Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niby bardzo proste ale...
Siemańsko.

Ostatnio miałem zadanie z matmy o następującej treści:
W lipcu 1998 roku na świecie było 5926 mln ludzi, a w lipcu 1999 roku liczba ludzi na świecie przekroczyła 6 mld. Podaj w PROMILACH, jaki był w tym okresie przyrost naturalny na świecie...

Wynik znam, ale nie wiem jak to obliczyć! Może się okazać banalne, a mi coś ostatnio nie chce się myśleć. Więc proszę o odpowiedź. Niekoniecznie na PW.

Pozdrawiam  Smile
SW150/1200 na Dobsie, 7x50,8x30 (rozkolimowana) Baader Hyperion 21mm, KITowy okular 25mm, Baader ND5 (obrobiony) i... oczy Dobra muza tworzy dobry klimat! Relaks w czasie obserwacji! Smile Pozdrawiam, Jakub Jędrzejewski GG: 6302826 Mail: kuba.2103@gmail.com Tel. 500043154
Odpowiedz
Promil to 1/1000 pewnej całości. Od sześciu miliardów trzeba odjąć 5926 mln. Wynik to 74 miliony. Jeden promil z 5926 mln to 5.926.000.
Następnie dzielimy 74 miliony przez obliczony jeden promil czyli 5.926.000 i otrzymujemy wzrost liczby ludności o 12,487 promila.
Odpowiedz
Ee.. tam. Promile to pestka.
Mam trudniejsze pytanie. Wink
Wiem, że 2x2=4  8), ale zapomniałem już jak to się liczy  ???.
Ktoś wie? :Smile
12" f/5,  MTO, 10x50
Odpowiedz
Panowie! To jest dział WWPKF a nie WWO(-obniżanie)KF.
Co pomyślą sobie potencjalni nowi członkowie naszego forum o poziomie inteligencji "starych" członków forum. Umieście swoje zdjęcia, może to wszystko wyjaśni. Powodzenia, tylko nie wybijcie sobie oka, pijąc colę z butelki.
Odpowiedz
Chorblenda dobrze odpowiedział na PW. Dziękuję  Smile.

Felcia, czy to było skierowane do mnie?  :-\ Z matmy mam dobre oceny, jak również z fizy, ale ostatnio nie mam głowy do myślenia...
SW150/1200 na Dobsie, 7x50,8x30 (rozkolimowana) Baader Hyperion 21mm, KITowy okular 25mm, Baader ND5 (obrobiony) i... oczy Dobra muza tworzy dobry klimat! Relaks w czasie obserwacji! Smile Pozdrawiam, Jakub Jędrzejewski GG: 6302826 Mail: kuba.2103@gmail.com Tel. 500043154
Odpowiedz
(19.11.07, 10:55)starbee link napisał(a): Wiem, że 2x2=4  8), ale zapomniałem już jak to się liczy  ???.
Ktoś wie? :Smile

Aaaaa... to proste: szukasz takiej liczby, która podzielona przez dwa jest równa dzielnikowi. Osoby posiadające trochę wprawy powinny znaleźć rozwiazanie z wykorzystaniem zwykłego kalkulatora  Wink
Odpowiedz
Hm...Proponujesz , żebym zamiast mnożyć, użył działania odwrotnego czyli dzielenia. Wynik oczywiście znamy.  Ale jak "udając Greka"  zapytam, , jak to się liczy  :Smile, to idąc Twoim tropem odpowiedź jest: pomnóż iloraz i dzielnik czyli wracamy do początkowego problemu, jak się mnoży.

Chodziło mi o to, ze mnożenie np. n razy a , można zastąpić n-krotnym sumowaniem liczby a .
Według tego przepisu 2x2=2+2 . A ile jest 2+2 można policzyć na patyczkach bez wykonywania żadnych działań, przeliczając tylko zbiór patyczków Smile. To zadanie może wykonać  przedszkolak nie znający tabliczki mnożenia i bez pomocy kalkulatora Tongue.
12" f/5,  MTO, 10x50
Odpowiedz
starbee, nie wiem czy odpowiem tym na Twoje pytanie:

1. Nie jest oczywistym, że 2+2=4, bo przecież czasami 2+2=1. Przecież tak możesz zdefiniować arytmetykę. I faktycznie, jeżeli rozpatrzymy grupę z dodawaniem mod 3, to 2 + 2 będzie wynosić 1 (bo 2 + 2 = "4" = "3" + 1 = 1, pewne liczby podałem w cudzysłowiach jako zapis intuicyjny, gdyż takie elementy zwyczajnie nie istnieją w zbiorze na którym określono takie dodawanie).
Z tego co mi wiadomo, "standardowa" aksjomatyka definiuje "klasyczne" dodawanie jako takie działanie + które spełnia zależnośc
S(n+1) = S(n) + 1,
gdzie S(n) to tzw. następnik liczby n (liczby naturalne wg konstrukcji Peano to obiekt zwany zerem, i aksjomat - czyli przyjęty fakt, że każdy obiekt posiada swój następnik, tak w skrócie).
Tak więc sumowanie nie jest tak do końca oczywiste i wcale nie wynika z patyczków, bo jak widać nie jest jedynym ani naturalnym systemem. Po prostu tak je sami zdefiniowaliśmy.
Całą matematykę sami stworzyliśmy, i żadna jej część nie wynika z praw przyrody. Takie jest dzisiejsze podejście.
2. Nie wiem jak zdefiniowano mnożenie, tak naprawdę nie istneije grupa (N,*) gdyż taki twór nie spełnia definicji grupy, ale to w sumie w niczym nie przeszkadza, myślę że podana przez Ciebie definicja mnożenia jest w pełni akceptowalna, skoro zbudowaliśmy już dodawanie.
Mam nadzieję że choć trochę rozwiałem wątpliwości Wink
Pozdrawiam,
g.

(i witam ponownie, gdyż długo mnie tu nie było Wink)
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl http://www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz
A coby było jasne jak Słonce:
2[sub]atomy wodoru[/sub] + 2[sub]atomy wodoru[/sub]= 2[sub]atomy helu[/sub]

Big Grin
Odpowiedz
(10.03.08, 20:26)CDev link napisał(a): 1. Nie jest oczywistym, że 2+2=4, bo przecież czasami 2+2=1.
To się nazywa rozwiewanie wątpliwości  Wink.

Chętnie usłyszał bym jeszcze coś na temat liczenia (przeliczania ilości elementów zbiorze). Obawiam się trochę, że "naturszczykowskie" liczenie na patyczkach będzie się miało tak do sformalizowanego przepisu na poziomie abstrakcyjnym jak wiatrak do piernika  :-\?
12" f/5,  MTO, 10x50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości