Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Księżyc i fascynujaca Rupes Recta
Pozostajac w temacie Skarp Ksiezycowych warto by tu wspomniec o Rupes Altai, obiekt ten (rozne zrodla podaja 430-490km dlugosci i 1000m wys. :o) jest tak duzy ze wystarcza juz zwykla lornetka do jego obserwacji. Minionej nocy Skarpa byla pieknie widoczna przy Terminatorze, dalo sie wyraznie zaobserwowac dlugi cien jaki rzucala na pow. Ksiezyca, nie jestem pewien ale to chyba najwiekszy tego typu tworek na Ksiezycu?
Big Grin widoczek byl przepyszny...

[Obrazek: Rupes_Altai_1.jpg]
p.s.
dopisujcie swoje wypowiedzi na temat stworzenia dzialu o naszym Ksiezycu... im wiecej komentarzy tym blizej do zrealizowania takiego pomyslu... dzieki!
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Jestem oczywiście za!!! z takiego działu będzie można sie sporo dowiedzieć 8)

Pozdrawiam!
Synta 10" na Dobsie SP 25mm i SP 10mm z zestawu i NLV 6 mm
Odpowiedz
Rupes Altai pośród tworów o tej nazwie jest najdłuższa, natomiast jej morfologia jest innej natury niż drugiej w kolejności Rupes Recta (134km). Góry Altai są bowiem zewnętrznym pierścieniem kotliny uderzeniowej Mare Nectaris, podobnej do gigantycznego Mare Orientale i wypełnionego lawą basenu Mare Imbrium. Rupes Recta jest lokalnym tworem tektonicznym.
Odpowiedz
Juramie dzięki za linka.
Zdjęcia jak na mój gust dają szczegołowość
ok. 200m , poniżej tej wartości trzeba już trochę zgadywać. Co by nie mówić to dużo.

Dział o Księżycu? Jestem za.

Pozdrawiam.
"Lidletka 10x50", Synta 8" na Dobsie.
Odpowiedz
jest owszem bardzo ciekawy,więc dodam coś od siebie:To jest tzw.uskok tektoniczny RUPES RECTA na Mare Nubium ,
Prosta Ściana (Rupes Recta) jest to jeden z największych uskoków. Wysoki jest na 250 m i ciągnie się przez 129 km po wschodniej stronie Morza Chmur. Kratery mają wielkość od mikroskopijnych wgłębień po ogromne obniżenia terenu o średnicy do 250 km.
[Obrazek: 1b785206869aca0a.jpg]
inne:
[Obrazek: e325ef0d3afbfd6b.jpg]

======================
JEZELI BEDA DALSZE CIEKAWE INFORMACJE W TYM TEMACIE TO ZAPRASZAM DO DALSZEJ KONTYNUACJI.....
KRZYSZTOF_M.
''seeing is believing'' Optisan STAR 150/750mm  lornetka SAKURA 10X50mm ''See the stars they're shining bright Everything's alright tonight''(DM) ''SkyLuxa 70/700mm polecam tym, którzy po raz pierwszy chcą „oświadczyć” się pani Astronomii
Odpowiedz
Przy jakiej fazie Rupes Recta jest widoczna najbardziej spektakularnie?
Odpowiedz
(15.11.12, 08:28)pogrzex link napisał(a): Przy jakiej fazie Rupes Recta jest widoczna najbardziej spektakularnie?

Witam, Rupes Recta widać dzień po 1 kwadrze Księżyca Smile

I właśnie wczoraj udało mi się ją sfocić Smile

Foto robione k770 i w projekcji okularowej przez stuningowanego skyluxa, trochę zaszumione, ale telefon przyłożony do okularu wyłapał kreseczkę Smile

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
(15.11.12, 08:28)pogrzex link napisał(a): Przy jakiej fazie Rupes Recta jest widoczna najbardziej spektakularnie?

To zależy czy chodzi o cień od uskoku, czy oświetlenie tego uskoku  Smile  Za opisem z atlasu Księżyca wybitnego czeskiego selenologa, p. Antonina Rukla - przepisuję:
- przy porannym oświetleniu ( Księżyc ma 7-9 dni ) mamy cień od uskoku
- przy wieczornym oświetleniu ( Księżyc ma 21-23 dni) uskok "świeci "

Długość uskoku 120 km, wysokość w środkowym rejonie 300 m , opada w kierunku zachodnim. Łagodny stok pod kątem ok. 7-15 st

Smile

Odpowiedz
Czyli co panowie dzisiaj polowanko na naszą ściankę tak?
Odpowiedz
Było polowanko, ale ognisko 3m to trochę mało na ten uskok. Jednak łatwiej mi pstryknąć, niż potem dać to na net. Nikt nie ma czasu, by mnie tego nauczyć. Tymczasem skorzystam z pomocy i pokażę "dzieło". Jutro powtórka, może będzie lepszy cień uskoku.

Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości