Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łowcy meteorytów - Pułtusk
#31
(03.10.08, 15:39)Maquis link napisał(a):I nie rozjeżdżaj szlaków oraz lasów quadem  Smile
Kiedyś miałem okazję spotkać kogoś takiego na szlaku w Gorcach i od tego czasu mam ochotę strzelać do takich ludzi...

Nie mam zamiaru, jak pójdziemy do lasu to najpierw do okolicznych i to bez Quada - bo mogą nam ukraść.

W jakiś dłuższy okres wolnego czasu od szkoły też planujemy się wybrać do Morasko  Wink oczywiście Quadem...

A astrokosmo można kopać na polach ? Czy trzeba spytać o pozwolenie ?
Odpowiedz
#32
Na swoim jak najbardziej  ;D , na innych trzeba zapytać o zgodę właściciela - rolnika , trzeba też wiedzieć czy dana działka nie należy do wykopalisk archeologicznych , nawet jeśli wygląda na nieużytek , można zadzwonić lub pójść do wojewódzkiego konserwatora zabytków z mapką gdzie chcecie kopać żeby to sprawdził.

Jeżeli się okaże że jest to działka archeo to nie wolno , chyba że wystąpisz o pozwolenie , i jest szansa że taką dostaniesz ale nie jest to takie łatwe , trochę biurokracji jest , no ale na szczęście idziemy w dobrym kierunku kiedy to archeo współpracuje z wykrywką i są po obu stronach sukcesy z tej współpracy-jak by trzeba było się postarać to się staraj chłopie bo warto , możesz znaleźć nie tylko meteoryt ale mnóstwo starchych przedmiotów , które musisz zgłosić i iddać.

Możesz dostać znaleźne , podziękowania na piśmie , a nawet kawałek meteorytu na pamiątkę - to jest konieczne w Morasko , bo inaczej # ;D , no i oczywiście możesz zostać sławnym kiedy gazety będą o tobie pisać , zwłaszcza jak dokonasz jakiegoś ciekawego odkrycia lub znajdziesz meteoryt - być może pojedyńczą sztukę , a takie są bezcenne  :Smile

Na kopanie w lesie też trzeba mieć pozwolenie od wojewódzkiego konerwatora przyrody - na wjazd pojazdem też , jak również trzeba wiedzieć jakimi nie można wjeżdżać ?

Podobna sytuacja , idziesz z mapkami i mówisz że chcesz kopać tu a tu i ci powiedzą czy możesz.

Może się okazać że jest to taki pomnik przyrody że nawet liścia podnieść nie można ale jak będziesz się starał to kto wie .

Jak widzisz nie ma wiele miejsc do legalnego kopania bez zezwolenia , ale w porównaniu ze Szwajcarią to u nas jest raj jeśli chodzi o tą tematykę , u nich za wejście do prywatnego lasu możesz dostać gumówką  :o bo oni mogą to potraktować jako napad , a mają prawo się bronić i strzelać do ciebie - przyjemne co  :-X

Jest jeszcze jedna kwestia , pewnie znasz grę w szachy , ma ona trochę wspólnego z poszukiwaniami , trzeba być bowiem bardzo cierpliwym jak szachista żeby szybko się nie znudzić kopaniem 1000 dołka i wyjmować złom  :'( zamiast meteorytu .

Jak znajdziesz choć jeden to ci to ten cały tród wynagrodzi - tego ci życzę z całego serca.

Wyobraź sobie że go znalazłeś , przeszedł badania i masz na piśmie że to meteoryt , i jest twój , krążył sobie przez miliardy lat w kosmosie a teraz trzymasz go w ręce i gapisz się na niego  :Smile - poezja bracie sam zobaczysz .

[glow=red,2,300]UWAGA :   JEŻELI WYKRYWACZ METALI POKAZUJE ŻE PRZEDMIOT JEST DUŻY DŁUGI NIGDY NIE KOP

NAD NIM LECZ Z BOKU I BARDZO OSTROŻNIE PRUBÓJ GO ODKRYWAć JEŻELI TO NIEWYPAŁ

NATYCHMIAST POWIADOM POLICJę I ZANIECHAJ DALSZEGO KOPANIA[/glow]
Odpowiedz
#33
(03.10.08, 15:39)Maquis link napisał(a):BTW, czy ktoś ma mapę elewacyjną rejonu Morasko?

Czy chodziło ci o tą mapkę http://www.tutej.pl/pliki/cms/969/morask...erwatu.jpg

Zobacz też tu http://www.google.pl/search?hl=pl&q=mapa...morasko&lr=
Odpowiedz
#34
(03.10.08, 22:08)astrokosmo link napisał(a):Czy chodziło ci o tą mapkę http://www.tutej.pl/pliki/cms/969/morask...erwatu.jpg

Zobacz też tu http://www.google.pl/search?hl=pl&q=mapa...morasko&lr=

Miałem na myśli raczej dokładną mapę z naniesionymi poziomicami.
Odpowiedz
#35
Niestety nie mam takiej mapki ale zapytam na forum meteorytowym może ktoś ma.

Jutro będę szukał  pomiędzy  Obrytem a Wielgolasem .

Odpowiedz
#36
Jednak w lasach będziemy kopać bez pozwolenia, gdy ktoś do nas podejdzie to powiemy dlaczego, co, i jak.
Po prostu się wytłumaczymy.

U mnie akurat jest Park powstańców śląskich...  :Smile
Odpowiedz
#37
Ooo nie wiem czy będziemy jeździć Quadem...
Mieliśmy dzisiaj małą przygodę z policją
Odpowiedz
#38
W tą niedzielę byłem dość krótko , trudno jest wszytko pogodzić .

Na urodziny kupiłem sobie torbę oryginalną na wykrywacz , a od dzieci dostałem plecak z pasem , bardzo się to przydaje .

Dzieci jak zwykle biegały po lesie .

[Obrazek: 5127d4aa9548c1d6.jpg]

Oczywiście nie mogło zabraknąć posiłków , tym razem oprócz kanapek były kiełbaski i bigos z grzybkami z lasu pułtuskiego  Smile

[Obrazek: 0accb9196d392dd0.jpg]

Warto mieć ze sobą mały aparat cyfrowy i GPS , żeby w razie znaleziska zrobić zdjęcie i spardzić w jakim miejscu go znaleźliśmy , by móc to później nanieść na mapę spadku.

Szukając meteorytu pułtuskiego , często natkniemy się na odłamki i różne żelaztwo , warto mu się bacznie przyjrzeć , gdyż można wyrzucić meteoryt żelazny myśląc że to złom . To że szukamy pułtuskiego hondryta zwyczajnego , nie znaczy że nie możemy znaleźć na tym terenie innego meteorytu z zupełnie innego   spadku. Warto więc sprawdzać dokładnie co znaleźliśmy i w razie niepewności zabrać to do bomu celem dalszych badań.

Jak można rozpoznać meteoryt żelazny ? jest ciężki , często zardzewiały , posiada regmaglipty , a po przecięciu , wypolerowaniu powierzchni i potraktowaniu go kwasem ukazuje speczyficzne linie Neumanna, lub Widmanstattena.

[glow=red,2,300]UWAGA  , KWAS TO ŻRĄCA SUBSTANCJA-ZALECANA OSTROŻNOŚć LUB ZLECENIE WYKONANIA BADANIA INNEJ DOŚWIADCZONEJ OSOBIE[/glow] 

np.  http://www.ptmet.org.pl/bad.htm

Miejsce znalezienia może być dla nas wskazówką no 90% czy to jest meteoryt żelazny czy np. kawałek wytopu z pieca znajdywany na leśnej czy polnej żużlówce, podam przykład :

[Obrazek: 56178988266402d0.jpg]

Który z tych trzech kawałków metalu to memetryt ?

1. posiada regmaglipty i łagodne krawędzie oraz rdzę

2. posiada regmaglipty ostre krawędzie oraz rdzę

3. posiada regmaglipty ostre wystajace kawałki metalu oraz rdzę

odpowiedź : zdjęcie nr 1. przedstawia meteoryt żelazny zakupiony we Fromborku - mieście Hanysiaka i mniej znanego Kopernika  ;D.

[Obrazek: 4d683c8aa37f4b52.jpg]

Jak widać podobieństwa sa spore , jednak meteoryty posiadające regmaglipty mają ich powierzchnę raczej wygładzoną niż ostrą jak to ma miejsce w kolejnych dwóch kawałkach metalu.
Trzeci został znaleziony na żużlówce i widać że w nim bąbelki powietrza ukształtowały dziurki.

W meteorytach nie ma mowy o tym gdyż ciśnienia zachodzące w kosmosie są tak duże że jest to jednolita zbita masa bez porów i dziur.

Zanim ziemia zmarznie mam zamiar jeszcze kilka razy pojechać na poszukiwania , cdn.
Odpowiedz
#39
Powiedz, jakie dokumenty muszę mieć przy szukaniu w lesie czy poza lasem.
Odpowiedz
#40
Dokumęty dotyczące pojazdu - jego stanu technicznego i OC , prawo jazdy ,pozwolenie na wjazd do lasu pojazdem spalinowym , pozwolenie do kopania w lesie - zwłaszcza jeśli jest to rezerwat przyrody , krajobrazowy park  lub park narodowy , stanowisko archeologiczne , jeżeli kopiesz na działce jakiegoś rolnika - dobrze mieć pozwolenie na pismie od niego.

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości