Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pamiętne UFO nad Polską w 1979 roku
Witam.

Wczoraj po wspominaniu w PTMA różnych meteorytowych historii przypomniała mi się moja obserwacja z 1979 roku i ponownie umieściłem w necie moją relację z obserwacji przelotu grupy bolidów 20 sierpnia 1979.
Zapraszam.

http://www.astrojawil.pl/kolacja_1979.htm
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Też widziałem ten przelot i obserwowałem od początku wejścia w atmosferę. Miałem na tyle szczęścia, że aż po horyzont mogłem widzieć ewolucję tego przypadku. O obserwacji dałem znać do Torunia, na piśmie i jakiś czas później przyjechał do mnie członek towarzystwa Ufovideo, który na miejscu sobie pomierzył wszystkie azymuty.

Widok miałem z Elbląga i pierwszy zaobserwowany błysk skojarzył mi się z myśliwcem, jakich w Malborku mieliśmy pod dostatkiem i jak włączył dopalacze, to wyglądało to podobnie, ale tylko podobnie. W krótkim czasie błysk rozciągnął się w smugę i trochę przypominało to kometę z jasną głową i opalizującym ogonem. Kilka stopni nad horyzontem, jeden punkt rozwinął się w eskadrę jasno świecących kul, rozwijających eskadrę świateł, ginącą za horyzontem.

W tamtych latach UFO było dosyć popularnym tematem w prasie. Wink      vivo
54.1756 N  19.4108 E
Odpowiedz
Bardzo miło czyta się takie relacje Smile

Przelot grupowy a zwłaszcza bolidów to coś ekstremalnie rzadkiego
a na dodatek były typu  "earth grazing".

Niesamowite Smile

Dużo bym dał żeby zaobserwować takie zjawisko.

Krzyś Wink
Odpowiedz
Witam,

(18.11.08, 11:56)Janusz_Wiland link napisał(a):Witam.

Wczoraj po wspominaniu w PTMA różnych meteorytowych historii przypomniała mi się moja obserwacja z 1979 roku i ponownie umieściłem w necie moją relację z obserwacji przelotu grupy bolidów 20 sierpnia 1979.
Zapraszam.
http://www.astrojawil.pl/kolacja_1979.htm

tamtego poniedziałkowego wieczoru byłem w PTMA. Byliśmy w CAMKu dopiero od roku, był to sierpień, nasz Oddział PTMA miał wakacyjną przerwę w działalności. Nikogo do obserwacji nieba nie było, więc ja spędzałem czas w Pracowni Instrumentalnej (kto tam był to wie, ile nieba widać z tej piwnicy... ;D ;D )

Kiedy wróciłem do domu, zaraz przyszedł podniecony sąsiad i zagadnął:
  -  Widział pan ten przelot UFO ??  :o
  -  Nie, nie patrzyłem na niebo...
  -  Panie sąsiedzie, przez niebo przeleciała cała formacja UFO, było widać nawet płomienie z silników...

Moje sceptyczne podejście do tej relacji jeszcze nie ostudziły entuzjazmu sąsiada. Był pewien tego, co widział na własne oczy i od tej pory chyba zaczął bardziej poważnie wierzyć w kosmitów.
  Kiedy następnego dnia prasa relacjonowała to zdarzenie, sąsiad triumfował:
  - A widzi pan, w prasie też piszą o UFO !!!
  Kiedy po pewnym czasie zaczęto jednak mówić, że to wyjątkowy przelot bolidów, specjalnie nie wracał do tego tematu.

Ale któregoś popołudnia przyszedł do mnie i mówi:
  - teraz pokaże panu kolejne UFO - wreszcie i pan w to uwierzy...
  Na horyzoncie pokazał coś ciekawego - pojawiał się podłużny obiekt, przesuwał się zmieniając azymut, ale nie wysokość i nagle znikał. Po pewnym czasie ten "niezidentyfikowany obiekt" pojawił się w innym miejscu, znów sie przesuwał i nagle znikał.
  - To UFO - cieszył się sąsiad.
  - Ma pan lornetkę ? - zapytałem.
  - Oczywiście - odpowiedział.
  - To popatrz pan na to stado gołębi, krążące nad miastem... ;D
  Nie pamiętam co na to odpowiedział.  Kiedy jednak po chwili obserwacji spojrzał na mnie, powiedział:
  - Skąd pan wiedział, że to gołębie...??  ???

Przez jakiś czas potem rzadko rozmawiałem z tym sąsiadem - wyraźnie nie miał na to ochoty...  Tongue

Hermes
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości