sportstar Ex 8x25
Odpowiedz
GA - znaczy, że lornetka jest pokryta gumą dla ochrony
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości