Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amatorskie wykonanie Noża Foucoulta
  kłaniam się Emilianie..
świetnie napisałeś, dziękuję.
Tooo fajna propozycja , mam ochotkę na firankwą obserwację. Big Grin
A nawet "Łysenko" bedzie miał  przyjemność podglądania kraterków  ;D.
Gdybać mogę tylko, ale realizm wymaga zadań i mogę dokonać testów, mam wszystko do zakończenia budowy teleskopu.
Zbliża sie następna nagroda od Boga.
Sięgając wstecz pamięcia wiele lat ok.2003-4 roku i lutego był finał budowy Newtona 150/1510 z Dobbsonem,
czy to jest przeznaczenie ? , ze zbliża się czas kolejnego Newtona  hohoho, a to ciekawe.

Pozdrawiam cieplutko, Dziadek.
Odpowiedz
Tak gwoli uzupełnienia mojej poprzedniej wypowiedzi:

Na dokładność pomiarów strefowych na nożu Foucaulta maja wpływ jeszcze:

- stabilność stojaka pod maszynerię Foucaulta - najbardziej "szkodliwy" jest luz w kierunku od - i do lustra, ta sama uwaga dotyczy również stojaka pod lustro
- osiowość otworów w "masce" zakładanej na lustro; z angielskiego Couder screen = najważniejsze, by otwory dla danej strefy miały tę samą szerokość i  ich środki szerokości były równo odległe od środka lustra, wtedy mamy pewność, że jeżeli na nożu będą miały tę samą jasność (w miarę przecinania nożem wiązki światła będą szarzeć równomiernie) to pomiar dotyczy właśnie tej strefy (a ściślej - danego promienia badanej strefy) i jest najmniej obarczony błędem
- średnica otworka - sztucznej gwiazdy w lampie Foucaulta - im mniejszy tym lepiej - chociaż obrazy cieniowe są ciemniejsze, to jednak bardziej kontrastowe i nawet niewielkie ruchy noża dają zauważalną zmianę figur cieniowych. W praktyce - u mnie wystarczał otworek o średnicy około 0,2 mm (można zrobić końcem szpilki lub cieniutkiej igły do szycia ręcznego)

A tak odnośnie Twojego ostatniego postu: nie sprzeciwiaj się przeznaczeniu tylko stawiaj wiatr na żagle i kupy wody pod kilem !!! Ja też z biciem serca oczekiwałem na "odpalenie" mojego "golca" słonecznego 100/1000 (dokładnie: 98/980), a jak się udało to serce waliło że jejuuuu !!! - to był w pełni zrobiony Newton przeze mnie - obok całej mechaniki (statyw, tubus i wyciąg) oba lustra wypolerowane i sfiguryzowane przeze mnie własnoręcznie !
Odpowiedz
gdyby komuś nie pasowało ciachanie suwmiarki z powodów ideologicznych ;D to można tak:
[Obrazek: thumb_11315_16_03_09_10_18_43.JPG]
Odpowiedz
maciupkie zdięcie, tyz fajnie, gratulejszyn  ;D
Odpowiedz
a coś mi się nie udało wklejanie Sad, ale większe jest w galerii dla baaardzo zainteresowanych
Odpowiedz
Witam..
z obowiązku muszę sprostować Wicherku , dlatego że ;
kolega Zayzik kupil kilka sztuk suwmiarek z wyprzedaży  Tesco i WZIOŁEM DWIE  ;D, ŁACZNIE MIAŁEM 3-Y, tak wyszło i była okazja do wykonania. noża Fo...a .
Pozdrawiam  Majsterkowiczów,  Dziadek.
Odpowiedz
rozumiem, ale ja mam uraz z dzieciństwa , kiedyś chodziłem do mechanika a tam panował dość nabożny stosunek do sprzętu pomiarowego ;D
Odpowiedz
dokonuję zmian,
bo w trakcie testów  lustra wypolerowanego.
Usuwam tzw. domek i wstawiam  zmienny nożyk lub ruchomy dla wygody, a więc będzie pozimy lub pionowy co lubi dla wygody badań luster
.
[Obrazek: 17834_01_11_11_2_12_17.jpeg]

w nożyku pionowym jest otworek fi 4 mm z małą krótką śrubką na lekkie dokręcenie i ustawienie na poziom nożyka montażowego / ma mały otworek do wykorzystania./

Będzie wstawiony domek inny z LED-em.
Odpowiedz
    to jest zakończenie i przedstawiam  tzw. finał  ...

[Obrazek: 17834_02_11_11_4_42_49.jpeg]

Pozdrawiam majsterkowiczów z propozycjami, Dziadek.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości