Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szybkość zapadania zmroku

Bardzo lubię takie wątki, bo zawszę chciałem wiedzieć jak to wszystko sie kręci na niebie. Gdziekolwiek jestem muszę wiedzieć gdzie jestem i w którym kierunku jest północ. Czytając ten post El Capitano zaczynam weryfikować swoje wiadomości, ale mi wychodzi inaczej.

(26.01.09, 21:30)El_Capitano link napisał(a):... Podobnie zakręcone i trudno akceptowalne "na chłopski rozum" jest wtłumaczenie dlaczego analemma, nie jest, tak, jak "powinna", silnie spłaszczoną elipsą, a jest elipsą niesymetrycznie skręconą wpół. Winowajcą skręcenia jest nachylenie równika ziemskiego do płaszczyzny orbity, a za asymetrię odpowiada kierunek zmiany deklinacji i ...II-gie Prawo Keplera (konkretnie fakt, że peryhelium i aphelium nie wypadają w momentach przesileń). Gdyby Ziemia nie była pochylona na orbicie analemma byłaby piękną "stojącą" elipsą.

Tak sobie myślę, że gdyby Ziemia nie była pochylona na orbicie, czyli oś wirowania byłaby prostopadła do płaszczyzny orbity, zatem Słońce proruszałoby się zawsze po Równiku (będącym jednocześnie ekliptyką),
czyli po zredukowaniu obecnych oscylacji +/- 23,5 stopnia wykres analemmy przedstawiałby się w postaci odcinka (na rysunku narysowałem na niebiesko), a nie "piękną stojącą elipsą".
El, dlaczego mi wyszło inaczej? 

[Obrazek: ajw_anal1.gif]
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Oczywiście masz rację! Z tą elipsą dałem ciała. Elipsa byłaby wtedy, gdyby "jakimś cudem" (patrz mecz Polska - Norwegia) mimo nienachylenia Ziemi zmieniała się deklinacja Słońca. Rzeczywiście będzie to jednak odcinek, i to o długości wynikającej wyłącznie z maksymalnych wartości równania czasu słonecznego. A gdyby chodziło o słońce średnie, to z tego odcinka zrobiłby się punkt niezależnie od tego, czy Ziemia jest nachylona, czy nie.

Ta "stojąca elipsa" jest oczekiwanym w wyobraźni kształtem dla normalnie ustawionej i zachowującej się Ziemi. A ona (elipsa, nie Ziemia) jednak jest skręcona.

El, dlaczego mi wyszło inaczej? Bo Ty przedstawiłeś to jak jest naprawdę, a ja przeszarżowałem. To chyba wystarczający powód  Wink Tongue

Dziękuję, Janusz, za sprostowanie.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Widzisz El, ja niestety nie oglądałem tego meczu i dopiero wrzask z sąsiedniego pokoju przypomniał mi o meczu. Widziałem tylko powtórkę ostatniej bramki i emocje naszych. Wielkie emocje nietety mnie ominęły.
Dzięki El, za poprzedniego posta.
Jakby ktoś chciał coś jeszcze poczytać o analemmie, to zapraszam do programu AstroJaWil, tam chyba jasno opisałem jak to się dzieje. 
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
W związku z tym, że już od jutra(!) przybywa dnia od strony zachodu Słońca przesyłam graficzne wyjaśnienie tego zjawiska. Oczywiście jest to związane z analemmą i przesunięciem deklinacji, ale dopiero niedawno zajarzyłem o co chodzi.
Na chłopski rozum mówiąc: dnia ubywa aż do 21 grudnia, ale szybciej w grudniu przesuwa się moment górowania Słońca niż ubywa dnia po stronie zachodu Słońca. Dlatego też przez tydzień choć dnia ubywa w ujęciu wschód-zachód Słońca, to jednak rano ubywa więcej a wieczorem ubywa mniej a wręcz przez parę dni przybywa, bo moment górowania się przesuwa szybciej.

Załączone pliki Miniatury

Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Alferek, bardzo ładnie to opracowałeś. Widać z tego jasno, że od dziś wieczory mamy coraz krótsze, a niebo wciąż zachmurzone. Aby do lata było jeszcze parę pogodnych wieczorów ....
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości