Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
z PZO 64x40 na home made...
U...lala
Panie - fajnie wygląda. Ożywiłeś szkiełko :o
Odpowiedz
Dziadku ale tą robotę tokarską to chyba poznaje  ;D
super wykonałeś projekt

pozdrawiam
Odpowiedz
Dzień Dobry !Mam taki obiektyw  w celi, oraz wyciąg  2"do Newtona  z Astrokraka. ....Może da się  z tego zrobić coś podobnego...Czy mogę prosić o jakieś szczegóły konstrukcyjne- jaka powinna być długość tubusa, jak osadzony jest obiektyw ( w oryginalnej celi  ?)Wiem ,że W Astrokraku robili refraktorki "Pronto" ale soczewka była montowana luzem bez oryginalnej celi .Czy taka grubość tubusa (3mm) jest wystarczająca  ?
Bardzo proszę o wskazówki ..
Odpowiedz
Witam..
niema problemu,  da się zrobić refraktor inny z każdego obiektywu, dlatego przedstawiłem możliwości  amatora, 
Odpowiedz
Styknie do wykonania kluczyka, troszkę wyobraźni i manualności.

ps. troszkę zmieniłem, foto kluczyka przedstawiłem na stronie 2-a

Powodzenia majsterkowiczów, Dziadek.
Odpowiedz
Witam! Mam pytanko , gdzie można kupić  w detalu taką rurę o śr. 80 mm i ściance 3mm ?W hurtowni mają ale sprzedają tylko 4m odcinki  ???
Odpowiedz
W Warszawie na Conrada.
Przytną Ci dowolny obcinek
Odpowiedz
(26.03.09, 14:56)dziadek link napisał(a): [Obrazek: 2323_26_03_09_2_37_05.jpg]  Wink

diafragmy są wstawione , by poprawić jakość obrazu / aberacja../
Napisz Dziaku proszę o ile zmniejszyła się widoczna abberacja dzięki zastosowaniu diafragm. Czy jest to faktycznie na tyle odczuwalne, że warto sobie takie wykonać??
Pozdrawiam i gratuluję ATM-u
Tomek
Sprzęciorek: refraktor 152/750 Fraunhofer, lornetka rosyjska 10x50 i parę szkiełek Smile
Odpowiedz
Dobry wieczór..
tak warto wykonać, to się stosuje od wykonania w domu rysunku w skali 1 : 1tzn. rzut światła od otworu obiektywu do centrum ogniskowej, a umieszcza się w rysunku wew, rurę tubusu /przekrój/ i trza narysować grubość i średnicę obiektywu. W trakcie rysowania trzeba umieścić oś wzdłuż nawet za ogniskową , że zakładając odleglość diafragmy od obiektywu ok. 2 cm i należy poprowadzić prostopadłą ona przecina przez wszystkie linie, jest okazja zmierzenia średnicę otworu/ biegnie stożekświatła/
jest ciut mniejszy otwór od obiektywu, powinien być dobry i zakłada się , że otwór powinien mniejszy o milimetr od biegu swiatła w stożku, licząc masz srednicę tubusu wewnętrzną, a więc masz cyrkiel rysujesz kółko fi  wew.  drugie kółko fi z tej samej dziurki cyrkla  wewn otwór i już masz.wiec z wewn, kółka wycinasz z tektórki twardej i cieńkiej nożykiem ostrym + farba bleckmat i finał.
ewentualnie zaglądnij kiedyś jest opis  o R-90 w ATM-mie i rysunek ogólny. Diafragmy po to się wstawia by usuwać aberację chromatyczną w trakcie testu zagląda sie na refraktrze za dnia elementy na budynkach dalszych, krawedzie , odgromniki anteny tv .
Ustawia się ostrość obrazu i CELOWO się obserwuje by przechwycić kolrowe krawedzie anten pojawi sie kolor niebieski, żółty, w trakcie suwania diafragm jest szansa zaniku koloru żółtego i może się zmiejszyć kolor niebieski,
dobrze notować odległości od krawędzi tubusu raczej od tyłu  z drugiej diafragmy można wstawić na pół tubusu powinno się poprawić, nie kombinuj lewych wzorów tylko sam doświadczysz ,
postaram dołączyć foto diafragm ręcznych.
[Obrazek: 2323_27_03_09_9_06_35.jpg] [Obrazek: 2323_27_03_09_9_12_07.jpg]
[Obrazek: 2323_27_03_09_9_08_39.jpg] mam nadzieję, ze istnieje wyobraźnia do wyk. prac.
W trakcie projektowania diafragm trzeba uwzględnić średnicę wew. wyciągu okularowego , gdyż można jeszcze zmiejszyć otwór w wyciągu , ale bez przesady !
Pozdrawiam, Dziadek. 
Odpowiedz
   "Pierwsze światło " w dzisiejszą początkującą nockę, testowałem refraktorek amatorski 64 x 400  dobrze się czuję po testach.
lekki Registax ,  bez udziwień i kombinacji.

testy były wykonane z balkonu "blokowisko dzielnicowe"

[Obrazek: 2323_03_04_09_12_13_16.JPG]

Pozdrawiam amatorów, Dziadek.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości