Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jazda dobsona w azymucie
Czyli waga około 0.65kg nie jest problemem,martwi mnie tylko ta średnica łożyska która jest troszkę mała,bo o 20cm mniejsza od podstawy montażu czyli te 20cm praktycznie wisi w powietrzu co może mieć ujemny wpływ na stabilność całości. :-\
Odpowiedz
Producent podaje, że dla dobsów 8 - 16 cali, więc Twój jest w przedziale; ale rozumiem pewne wątpliwości, tym bardziej, że masz podstawę zapewne szerszą w związku z własnymi rozwiązaniami tuby, jej średnicy itp itd... - co potem rzutuje na wielkość podstawy.

Smile

Odpowiedz
Tak to już jest,im większe LG tym szersza tuba a co za tym idzie podstawa Dobsona.Wiem że to łożysko wytrzyma bez żadnego problemu ciężar nawet 16",martwi mnie tylko że ten ciężar jest rozkładany tak blisko osi a przy 16" jak podaje producent to już przesada. Wink
Odpowiedz
Tomie, myślę że jest na to sposób: zawsze można dorobić  takie teflonowe podkładki, które będą zaledwie "muskały" górną płytę. To tak, jakbyś już troszkę przyciągnął nakrętkę śruby - co i tak trzeba zrobić, bo bez tego teleskop jest fajną karuzelą... Big Grin A te podkładki na obrzeżu spełniałyby rolę stabilizatorów...

O nacisk pionowy absolutnie bym się nie bał, stalowe płyty i wałeczki napewno wykonane są z twardej, wysokowęglowej  stali.

Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości