Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GWIEZDNA TALIA
#1
Moi drodzy,

Chciałbym rozpocząć na naszym forum nowy temat poświęcony początkującym miłośnikom astronomii, którego zadaniem będzie nauka astronomii poprzez zabawę. Dobrze byłoby gdyby docelowo wątek ten rozpoczął całą serię tematow, ułatwiających początkującym start oraz wielką przygodę z astronomią miłośniczą. Jak się wszystko potoczy to zobaczymy.

Przez kilka następnych tygodni nasi młodzi i bardzo dzielni astroamatorzy przedstawią wszystkim opracowanie Polskiej wersji kart "Star Deck". Później jeśli zainteresowanie będzie odpowiednio duże zajmiemy się propozycjami gier i zabaw przy pomocy tych kart (to czesc dla najmlodszych). "Star Deck" z konstelacjami są bardzo popularne w Stanach więc chyba nie ma nic na przeszkodzie aby u nas też je rozpowszechnić.

Link do artykulu z gazety "Night Sky" jest tu:
http://www.skyandtelescope.com/letsgo/familyfun/Star_Deck.html

Dobrą wiadomością jest to, że autor pomysłu Michael K. Shepard zgodził się na wykorzystanie do celów edukacyjnych jego kart na naszym forum, po uprzednim stworzeniu wersji polskiej przez uczestników tej zabawy.

Pierwszy etap zabawy polega na poznawaniu nieba, a dokładniej Gwiazdozbiorów, które występują na północnej półkuli. Z resztą reguł można wymyślać wiele, najważniejsza jest wiedza na temat każdej konstelacji znajdującej się na danej karcie.

Cała talia kart jest podzielona na cztery pory roku (cztery różne kolory), podczas których poszczególne gwiazdozbiory są najlepiej widoczne z półkuli północnej:  

Wiosna 13 kart - kolor zielony,
Lato 13 kart - kolor żółty,
Jesień 13 kart - kolor czerwony,
Zima 13 kart - kolor niebieski.


Oto przykładowy opis, znajdujący się na Karcie (przetłumaczone dzięki Hans0 i Sirius, grafika polskich napisów by Masiek Big Grin )

[Obrazek: 537_31_07_07_9_27_38.jpg]

Jak wiemy podstawowa znajomość nieba, to znajomość poszczególnych konstelacji. Dlatego też, co kilka dni pojawi sie w naszej forumowej galerii kolejna karta z gwiazdozbiorem, jednocześnie w tym wątku ukaże się "autorski" opis danej konstelacji wraz z różnymi ciekawostkami - nasza praca nie polega na suchym tłumaczeniu... Projekt ten jest formą edukacji poprzez zabawę, dlatego też informacje znajdujące się w opisach gwiazdozbiorów ograniczone są do niezbędnego minimum, przyswajalnego przez początkującego astroamatora.

Pragnę podkreślić, że ten wątek jest zarezerwowany tylko dla "uczniów" opracowujących karty, wątek do dyskusji i wyrażania swoich opinii będzie obok. Tam postaram się przybliżyć kulisy powstawania poszczególnych opracowań oraz problemy jakie napotykamy podczas naszej pracy. Zapewniam was, ze pracy włożonej w ten projekt przez naszych milusińskich jest na prawdę ogrom    :Smile

Proszę zatem o gorący doping dla młodzieży, która tworzy opisy...

Wszystkie osoby, które pragną pomóc nam w kwestiach merytorycznych istotnych zagadnień proszę o informację na PW Administratora.

Jak już wspomniałem w Galerii, w specjalnym nowoutworzonym dziale, będą pojawiały się karty (wersja jpg) opisane w tym wątku.
Na koniec serii udostępnione zostaną wersje PDF (do druku) wszystkich kart w wersji Polskiej. Odbędzie sie też wielki konkurs ze znajomosci Gwiazdozbiorów przez uczestniczącą w projekcie młodzież. Jedną z nagród będzie zestaw kart wydrukowany na sztywnym i zalaminowanym papierze, wraz z podstawowymi informacjami...

Informuję, że są jeszcze wolne miejsca dla chętnych do uczestnictwa w tej zabawie. Jedynym kryterium uczestnictwa jest chęć szczera i zapał do stworzenia wartościowych opisów.

Chętnych proszę o zgłaszanie się do mnie.

pozdrawiam
AdministratorUPDATE 06/12/2010

Gwiezdna Talia znalazla swoje nowe miejsce w dziale obserwacyjnym .
Karty z wizerunkami gwiazdozbiorow sa dobra pomoca do zapamietania ksztaltu gwiazdozbiorow i nie tylko

Link:
http://astro4u.net/yabbse/index.php/board,90.0.html
Pozdrawiam Astro4u.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości