Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co z tą grawitacją?
Właśnie obejrzałem sobie film o Słońcu. W filmie usłyszałem, że Ziemia jest odległa o 8 minut świetlnych od Słońca, co oznacza, że gdyby Słońce nagle znikło to zuważylibyśmy to dopiero po 8 minutach. No niby logiczne, ale czy napewno po 8 minutach? Zastanawia mnie czy wcześniej nie utracilibyśmy oddziaływania grawitacyjnego Słońca (bo Słońce znikło, zabrało go UFO ;D) i czy utrata tego oddziaływania nie zapowiedziałby nadciągających ciemności.
Krótko mówiąc czy grawitacja Słońca potrzebuje tak samo jak światło 8 minut aby zadziałac na Ziemie czy oddziaływanie to jest natychmiastowe?
Pytanie jest głupie, ale jak to bywa z głupimi pytaniami zmusza mnie do wysiłku  i nie daje spokoju, może ktoś pomoże?
Odpowiedz
Nie jest natychmiastowe i podlega ograniczeniom takim samym jak światło.
Odpowiedz
(20.10.08, 21:29)Maquis link napisał(a): Nie jest natychmiastowe i podlega ograniczeniom takim samym jak światło.

...ale to chyba w przypadku, gdy nośnikami grawitacji są grawitony. A o ile się orientuję, jeszcze wcale nie wiemy, czy grawitony istnieją...
Odpowiedz
Ale mamy pomiary wskazujące pośrednio na istnienie fal grawitacyjnych. Cóż... dowody bezpośrednie być może już niedługo Wink
Odpowiedz
(20.10.08, 22:08)Maquis link napisał(a): Ale mamy pomiary wskazujące pośrednio na istnienie fal grawitacyjnych. Cóż... dowody bezpośrednie być może już niedługo Wink

...na co i ja liczę! Wink
Odpowiedz
"Grawiton ma spin równy 2, co oznacza, że jest opisywany tensorem drugiego rzędu (macierzą) i ma w przestrzeni czterowymiarowej 16 składowych. Jest bozonem, kwantem pola grawitacyjnego, czyli tensora metrycznego."
:Smile idąc za Wikipedią i nie tylko...
Czasami lubie wgłębić się w istotę rzeczy, ale w tym wypadku wymiękam  Tongue
podobno jest to zgodne z ogólną teorią wzgledności Einstaina....
Astrofizyk ze mnie zaden, ale chętnie zobaczył bym teorię potwierdzająca istnienie pola grawitacyjnego a co za tym idzie "czastki" która ją determinuje
Zresztą, czemu tak usilnie trzymamy się prędkości światła? Czyżby pole grawitacyjne mialo cos wspólnego `promieniowaniem optycznym` ??? Watpie.
g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
Odpowiedz
(20.10.08, 22:11)kanarkusmaximus link napisał(a): ...na co i ja liczę! Wink
ohh... to będzię TO Smile

Gamow - I z tą myślą czym prędzej pójdę spać, co tak naprawdę uwielbiam  ;D, może coś się przyśni, a może jak mówicie ktoś w końcu wyjaśni zagadkę(CERN?) o co chodzi (moim zdaniem) w najbardziej nurtującym pytaniu XXI wieku Tongue
Pozdrawiam
g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
Odpowiedz
Bo w tym jest pies pogrzebany aby połączyć oddziaływania z grawitacją  :Smile
Odpowiedz
(20.10.08, 22:42)Maquis link napisał(a): Bo w tym jest pies pogrzebany aby połączyć oddziaływania z grawitacją  :Smile
Ale to nadal próba połączenia czegoś czego nie potrafimy `zmierzyć` z czymś co obserwujemy np. w otaczającym nas wszechświecie  ??? Obecność czarnej materii, siły panujące w czarnych dziurach itp... toż to kosmos  Smile
Odpowiedz
Gdyby to było łatwe to już dawno bawilibyśmy się w eksperymenty potwierdzające wielką teorię unifikacji Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości