Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Propozycja - konkursu - "BLIŻEJ GWIAZD" - INTERNETOWY KONKURS ASTRONOMICZNY
Propozycja:

"BLIŻEJ GWIAZD" - INTERNETOWY KONKURS ASTRONOMICZNY Z OKAZJI MRA 2009

Zbliża się 2009 rok - Międzynarodowy Rok Astronomii. Poniżej przedstawiam propozycję związaną z obchodami MRA - skierowaną do miłośników astronomii, użytkowników trzech for astronomicznych, na których jestem obecny od kilku lat.

Zanim przejdę do przedstawienia zarysów konkursu muszę poruszyć następujące sprawy:

Po pierwsze muszę uzyskać aprobatę właścicieli/administratorów for, na przeprowadzenie konkursu na ich stronach. Bez tej akceptacji nie posunę się ani o krok dalej.

Po drugie - po spełnieniu pierwszego warunku - proszę użytkowników for o przekazanie uwag dotyczących "Ogólnych założeń konkursu".

Po trzecie chciałbym, aby był to konkurs z nagrodami. I tutaj widzę następujące możliwości:

a) nagrodę otrzymuje zwycięzca konkursu - nagroda fundowana jest przez organizatora;
b) nagrody otrzymują laureaci konkursu - nagrody fundowane są przez indywidualnych sponsorów;
c) nagrody otrzymują laureaci konkursu - nagrody fundowane są przez społeczność for, ze sprzedaży wirtualnych cegiełek (?)

OGÓLNE ZAŁOŻENIA KONKURSU

1. Czas trwania - styczeń-grudzień 2009

2. Zadania będą zamieszczane  co 2 lub 3 tygodnie - w soboty o godz. 19:00

3. Konkurs będzie składał się z 20 kolejek po 20 zadań każda. W każdej kolejce:
5 zadań - Historia astronomii
5 zadań - Budowa wszechświata
5 zadań - Zjawiska astronomiczne
5 zadań - Misje kosmiczne - eksploracja Układu Słonecznego

Razem 400 zadań dla upamiętnienia 400-lecia zastosowania przez Galileusza teleskopu do obserwacji astronomicznych.

4. Punktacja

a) punkty przyznawane za poprawne rozwiązanie zadań - maksymalnie 60 pkt. za 1 kolejkę
b) punkty przyznawane za czas przesłania zadań - maksymalnie 6 pkt. za 1 kolejkę
Razem 66 pkt. - 66 lat to okres jaki upłynął od wydania dzieła Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" do momentu zastosowania przez Galileusza teleskopu do obserwacji astronomicznych (1543-1609). Według mnie to dwa przełomowe momenty w historii astronomii.

To krótki zarys. Do tej pory prowadziłem kilka mniejszych konkursów internetowych, ale na mniejszą skalę (Liga Astronomiczna, Liga Geograficzna, itp.). Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie pozwoli mi bez większych problemów zrealizować i ten projekt. Chciałbym go przeprowadzić w ramach inicjatywy APO (Astronomia POnad POdziałami). Liczę na akceptację i pomoc. Więcej szczegółów później.
Odpowiedz
Idea APO jest bliska memu sercu! Jestem jak najbardziej za!

Pytanie tylko - ponieważ na sąsiednim strony jest dość duża dyskusja na ten temat - czy będzie to robione w ramach MRA 2009 czy nie, skoro istnieją poważne podejrzenia, że społeczności trzech największych for astronomicznych w Polsce zostały zignorowane?
Odpowiedz
Konkurs jest z okazji Międzynarodowego Roku Astronomicznego, robiony przez miłośnika dla miłośników. To ma być dobra zabawa dla nas, połączona ze zdobywaniem wiedzy (niektóre informacje trzeba będzie wyszukać). Reszta w zasadzie mnie nie interesuje Wink
Odpowiedz
Jestem za - mow co chcesz - pisz na PW
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz
Dziękuję. W takim razie mam już zgodę na trzech forach Smile

Pełny regulamin konkursu postaram przedstawić się w przyszłym tygodniu, a sam konkurs chciałbym rozpocząć w drugiej dekadzie stycznia.

Kilka zdań na temat przewidywanej punktacji.

W każdej z 20 kolejek będzie można zdobyć maksymalnie 66 pkt.

60 pkt. - za przesłanie prawidłowych odpowiedzi na pytania - punkty za wiedzę
6 pkt. - za szybkie przesłanie odpowiedzi - punkty za czas

Każda kolejka będzie składała się z 20 zadań. Za każde z zadań - w zależności od jego trudności i złożoności - będzie można otrzymać od 1 do 6 punktów. Suma z 20 zadań da zawsze 60 pkt.
Punkty za czas będą premiowały osoby, które posiadają wiedzę i nie muszą odpowiedzi wyszukiwać w różnego rodzaju źródłach. Jednak, aby szanse miały również osoby zdobywające wiedzę (pogłębianie wiedzy to główny cel konkursu), punkty za czas będą stanowiły zaledwie 1/10 wartości punktów za wiedzę.

Punktacja "za czas"

6 pkt. - otrzymają uczestnicy, którzy prześlą rozwiązania do 1 godziny od ich zamieszczenia
5 pkt. - otrzymają uczestnicy, którzy prześlą rozwiązania do 2 godzin od ich zamieszczenia
4 pkt. - otrzymają uczestnicy, którzy prześlą rozwiązania do 3 godzin od ich zamieszczenia
3 pkt. - otrzymają uczestnicy, którzy prześlą rozwiązania do 6 godzin od ich zamieszczenia
2 pkt. - otrzymają uczestnicy, którzy prześlą rozwiązania do 24 godzin od ich zamieszczenia
1 pkt. - otrzymają uczestnicy, którzy prześlą rozwiązania do 48 godzin od ich zamieszczenia

Odpowiedzi będzie można przesyłać przez tydzień, jednak te nadesłane po 48 godzinach nie będą premiowane punktami "za czas".
Odpowiedz
TERMINARZ

Poniżej podaję przewidywane terminy zamieszczania zadań konkursowych. Starałem się pomijać dni w okolicach nowiu (zloty), oraz święta, gdyż wtedy niektóre osoby wyjeżdżają do rodziny lub odpocząć.

Uwaga! Terminarz jest orientacyjny i w szczególnych przypadkach terminy kolejek mogą ulec przesunięciu. Z tym, że kolejka może zostać przesunięta tylko na późniejszy termin.

01 kolejka - 17.01.2009
02 kolejka - 31.01.2009
03 kolejka - 14.02.2009
04 kolejka - 07.03.2009
05 kolejka - 21.03.2009
06 kolejka - 04.04.2009
07 kolejka - 18.04.2009
08 kolejka - 09.05.2009
09 kolejka - 30.05.2009
10 kolejka - 13.06.2009
11 kolejka - 04.07.2009
12 kolejka - 18.07.2009
13 kolejka - 01.08.2009
14 kolejka - 30.08.2009
15 kolejka - 12.09.2009
16 kolejka - 03.10.2009
17 kolejka - 24.10.2009
18 kolejka - 07.11.2009
19 kolejka - 21.11.2009
20 kolejka - 05.12.2009

xx kolejka - 12.12.2009 - termin rezerwowy

Gdyby jakiś termin kolidował z już ustalonym terminem zlotu, to proszę o informację. Jeżeli będzie możliwość, to zmienię datę.

Prawdopodobnie w konkursie zastosuję formułę obowiązującą w ostatnich Ligach Geograficznych, czyli ostateczny wynik uczestnika konkursu będzie obejmował sumę punktów z 19 kolejek, z pominięciem wyniku najsłabszego.
Zdarza się, że ktoś ma słabszy dzień, jest chory, musi wyjechać lub akurat w dniu konkursu ma awarię komputera. To jest zabezpieczenie na taki przypadek.

Odpowiedz
super  Smile
Synta 8'' Skylux 70/700 Olimpus E-500 Canon sx120 Pare filtrów SmileSmile Okulary: K 20mm K 12mm K 4mm k 25mm k 5mm Położenie: 50° 43' 56'' N 21° 47' 11'' E
Odpowiedz
Czy konkurs ma coś wspólnego z nowym serwisem BliżejGwiazd.pl?
Czy to tylko zbieżność nazw?
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
(29.12.08, 13:22)Karol Wójcicki link napisał(a): Czy konkurs ma coś wspólnego z nowym serwisem BliżejGwiazd.pl?
Czy to tylko zbieżność nazw?

Zbieżność nazw. Nawet nie wiedziałem, że taki serwis istnieje.

Edit: Wszedłem do tego serwisu i zobaczyłem, że jest związany z zimowym zlotem, o którym czytałem  :Smile

Być może zrobię korektę tytułu.
Odpowiedz
bardzo podoba mi się pomysł z punktacją za czas
hmmmmm...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości