Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jazda dobsona w azymucie
(23.07.09, 16:54)zbignieww link napisał(a):Sprytne rozwiązanie, Donie, ale mam pytanka:

- co Cię skłoniło do tego, że te 3 rolki dałeś nie blisko obwodu płyty / jak są mocowane te teflonowe /, ale bliżej osi obrotu? ;

- jaką masz teraz odległość między płytami? ;

- czy nakrętka na śrubie M10 x 100 / na fotce niewidoczna/ nadal spełnia rolę regulatora docisku i czy ta regulacja jest skuteczna, ciągła? ;

- czy w takim rozwiązaniu nie masz zjawiska, które opisuje wimmer, tzn ruszania się płyt podstawy względem siebie i oczywiście środka?

-Rolki dałem stosunkowo blisko osi, ponieważ zostawiłem oryginalne teflony (tak na wszelki wypadek) , poza tym przeszkadzaly mi łby śrub od nóżek płyty oporowej.
-śrubę wymieniłem na nieco dłuższą , zostawiając oryginalną tulejkę.

I... niestety wracam do oryginalnego rozwiązania: czas tłumienia drgań, zwłaszcza przy dużych powiększeniach jest stanowczo zbyt długi. >Sad

Aha, przy okazji porządnie wyczerniłem tubus mojej Chinki ;-)
Wiem, że sprawa jest świeża i -jak piszesz- sprawdzasz to sobie , ale " wyspowiadaj się" za jakiś czas. Pomysł fajny, ale ten diabełek, te szczegóły... Wink

Pozdrawiam!
Odpowiedz
...rzeczywiście, te łby śrub wystają... Wygląda więc na to, że na fiasku przedsięwzięcia podpisały się wysokość rolek i zapewne jakieś ich "sprężynowanie" oraz mały trójkąt z nich utworzony...

Smile

Odpowiedz
Główny problem stanowiła właśnie podatność rolek. Kupiłem rolki o możliwe wysokiej nośności, jednak jak widać,  okazały się one za mało sztywne. Zastosowałem rolki meblowe, do parkietów, aby nie masakrować płyty oporowej....
Odpowiedz
Witam,a nie lepiej zrobić tak?.
[Obrazek: 6d9bc7e67b962d11med.jpg]
albo tak.
[Obrazek: a78106cb815cb1afmed.jpg]
Przy takich rozwiązaniach wszystko jest stabilne a co ważniejsze całość jest nisko zawieszona,co dodatkowo wpływa na sztywność całości montażu.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
To już prędzej rozwiązanie nr 2.
Na zdjęciach widzę normalne łożyska toczące się po płycie meblowej. Nie będzie to się aby deformować (docisk powierzchniowy, wycieranie  materiału) ?!
Odpowiedz
Nic się nie deformuje,Synta jest lekka.W poz.nr2 też są łożyska tylko montowane na szpilkach a teleskop który na nim stoi waży 31.5kg.Też się nie ugina. Wink
Odpowiedz
Zmieniłem, mocowanie, na zbliżone do Twojego zdjęcia nr. 2 TOM. Wykorzystałem "stare rolki", usuwając ośki pionowe. Rolki przykleiłem na obwodzie, dodatkowo dociskając śrubami (po 2 na rolkę). Mocowanie jest o wiele sztywniejsze, a i tłumienie drgań znacznie lepsze niż w rozwiązaniu które zastosowałem na początku.
Odpowiedz
Przydała by się jakaś fotka.
Odpowiedz
(15.03.10, 20:46)TOM link napisał(a):Przydała by się jakaś fotka.

S'il vous plaît !  Smile

[Obrazek: jKzdamKEuGEc9sEvjB.jpg]

Jak widać zachowałem oryginalną podkładkę teflonową pod nakrętkę regulacyjną. Tę ostatnią blokuje przeciwnakrętka.
Zachowana zostala również oryginalna tulejka (czarna) na oś AZ.

Pozdrawiam,
Piotr Strzelczyk
Odpowiedz
No na pewno lepiej niż za pierwszym razem Wink,gdyby tak jaszcze była możliwość obniżenia całości,czyli zastąpienia tych wysokich rolek łożyskami to wtedy dopiero była by jazda a azymucie. Smile
Pozdrawiam.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości