Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ScopeDome - Sterownik obserwatorium i oprogramowanie
#1
[Obrazek: ScopeDomeRollOffRoof_Main_Window.jpg]

Coraz więcej osób w Polsce buduje lub już ma własne obserwatoria astronomiczne.
Z myślą o nich powstał projekt sterownika obserwatorium ScopeDome.

Konstrukcja oparta jest o tanią kartę eksperymentalną Vellman K8055 (dostępną np. w sklepie AVT). Pozwala ona na sterowanie ośmioma przekaźnikami i badanie stanu 5 wejść. Sercem sterownika jest dedykowane oprogramowanie driverów karty dostepne na zasadzie licencji GNU. Może ono pracować jako niezależny sterownik, lub jako sterownik kopuły astronomicznej platformy ASCOM. Pozwala na bezpieczne zamykanie i otwieranie obserwatorium oraz na sterowanie podłączonych do karty czterech urządzeń np. teleskopu, kamery ccd, oświetlenia i wentylacji.

Więcej informacji znajdziecie pod linkami:

http://www.ScopeDome.com - Strona Projektu ScopeDome
http://www.scopedome.com/Download_Program.aspx - Download oprogramowania ScopeDome
http://www.velleman.be/ot/en/product/view/?id=351346 - Strona sterownika Vellman KB8055
Odpowiedz
#2
Dedykowany Sterownik ScopeDome USB Card

[Obrazek: ScopeDomeUSBCard_mid.jpg]

Driver:

[Obrazek: Monitor_male.jpg]

Jest to pierwsza na polskim rynku i jedna z niewielu na świecie specjalizowana mikroprocesorowa karta do obsługi obserwatorium. Pozwala ona na sterowanie zarówno obserwatorium z odsuwanym dachem jak i typowych kopuł astronomicznych. Jej podstawowe funkcje to:

- sterowanie dwoma silnikami odsuwającymi dach i okno obserwacyjne, lub obracającymi kopułą
- nadzorowanie przy pomocy sensorów położenia dachu lub kopuły, okna obserwacyjnego i teleskopu
- sterowanie zasilaniem czterech urządzeń wyposażenia obserwatorium (teleskop, kamera, oświetlenie, wentylacja)

Podstawowym zadaniem oprogramowania karty jest niedopuszczenie do uruchomienia silników sterujących dachem w sytuacji gdy teleskop nie jest w pozycji pozwalającej na bezpieczne otworzenie dachu. Driver karty jest napisany zgodnie ze standardem ASCOM i współpracuje z innymi programami obsługującymi ten standard. Oprogramowanie jest ściśle dostosowane do potrzeb sterowania obserwatorium i powstało w oparciu o moje kilkuletnie doświadczenie zdobyte podczas użytkowania przydomowego obserwatorium astronomicznego.

Tak jak wspominałem w pierwszym liście pomysł karty zrodził się podczas prac nad sterownikiem opartym o kartę Vellman K8055. Oprogramowanie sterujące pozwala na sterowanie obydwoma rodzajami kart, zarówno kartą eksperymentalną Vellmana K8055 jak i SkopeDomeUSB zachowując tą samą funkcjonalność. Różni się tylko sposobem pomiaru położenia kopuły astronomicznej-karta K8055 ma wbudowane wewnętrzne oprogramowanie, które uniemożliwia precyzyjny pomiar położenia kopuły. Niedogodność ta została zlikwidowana w karcie ScopeDomeUSB. Ponadto karta ScopeDome ma zintegrowane na jednej płytce wszystkie moduły, począwszy od zasilacza, przez kartę mikroprocesorową, po przekaźniki sterujące i wszystkie niezbędne złącza. Minimalizuje to ilość połączeń i zwiększa niezawodność sterowania. Dodatkowym bonusem karty ScopeDome jest pilot pozwalający na zdalne sterowanie dachem lub kopułą astronomiczną.

Wnetrze sterownika

[Obrazek: ScopeDome_Inside_1.jpg]

Modul elektroniczny sterownika

[Obrazek: ScopeDome_Inside_2.jpg]

Pilot

[Obrazek: pilot.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości