Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kolimacja lustra w syncie 200/1200
Wiatm

Zakupiłęm wczoraj syntę 200/1200 na dobsonie i mam mały problem z lutrem głównym. Po zrobieniu kolimatora ( Hamalowi niech będą dzięki ) i włożeniu go w okular zobaczyłem że lustro nie jest idealnie ustawione. Po sprawdzeniu lustra stwierdziłem że nie jest ono dokręcone i "lata" w jednym miejscu. Po dociśnięciu lutra ręką od spodu wszystko ustawia się wprost idealnie więc mam pytanie, któymi śrubami mam docisnąć i wyregulować lutro główne. na spodzie tuby są tylko 3 śruby z łebkiem krzyżakowym i nie widzę żadnych innych. Nie ma tu par śrub jak pisał Hamal. Czy te 3 śruby przytrzymują jakąś obejme i właśniwe śruby są dopiero pod obejmą ??.  Proszę  o pomoc.
Syncia 8``, Luneta ZRT 457, Okularki LVW 13mm i 22mm + standardowe od synci
Odpowiedz
poszukaj dobrze obok tych śrubek (z łbem na krzyżaka) powinny być otwory na kluczyk imbusowy.
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + http://www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
No racja są dziurki na kluczyk obok ale myślałem że klucz do tego dodany będzie w komplecie a żaden z tych które mam nie pasuje         
i dlatego myślałem że jest jakiś problem. Po zaświeceniu latarką ukazała mi się śrubka. Tylko teraz skąd taki kluczyk...
Odpowiedz
poszukaj w garażu a jak nie masz to powinieneś kupić można go kupić w pierwszym lepszym sklepie z kluczami  ;D
Odpowiedz
No znalazłęm kluczyk skolimawałem teleskop i wszystko byłoby idealnie ale..  lustro nadal ma luzy z jednej strony i nie jestem w stanie tego skorygować. Dokręciłem wszystkie śrubki ściśle ( oczywiście bez przesady Smile ) i nic to nie dało, mam nadzieje że to nie jest wada teleskopu. W sumie wiele to nie przeszkadza bo lustro leży dobrze i telp nie jest rozkolimowany ale przez te luzy przy jakimkolwiek transporcie podejrzewam że będzie kiepsko ( kolejna kolimacja ). No ale skoro jedna strona pasuje ściśle a druga nie , to chyba znaczy że jest cos nie tak.
Odpowiedz
Znalazłem problem który tkwi jak mi się wydaje w mocowaniu lustra wewnątrz tubusu.  Są tam 3 charakterystyczne " łapki " - każda na 2 śrubki, i jestem przekonany że są one poprostu niedokręcone. Teraz pytanie, czy mogę wyjąć z tubusa całe zwierciadło wraz z mocowaniem tzn. czy możliwe jest odkręcenie tego od dołu i poprostu wyjęcie lustra, bo jeżeli mam dokręcić te śruby to nigdy nie odważe się zrobić  tego od góry.
Odpowiedz
Po co kombinować z nowym teleskopem? Chcesz coś uszkodzić?
Jeżeli teleskop jest skolimowany, to zostaw te "łapki". Lustro w celi powinno być ciut luźne, na tyle żeby mogło się w niej obracać. A to ze względu na rozszerzalność szkła pod wpływem zmiany temperatury. Jeżeli dokręcisz te łapki mocno, to podczas zmian emperatury powstaną naprężenia, które zniekształcą powierzchnię lustra i tym samym obraz w teleskopie.
Nie kombinuj, bo uszkodzisz nowo zakupiony sprzęt.
pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Na początek należy sobie zadać pytanie na ile dokładnie masz zrobiony hamalowy kolimatorek, drugie pytanie to na ile mocno się ruszało to lustro. Nie twierdzę, że teleskop był dobrze skolimowany, ale wiele rzeczy mogło się nałożyć na to, że twierdziłeś, że nie jest. Wystarczy, że źle jest takie pudełeczko przykręcone w wyciągu, albo cały wyciąg jest krzywy, albo poluzował się pająk i nie jest centrycznie, możliwości jest całe mnóstwo.... Rozbieranie całego telepa, choć nie jest czymś szczególnie trudnym, dzień po zakupie i bez dokonania żadnych obserwacji wydaje się dla mnie jednak trochę dziwnym.

Całe mocowanie LG wyjmuje się po odkręceniu wkrętów po boku tubusa (na dole) jest ich zdaje się 6 szt.
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + http://www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Mnie się wydaje a raczej jestem tego pewien, że w umocowaniu LG nie może być żadnych luzów.
W moim 10" jest 3 pary śrub, w każdej parze jest jedna do zmiany położenia lustra a druga do "zakontrowania". To kontrowanie powinno  zrobić się lekko, z wyczuciem - tak pisze instrukcja i tak też czytałem w jednej z dyskusji. Lustro poradzi sobie z minimalną rozszerzalnością ale niebezpiecznie jest wtedy, gdy te kontrujące ktoś " dorwie". Tak to mam u siebie / tzn. nie "dorwane"/ i już 2 lata nie kolimuję.

Jeśli masz tam tylko 3 śruby, to by znaczyło, że zamiast śrub kontrujących masz prawdopodobnie sprężyny. O tych sprężynach wspomina Hamal. Ale dlaczego Ci się to lustro rusza - nie potrafię sobie tego wytłumaczyć.

Gdzie kupowałeś teleskop? Obawiam się, że jak wyciągniesz lustro, narobisz sobie dużo kłopotów.

Edit : zaciekawiło mnie to i trochę drążę dalej : jeśli byłyby tam sprężynki, to prawdopodobnie nanizane są na śruby między ruchomą a nie ruchomą częścią celi. Tak one, jak i w innych rozwiązaniach śruby kontrujące mają za zadanie wyeliminować luz na gwintowym połączeniu. Może brak jednej sprężynki ? LG w moim 10" uchwycone jest 6 "łapkami" widocznymi z przodu rury. Ale te łapki chyba nie mają nic wspólnego ze śrubami regulacyjnymi.

Hamal, na pomoc ! Big Grin

Odpowiedz
Skoro skolimowałeś i są luzy, które jesteś w stanie stwierdzić bez wyciągania lustra głównego i rozkręcania teleskopu, to może należy skolimować raz jeszcze, zaczynając od wykręcenia wszystkich śrub (poluzowania, czy jak by to nazwać obniżenia punktu startu kolimacji).

Kolimując swojego C6N prawie go skolimowałem, ale zabrakło śrubki na długość. I musiałem raz jeszcze rozpocząć, bo lustro miało luz. Metoda Hamala zdaje egzamin w 100%. Tylko za pierwszym razem kręcisz śrubami i kręcisz śrubami i itd.

Pozdro,
Bartosz
Pozdrawiam, Bartosz Leszno  51° 50'  , 16° 33'
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości