Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie o wiek Wszechswiata
Na skrzynkę mailową OP PTMA przyszedł mail o następującej treści:

Pasjami oglądam programy popularno naukowe ze szczególnym uwzględnieniem programów o tematyce astronomicznej.
Programy dla kanałów Discovery i National Geografic przygotowywane są (tak myślę) przez fachowców a przynajmniej przez fachowców (i to wysokiej klasy) konsultowane.
Przed chwilą obejrzałem program dotyczący badań prowadzonych przy pomocy teleskopu Habla i mam poważne wątpliwości odnośnie jednej z konkluzji zawartych w programie.
Dowiedziałem się, że na dzień dzisiejszy oceniono, że światło od najdalszych sfotografowanych obiektów biegło do nas 13,5 miliarda lat i określono wiek wszechświata na 13,75 miliarda lat od wielkiego wybuchu.
Konkluzja mogła by być w miarę słuszna gdyby sfotografowane obiekty oddalały się od Ziemi z prędkością porównywalną z dwukrotną prędkością światła.
Fotografując obiekty odległe o 13,5 miliarda lat świetlnych, sfotografowaliśmy je w miejscu, w którym przebywały one 13,5 miliarda lat temu.
Skoro zobaczyliśmy obiekty, które 13,5 miliarda lat temu były od nas odległe o 13,5 miliarda lat świetlnych, to dzisiaj są one w zupełnie innym miejscu a jako, że wszechświat się rozszerza - znajdują się dalej.
Jako że wszechświat rozszerza się z prędkością znacznie mniejszą od prędkości światła, to żaden obiekt w kosmosie nie oddala się od nas z prędkością porównywalną z prędkością światła.
Jeżeli więc 13,5 miliarda lat temu obiektu te znajdowały się w odległości 13,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi, a na początku (czyli w momencie wielkiego wybuchu) znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie, żeby nie powiedzieć - w tym samym punkcie, czas potrzebny na rodzielenie tych obiektów i Ziemi jest wielokrotnie wyższy od 13,5 miliarda lat a zatem i wiek wszechświata musiał by być wielokrotnie większy.
Poza tym nie jest pewne, czy są to na pewno obiekty najbardziej oddalone od Ziemi, która z kolei też nie stanowi centrum wszechświata.
O ile się nie mylę inną metodą określania wieku wszechświata jest metoda, której podstawą jest prędkość rozszerzania się wszechświata. Ale ta metoda nie jest dokładna, ponieważ nie do końca jest wiadomo czy przyspieszenie oddalania się obiektów jest stałe i czy na pewno można przyjąć, że początkowa prędkość oddalania się obiektów była zero.

O ile to możliwe proszę o wskazanie literatury, która mogła by rozwiać moje wątpliwości ewentualnie wyjaśnienie w bezpośredniej korespondencji - o ile jest to możliwe w krótkiej wypowiedzi.

Z poważaniem
R. K.
(dane do wiadomości Oddziału)
USTKA

Pytanie przedstawiam w tym dziale - ufam, że znajdzie się w kręgu Waszego zainteresowania i udzielicie Koledze wyczerpującej i satysfakcjonującej odpowiedzi...
Pozdrawiam
Odpowiedz
Witam

Odpowidzi na postawione pytania znaleźć można na stronie:

http://wszechswiat.astrowww.pl/universe.html

w działach "Wielki Wybuch i ekspansja Wszechświata" oraz "Skale odległości we Wszechświecie"

Pozdrawiam
Tomi
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz
(25.05.08, 10:32)Strider link napisał(a):Programy dla kanałów Discovery i National Geografic przygotowywane są (tak myślę) przez fachowców a przynajmniej przez fachowców (i to wysokiej klasy) konsultowane.

Nie ufałbym zanadto w prawdy objawiane nam przez te kanały telewizyjne Smile. Osobiście widziałem jak pomylili Saturna z Jowiszem. Ponadto z niewiadomych przyczyn w tych telewizjach nigdy nie jest podawany rok powstania programu, co czasem prowadzi do bardzo śmiesznych sytuacji, np. gdy dowiadujemy się o planowanej misji na marsa, która już dawno się zakończyła. Ponadto w ostatnich latach teorie na temat wieku wszechświata dość dynamicznie się zmieniają.

Co do stawianych pytań, to trudno jest wyjasnić wiek i ewolucję wszechświata w dwóch zdaniach. Materiałów w sieci na ten temat jest cała masa. Wydaje mi się, że kolega bądź nie zna - bądź nie do końca rozumie teorie inflacji wszechświata, która dość elegancko tłumaczy niektóre z poruszanych tu kwestii. Nie da się przełożyć zdroworozsądkowych, prostych regół relatywistycznego świata, który na codzień postrzegamy na cały wszechświat i przeprowadzać na tej podstawie obliczeń dotyczących jego wieku i rozmiaru.

Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz
Widzę, że temat już wygasł, ale poza netem istnieją normalne książki, które pomogą zrozumieć kwestie czasu Wszechświata:
"Krótka historia czasu" Stephena Hawkinga
"Podglądanie Wszechświata" Michała Hellera
"Struktura kosmosu" Briana Greene
itp.
Gorąco polecam, otwierają oczy na naszą rzeczywistość...
Odpowiedz
(16.10.08, 18:10)Gamow link napisał(a):Widzę, że temat już wygasł, ale poza netem istnieją normalne książki, które pomogą zrozumieć kwestie czasu Wszechświata:
"Krótka historia czasu" Stephena Hawkinga
"Podglądanie Wszechświata" Michała Hellera
"Struktura kosmosu" Briana Greene
itp.
Gorąco polecam, otwierają oczy na naszą rzeczywistość...
Pozycję 1 również szczególnie polecam. Pozycji 2 i 3 nie znam, ale jeśli znalazły się obok "Krótkiej historii czasu" to na pewno też są warte polecenia. Do zagadnienia zawartego w temacie dodał bym jeszcze „Jak Zmierzyć Wszechświat” autorstwa Kitty Ferguson. Wszystkie zagadnienia związane z odległościami we Wszechświecie  i ich mierzeniem są tam bardzo dokładnie wytłumaczone.
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Kilka lat temu na Discovery twierdzili że Wszechświat ma  15-20 miliardów lat.Potem że prawie na pewno 15,teraz 13 z groszami.A w mojej książce Wszechświat napisali że NASZA GALAKTYKA MA 13 miliardów lat.Więc tak na prawdę nie wiemy  do końca ile ma ten nasz Wszechświat lat Wink
,,Cóż piękniejszego nad niebo,które otacza wszystko co piękne'' Mikołaj Kopernik
Odpowiedz
Widzę, że zabrakło "Nieskończone życie nieboszczyka" Marcus'a Chown'a. Tytuł niepozorny ale autor bardzo przystępnie wyjaśnia m.in. okres tzw inflacji i promieniowania reliktowego. Polecam!
ciamciaramciam
Odpowiedz
Ten cykl gwałtownego rozgęszczania się energio-materii naszego Wszechświata ma niecałe 14 milardów lat.
Natomiast z zasady Heisenberga wynika, że nie da się (na gruncie dostępnych teorii) ocenić co było wcześniej czyli
przed momentem gdy obserwowana przez nas materia i energia mieściła się w objetości o rozmiarze Plancka (to bardzo mały rozmiar).

Rozmawiałem o tym z fizykami i astronomami Uniwersytetu Wrocławskiego. Twierdzą, że żaden poważny naukowiec nie zakłada,
że nasz wszechświat zaczął się (czy miał kiedykolwiek) od objętości zerowej.

Obecnie na podstawie pewnych cech CMB (promieniowania tła) przypuszcza się że geometria naszego wszechswiata nie jest płaska (euklidesowa) i że ma on zatem ograniczoną objetość (zmyka się w  wyższym wymiarze). Gdyby jednak nasza sfera Hubble'a była nie typową to wg Weinberga, może być inaczej. Od zawsze płaski i nieskończony. Tylko kiedyś gęstszy.

Pozdrawiam
p.s.
Zasada Kopernikańska pozwala (czy zaleca?) zakładać, że nasza sfera Huble'a nie musi być typowa.  Pewne anizotropie CMB i rozłożenia innych obiektów w kosmosie nieco ostatnio podważają 100% typowość naszej sfery Hubble'a w całym potencjalnym naszym wszechświecie.
z pierwszym teleskopem kup latarkę diodową czerwoną. Wszystkie wszechświaty są wieczne. Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości