Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AE-PODSUMOWANIE ROKU-ASTROFOTOGRAF i ASTROFOTOGRAFIA ROKU 2008
[Obrazek: dvd-baner.jpg]

ok 2008 zapamiętamy jako bum astrofotograficzny w Polsce. Takiego wysypu zdjęć jeszcze w naszym kraju nie było.
Zróbmy więc małe podsumowanie...

Astroexpo.pl już od marca 2008 zbiera zdjęcia nieba, starając się poprzez organizowanie comiesięcznego konkursu na najlepszą fotkę z nagrodą w postaci koszulki, rozpropagować astrofotografię i nakręcać ludzi do robienia zdjęć.

Mamy już w bazie grubo ponad 100 autorów i 800 fotografii, co daje średnio 80 dodanych fotografii miesięcznie, co przy specyfice i dużych wymaganiach w tej dziedzinie wydaje się naprawdę sporym osiągnięciem nas wszystkich.
Zorganizowaliśmy również konkurs "Letnie gwiazdozbiory" do którego zgłoszono ponad 80 fotek ponad 40 autorów. Nagrodę ufundowało AE a był to refraktor Vixen 80ED. To chyba był największy konkurs astrofoto do tej pory w Polsce!

Kolejny konkurs rusza na początku stycznia a tematem będą tym razem zimowe gwiazdozbiory a nagroda równie atrakcyjna.

Wybierzemy także astrofotografię roku (najwyżej ocenione zdjęcie) i astrofotografa roku, za które to wyróżnienia autorzy dostaną nagrodę od AE.

Przypomnijmy również i o tym że to na AE były w tym roku zbierane zdjęcia do Astrokalendarza 2009, którego bezpłatne wydanie w nakładzie ponad 3000 egzemplarzy było sporym wydarzeniem w dziedzienie astronomii i astrofotografii w Polsce.

Już od 1 stycznia 2009 zbierane są zdjęcia do kolejnego wydania Astrokalendarza na rok 2010.
W planach mamy również kolejne konkursy astrofotograficzne (conajmniej 4 w roku), wystawę objazdową po Polsce (wiosna-lato 2009), oraz uruchomiliśmy już prace nad wydaniem albumu o astrofotografii polskiej z sylwetką wybranych astrofotografów i ich najlepszymi zdjęciami oraz z poradami jak się zabrać za tą piękną dziedzinę.

Astroexpo.pl nie istniałoby i nie rozwijało się tak szybko gdyby nie czynne uczestnictwo wszystkich tych, którym zależy na rozwoju astrofotografii w Polsce. Chcemy zatem podziękować i wyróżnić jednocześnie autorów najlepszych zdjęć (tych z ocenami powyżej 8,0) oraz tych którzy przyczynili się do wspólnej zabawy na AE, czyli głosujących powyżej 40 klików!
Pod koniec stycznia będzie gotowe DVD z najpiękniejszymi zdjęciami z AE, oraz z osobno wyróżnionymi zdjęciami miesiąca jak i najlepszymi zdjęciami (pierwsza 10-tka) z konkursu "Letnie gwiazdozbiory". Na płycie znajdą się filmy pokazujące te wszystki fotografie do których muzykę napisał sam Przemysław Rudź, autor takich pozycji książkowych z dziedziny astronomii jak "Niebo na weekend", czy "Niebo przewodnik".

Na koniec tego podsumowania pragniemy również podziękować wszystkim tym, którzy wspierają nas w tworzeniu Astroexpo.pl, a w szczególności forum internetowemu astro4u.net, gdzie AE ma swój dział i może informować o tych wszystkich pomysłach i inicjatywach szerokie grono odbiorców w całej Polsce.

Pozdrawiamy
Redakcja AE
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
W podsumowaniu roku 2008 trudno nie wspomnieć o dwóch tytułach związanych z astrofotografią:

ASTROFOTOGRAF ROKU 2008

[Obrazek: baner-astrofotograf-roku.jpg]

Mamy zaszczyt ogłosić iż w pierwszym roku działalności Astroexpo.pl "Astrofotografem roku 2008" został Marcin Paciorek(MarcinPc).

http://astroexpo.pl/index.php?module=Pag...tograf2008

ASTROFOTOGRAFIA ROKU 2008

[Obrazek: baner-astrofoto-roku.jpg]

Mamy zaszczyt ogłosić iż w pierwszym roku działalności Astroexpo.pl "Astrofotografią roku 2008" została przepiekna fotografia obiektu mgławicowego IC1396 której autorem jest Mariusz Łukijańczuk.

http://astroexpo.pl/index.php?module=Pag...grafia2008

Gratulujemy serdecznie obu Panom i życzymy ciemnego nieba aby móc raczyć nas wszystkich kolejnymi wspaniałymi fotami!
Odpowiedz
To powyżej to były oficjalne gratulacje od Redakcji AE, a teraz prywatnie ode mnie:

Marcin - niewątpliwie Twoja "kariera" astrofotograficzna i zaangażowanie jest godne naśladowania i pokazuje jak od poziomu startowego z którego wszyscy zaczynamy osiągnąć znakomite efekty! Tobie się to udało w jeden sezon co jest wielką sztuką jeżeli chodzi o ogarnięcie sprzętu i naukę obróbki i świadczy o tym że jesteś na tym punkcie totalnie zakręcony!  Smile
Tak trzymaj! Gratulacje!

Mariusz - Twoje IC1396 to prawdziwie mistrzowskie foto i trudno będzie je moim zdaniem pobić... ale... będziemy próbować!  ;D
Gratulacje!

Odpowiedz
Gratulacje dla laureatów! Marcin powinien mieć jeszcze jeden tytuł - najbardziej wydajnego astrofotografa :-) Tłucze fotki jedną za drugą i są to zdjęcia na poziomie.
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
Bardzo obiektywny i przejrzysty sposób wyboru laureatów.Gratuluje Marcin,bez żadnych wątpliwości Tobie należy się ten tytuł,gratulacje dla Mariusza za niewiarygodnej urody zdjęcie.Brawo!
Synta 12"
Odpowiedz
Gratulacje dla zwycięzców Smile

Astrofotografów coraz więcej ale tych którzy są naprawdę totalnie wkręconych jest ledwo garstka.
Obu laureatom życzę jeszcze większego zapału oraz bezchmurnych nocy.

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
To bardzo miłe, że pierwszy polski portal poświęcony gromadzeniu i prezentowaniu zdjęć polskich astrofotografów w pierwszym roku wyróżnia mnie w ten sposób. Nie ma to jak być w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie Wink

O sobie zasadniczo niewiele pisze, tak generalnie, ale może te klika faktów z moje drogi astrofotograficznej warto przytoczyć. Przydadzą się może i mnie kiedyś i miło będzie wrócić do takiego podsumowania.

Kiedy kupiłem swój pierwszy teleskop z prawdziwego zdarzenia SKP150750 na EQ3-2, to zaraz potem pojawiła się możliwość zakupu lustrzanki. Miał być Pentax ale...poczytałem sobie polskie fora astro i doszedłem do wniosku że canon 350 będzie służył moim celom dużo lepiej. Na półce pojawił się więc 350D. Wystarczyło dokupić przejściówkę i mogłem zamontować go wyciągu od Sky Watchera ( to miło ze panowie tak to zaprojektowali).
Dość szybko "opublikowałem" swoją pierwsza fotkę... Księżyca ( przyznać się panowie kto nie zaczynał od Księżyca  ;D) Odnalazłem ją.
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=27552#p27552

Nie ma co mówić wciągnęło mnie praktycznie od razu. Dokupiłem napęd. zaraz potem zrozumiałem że EQ3-2 niewiele może więc zagłębiłem się w lekturę co by to zrobić dalej. Doszedłem do wniosku, który notabene będę lansował, że muszę sprawdzić czy chce się w to bawić nie wydając fortuny a jednocześnie sprzęt który zakupie da mi w miarę pełne doświadczenie potrzebne do zakupu czegoś docelowego. Wybór padł na CG5GT. Nie mając wszystkiego od razu zdecydowałem się na nieguidowane sesje. Miałem do dyspozycji GoTo i bez zbędnej elektroniki mogłem coś trenować. Chyba pierwsza opublikowana fotografia DS-owa to ta:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?s...t&p=255431
W między czasie kompletowałem zestaw do guidingu i po "suchych" testach prze okno uderzyłem ostro w terenie.
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=46953#p46953
I mamy styczeń roku pańskiego 2008.
Brak pogody wykorzystałem na modyfikacje canona (pamiętam że zamęczałem wtedy rozetę)
http://astroexpo.pl/index.php?module=Pho..._photo=274

Później już poszło z górki. Każde zdjęcie dawało doświadczenie zarówno w obsłudze sprzętu jak i w obróbce.
Wciągnęło mnie, urzekło, dawało dawno nie odczuwaną satysfakcje i relaksowało pomimo tego że nie przespane nocki męczą.
Patrząc na to co zrobiłem można pomyśleć o mnie że jestem totalnie zakręcony  Wink a tak na prawdę to tylko wykorzystałem możliwości jakie miałem aby robić to co robiłem. Czy dalej będzie mi się udawało wygospodarować tyle czasu na to, nie wiem. Tamten rok był wyjątkowy pod tym względem.

Gratuluje Mariuszowi - tak wypieszczona  8) trąba słonia jest wspaniałym osiągnięciem i piękną wizytówka polskiej astrofotografii.
Odpowiedz
  Gratulacje dla Wielkich Wygranych. 

Nie ukrywam,że Marcin był moim faworytem i czułem,że to do niego trafi ten zaszczytny tytuł-Astrofotografa roku.

Odpowiedz
(09.01.09, 10:05)papatki link napisał(a): Gratulacje dla zwycięzców Smile

Astrofotografów coraz więcej ale tych którzy są naprawdę totalnie wkręconych jest ledwo garstka.

Tych wkręconych totalnie byłoby zapewne więcej, gdyby nie tzw. proza życia. Cieszmy się jednak tym co mamy. Astrofoto to piękne hobby, które łączy zdobywanie wiedzy razem z obcowaniem z naturą.
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
MaPa! Świetna historia! Może to górnolotnie, ale powinna służyć jako wychowawczy przykład dla młodego pokolenia! Przyszłe zastępy astrofotografów powinny to przeczytać! Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości