Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proces alignowania montażu - jak ustawić gwiazdkę po środku - prosty myk
Witam,
wszyscy użytkownicy montażów posiadających system GoTo (ustawiający się automatycznie na zadany obiekt)
w trakcie wyjazdów w teren muszą przeprowadzić proces alignowania
czyli podają czas, miejsce obserwacji - następnie minimum 2 gwiazdy musimy ustawić zgrubnie w szukaczu
a następnie wycentrować w okularze w teleskopie
dzięki czemu montaż wie gdzie jest i jak się ustawić

problem zaczyna się gdy mamy ustawić gwiazdę z alignowaniaw centrum pokla widzenia okularu

najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście okular z podświetlanym krzyżem
żeby to zrobić bardzo dokładnie

tylko że kupowanie okularu za xxx złotych - tylko do tego celu jest jak by troszkę bez sensu

istnieje prostsza metoda - a powiem więcej
absolutnie freee
możemy ją stosować z każdym posiadanym przez nas okularem

chodzi o to że gwiazdka alignująca jest małym punktem i trudno na oko ustawić ją idealnie w polu widzenia okularu

i tu z pomocą przychodzi banalna metoda - przecież nie musimy oglądać gwiazdki jako malutkiego punktu
rozostrzamy obraz gwiazdi na na maxa - aby pokrył (najlepiej) całe pole widzenia okularu
i wtedy możemy dużo łatwiej i wygodniej wycentrować gwiazdę do alignmentu

potem wysotrzamy obraz z powrotem na punktowe gwiazdy i powtarzamy procedurę na kolejnej/nych  gwiazdach
uzyskując perfekcyjne ustawienie montażu na gwiazdy alignmentu

AstroPozdro

p.s. jak by ten hint nadawał się na inny dział to proszę admina o jego przeklejenie ...
hmmmmm...
Odpowiedz
Fajny "myk" Big Grin, do tego okular dający raczej większe powiększenie, by nie trzeba było to rozostrzać i rozostrzać ... Ale jest tu może pewien problem: gdy już rozostrzę, ambicja Wink mi nie pozwoli, by te 2 koła / rozostrzonej gwiazdy i okularu / nie były koncentryczne i będę upierdliwie  Winkcentrował przyciskami. Czas biegnie. Ja mam software minimum na 3 gwiazdy a gdy jeszcze zastosuję procedurę Polar Align - to 6 gwiazd + Polaris. A czas biegnie...

Nie jest mi jasne, jak te programy pracują, czy robią korekty w związku z przesuwaniem się gwiazdek w czasie robienia całej procedury; a ta może trwać nawet 10-15 minut od wpisania pierwszej do zakończenia na ostatniej gwiazdce, gdy pokaże się " alignment successful". Nie zawsze wszystko idzie jak po maśle.

Pytałem o to na czeskim forum i też nie było jednoznacznej odpowiedzi ale domysł, że czas trwania całej procedury może mieć wpływ na późniejszą dokładność najeżdżania.
Jeden pisał, że trwa mu to kilka minut, inny - że kilkanaście...W różnych innych wątkach jedni piszą, że nie mają problemów z dokładnością najeżdżania, inni - wprost przeciwnie, narzekają że nigdy pierwsza gwiazda nie wpadnie im od razu do szukacza. I bądź tu mądry.

U mnie jest to różnie, myślę też że kolejne generacje goto są coraz lepsze...

Smile

Odpowiedz
A po co te alignowanie na 3 gwiazdy? Smile Ja to robię tak: ustawiam mniej więcej na środku kadru CCD jasną gwiazdkę, klikam w CdC aby z nią zalignował (zakładam, że wiem w co trafiłem) i potem jadę już do konkretnego obiektu. Dokładność jest duża, obiekt zawsze jest praktycznie w centrum kadru, a zajmuje to mi jakieś 3 minuty. Potem kadrowanie Maximem i można focić.

Wiadomo, że wymagana dokładnośc GoTo zależy od ogniskowej, ale alignowanie na jedną gwiazdę spokojnie się sprawdza przy 400mm i małym chipie ST2000XM Smile
Położenie: 53.25673 N,  14.499153 E www.astrofotografia.szczecin.pl
Odpowiedz
HEQ5 synscan najwiecej czasu pochłania przy ustawianiu na Polarną. No dodatkowo przydałaby sie poziomica ( podświetlana) bo nie zawsze jest płasko. Potem to naprawdę chwilką(  2 minuty). Nawet przy ogniskowej 1200 obiekt ląduje w polu widzenia- no fakt że Nagler tu pomaga Smile
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E http://www.astrofun.pl
Odpowiedz
Ta metoda jest jeszcze dokładniejsza jeśli będziemy posiadać najtańszy okular z zoomem lub podczas alignowania wymieniać okular na taki dający większe powiększenie. Sprawdzone w boju - działa
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz
wessel !

Już gdzieś pisałem, powołując się na wiedzę i doświadczenie innych, że montażowi jest obojętne jak stoi - poziomo czy skośnie - byle oś polarna celowała w Polaris a jeszcze lepiej - w NCP.

Ta poziomica z bąbelkiem to taki bajer... Wink  Sam to sprawdzę na wiosnę, ale chyba tak to jest !

Smile

Odpowiedz
Zbignieww!
No jasne masz rację. Nie zastanawiałem sie nad tym nigdy, wydawała mi się naturalna konieczność poziomowania montażu. To takie zboczenie zawodowe - statywy filmowe mają poziomice SmileSmileSmile Masz rację, tylko ośmusi trafiać w NCP.
Pozdr.
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E http://www.astrofun.pl
Odpowiedz
(26.01.09, 21:51)wessel link napisał(a): ...To takie zboczenie zawodowe - statywy filmowe mają poziomice ...

Sorry za offtopic.
Kolega też z branży?
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz
Niestety takSmile
Odpowiedz
Hej!
A u mnie jak wypoziomuje statyw to goto pieknie celuje..Bez poziomu niestety ma ciezko
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości