Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słoneczni Rewolucjoniści & Wywrotowcy, czyli jak to drzewniej bywało ...
(04.09.07, 19:24)kanarkusmaximus link napisał(a): Też o tym słyszałem  - ponoć chodziło o jajko kurze na wyciągniętej ręce i to podczas zachodu Słońca - wtedy, gdy nasza Gwiazda jest nieco 'pokręcona'.
Tak czy inaczej - musiała być duża! Przynajmniej wielkości tej z 1947 roku!

Kurze jajko na wyciągnętej ręce :o W takim przypadku musiałaby wielokrotnie przekraczać rozmiarami tarczę Słońca. Szerokość kciuka w wyciągniętej ręce daje około 2*.
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz
...ale ta kura , co zniosła , to był minimini liliput ... Wink

Odpowiedz
Maquisie nie mamy żadnych przesłanek co do znajomości lub nie języka polskiego przez Kopernika. Wiemy tylko że nie napisał ani jednego zdania po polsku. W brew pozorom o niczym to nie świadczy! Dlaczego ?A no poprostu dlatego że w tym osądzie kierujemy się XiX i XX wiecznymi przesadani narodowościowymi. Przeanalizujmy tak naprawde  w jakich czasach przyszło żyć Mikołajowi K.: W naszej świadomości pokutują schematy typu Polak- katolik , obrona polskości , jezyka polskiego inne tego typu schemaciki.Kopernik był polskim poddanym i duchownym katolickim. Jakiego mógł uzywać języka na terenach dopiero co inkorportowanych do Polski tak na logike ? Do kontaktu z urzednikami panśtwowymi  uzywało sie tylkko i wyłącznie łaciny, z królem polskim podobnie, z innymi uczonymi kontakt od dawna był  określony!Łacina to ówczesna Lingua Franca każdy wykształcony człowiek znał ja perfekcyjnie. Oczywiście Kopernik jako (było nie było) dowódca wojskwy( odpowiadał z tego co pamietam za obronność i obronę minn Fromborka , Ornety, Olsztyna) i duchowny ( odpowiadał nie tylko za duszpasterstwo jak i administrację) i lekarz (nie tylko leczył ,ale odpowiadał za działania w walce zarazą - o czym dalej) musiał czasem napisać coś do osób niewykształconych.Jakimi językami sie posługiwano na tych terenach? Zyli tam polacy ( duzo osadników z Polski- co dość oczywiste) ,potomkowie ludności bałtyjskiej (Prusowie, Jaćwingowie itp), potomkowie osadników z całej praktycznie Europy (mówiacy we wszystkich dialektach germańskich) i nawet enklawy angielskiego, "niemcy" - słowianie połabscy(potomkowie osadników z XII-XIII w) posługujący sie czymś w rodzaju jezyka pośredniego miedzy polskim a niemiecki.I drobny fakt dla osoby nie wykształconej jezykiem uniwersalnym był... niemiecki . Uzywała go praktycznie cała rzemieśnicza europa. Niemieckim posługiwano się na budowach katedr nawet nawet na zachodzie Francji, w kopalniach niemieckich , czeskich,ślaskach , polskich grubach( bardzo wcześnie znikneło z swego pierwotnego znaczenia kopalni słowo góra- górnik) Smile, budowach i manufakturach  Transylwanii ( ups Siedmiogrodu). Jezykiem Hanzy były dialekty germańskie. Co ciekawe
właśnie dzieki wsparciu germańskiej Hanzy udało sie rozbić Zakon Krzyzacki Jagiellończykowi w czasie wojny 13-letniej . Jagielończyk odwdzieczył się Hanzie nadajac hanzeatyckie ,prawa handlu np Krakowowi. Niemieckim " technicznym" mówiono i pisano w całej Europie  , nawet w Rosji (np w Nowogrodzie Wielkim). Mówili nim ludzie których " domowym, rodzinnym jezykiem" były zupełnie inne jezyki . Mało osób sobie zdaje sprawe z faku ,ale aż do powstania XVII w  tak naprawde nie istniały granice , obywatelstwo. wolny człowiek mógł bez problemu przenieść sie do dowolnego kraju. Szczerze mówiac niewolny jezeli był sprytny również(niebyło dowodów,paszportów listów gończych z fotografią). Jakoś tak sie przyjeło że cała ta masa ludzka uzywała  b. często niemieckiego jako jedynego zrozumiałego na nowym miejscu pobytu.Dlatego w języku polskim pokutuja takie słowa jak hebel, mesel,waserwaga, sztygar itp. Nie dlatego ze wszystkiego uczyli nas niemcy ale że tak mówiono   w całej bliższej dla nas Europie,a mówili tak czesi , ślązacy , niemcy szwedzi, holendzy itp.
Dlatego wybór Kopernika, jezyka niemieckiego dla komunikatów , obwieszczeń itp tył jedynym sensownym.Czy  mógł uzywać jezyka polskiego do komunikacji z kimkolwiek ? Teoretycznie tak ,w praktyce nie.Dlaczego ? Bo kto posługiwał jezykiem polskim? Hołota i heretycy!!!
Szokujace ! Dla mnie tak ! Królowie polscy (którzy byli bardziej litwinami ,i poza chlubnymi wyjatkami(Kazimierz Jagiellończyk- syn Litwina i Litwinki zadbał  oto by jego dzieci z Elżbietą z Habsburgów (Rakusznką) mówiły doskonale po polsku i litewsku a wcale po niemiecku Wink) nie dbali o jezyk polski). Do czasów  Reformacji nie było wsumie wiekszego problemu . Traktowano całą sprawę spoko i nie dorabiano do j.polskiego żadnej ideologii. (przypominam ,że pierwsze zdanie polskie Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai zapiał niemiec a  wypowiedział czech do żony -polki; taki "mądry" to jestem bo zdanie zapisano  w klasztorze 12 km od wioski gdzie mieszkam , a w srednowieczu wiocha nazywała Brusy od znakomitych brusów - żaren produkowanych z kamienia wydobywanego sasiedniej Górce -notabene najdłużej działajacy  w Polsce kamieniołom  Smile) Niestety M.Luter  i jego wniosek o tłumaczenie Biblli  na języki narodowe spowodowały że osoby piszace po polsku stały sie mocno podejrzane i  zdarzło sie  były prześladowane jako heretycy Sad. Kopernik stracił swojego potęznego i lojalnego protektora : wuja -biskupa. I tak był na cenzurowanym: jego przyjaciel , wydawca i pomocnik obserwator był protestantem a i oskarzono  go o konkubinat .. gdyby  jeszce pisąl po polsku zarzucono mu by że jest zwolennikiem protestanyzmu. Bronił również ziem Polski  przed Zakonem ( a póżniej Prusami). Jego   wróg wtedy właśnie zaczął swój flirt  z luteranizmem .żeby przyblizyć sytuacja pzrydałoby sie powiedzieć że ex- wielki mistrz krzyżacki  ( prywatnie siostrzeniec króla polski:  Zygmunta Starego i wnuk:Kazimierza Jagielończka pogromcy zakonu) duzo więcej zrobił dla jezyka polskiego niż król polski :. Był m.in. doradcą króla Polski w sprawach bałtyckich. Książę Albrecht marzył o polskim tronie i jak się wydaje w tym celu utrzymywał szerokie kontakty z osobistościami politycznymi ówczesnej Rzeczypospolitej oraz był mecenasem polskich uczonych i artystów.Książę Albrecht (Albert) w 1544 r. założył w Królewcu uniwersytet, nazwany od jego imienia (Albert) Uniwersytetem "Albertyna", któremu przywilejem z 1560 r. król Zygmunt August nadał takie prawa jakie miała Akademia Krakowska.

Książę Albrecht był protektorem luteranizmu w I Rzeczypospolitej. Ufundował liczne stypendia dla młodzieży protestanckiej na uniwersytecie królewieckim. W 1551, dzięki jego wsparciu Stanisław Murzynowski dokonał pierwszego przekładu Nowego Testamentu na język polski. Na książęcym dworze w Królewcu bawił jako dworzanin syn Mikołaja Reja, a Jan Kochanowski bywał tam w latach 1551, 1552 i 1555 – (przypuszczalnie wówczas Kochanowski napisał hymn "Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary").
Dla Kopernika pisanie po polsku mogło mieć katastrofalne efekty mógł zostać ukarany przez proces kanonicznynp zamknieciem w klasztorze gdzie nie miałby mozliwości prowadzenia badań. Zreszta badania były mozliwe tylko dzieki temu ze kupił wieże i folwark(kurię)  i był że tak sie wyrażę " na swoim ".

Dla tego uważam ,że argument  o nieznajomości jezyka mozna spokojnie wykluczyć bo jest bezpodstawny.
Kopernik pochodził z rodziny wywodzacej z wioski Koperniki pod Nysą . Dolny sląsk był w tamtym czasie zamieszkiwany  przez mieszanke autochtoniczna(słowianie) na wsi oraz zniemczona w duzym stopniu miasta. Na początku XV rodzina  Kopernikow trafiają do wiekszości miast polskich  księstw śląskich i zakonu krzyżackiego. Ojciec astronoma Mikołaj starszy został przyjęty do prawa miejskiego w Krakowie. Przyczyną exodusu Koperników wojny husyckiei związane z nimi zniszczeni i epidemie. W kazdym razie los kopernika mógł być drastycznie inny gdyby rodzina nie wyemigrowła do kraju gdzie nie było wiekszych przesladowań religijnych. O sytuacji w Nysie niech śwadczy fakt że razem z pobliskim Otmuchowem nie była ani polska , ani niemiecka ani czeska czy śląska tylko papieska. Ksiestwo nysko -otmuchowskie stanowiło własność państwa papisekiego tak jak np dzisiaj Watykan.O skuteczności ówczesnej inkwizycji niech swiadczy to że aby skuteczniej niszczyć kacerzy i czarownice zbudowano w Nysie specjalne ..krematorium. Dość szybko zburzono "nowinke" bo uwazano ze takie niepubiczne palenie jest mało "pedagogiczne" i powrócono do tradycyjnych stosów a poza tym inkwizytor i kat miał mniejsze koszta a więc i niższe zyski (pobierane z majatku ofiary i jej rodziny).

Jak by nie było  nazwisko Kopernika i pochodzenie daje nam wniosek że mógł być:
Polakiem(a dokładnie dolnoślązakiem)
Czechem(a dokładnie morawianinem)
Niemcem pochodzenia słowiańskiego( a dokładniej w mniejszym lub wieszym stopniu zniemczonym potomkiem Serbołuzyczan których gigantyczna fala  napłyneła po upadku państw słowiańskich miedzy Łabą a Odra  na Dolny Śląsk)
Historia dolnego Śląska  jest pokrecona jak kilometr nitki w kieszeni i wbrew pozorom rozgraniczenie  językowo/ kulturalne która to opcja narodowościowa jest praktycznie nie mozliwa.
Nie watpliwie pomoć mamy tylko jedna osoba Martcin Luter : Nie cierpiacy Kopernika (powiedział o nim: "głupiec chce wywrócić  cała sztuke astronomii")miał przyjaciela Filipa Melanchtona(tez niemiec" -jeden z filarów protestantyzmu , który napisał słynne słowa ille Sarmaticus Astronomus quit movet terram  et figit Solem

ów sarmacki astronom  ruszył ziemię a zatrzymał słońce
Do masowej swiadomości jakoś weszłą druga  cześć cytatu a pierwsza przepadła  . Dla niezorientowanych :wtedy Sarmatów uwazano za załozycieli państwa polskiego.
CDN
Odpowiedz
z tym rozmiarem jajka - raczej bym się skłaniał ku temu
że jak to często bywa w starych kronikach i metaforyczno-lirycznych opisach
różnych rzeczy
że obserwowana plama była z cieniem podobnym do koła oraz półcieniem jajowatym
(jajko i żółtko )
czyli może być że duża plama była tuż przed podziałem na dwie mniejsze - koncypując dalej z opisu
i raczej po studiach historii  Wink ku takiej interpretacji bym się skłaniał niż że ktoś trzymał jajko w ręce i mierzył nim rozmiar plamy...
hmmmmm...
Odpowiedz
Cd Smile.
Teoria czysto" germańskim " pochodzeniu  Kopernika pojawiła sie na  dopiero  na przełomie XIX/XX . Ale wtedy próbowano udowodnić ,że nie tylko Sobótka (Sobten) nazywa się Silingberg (czyli góra Silingów)ale również uwazano wbrew faktom , relacjom swiadków i tp że Temudzyn cztli Czyngiz Chan był germanem  Wink Smile Smile Smile ;D ;D ;D( opierano sie na faktach że Tatarzy nosili czasem swastyki(znak ognia), byli brutalni , podbili  najwiekszy  obszar Ziemi w historii i niektórzy byli chrześcijanami) . Z tego samego okresu pochodzi inny genialny "awans na germanina ": III Rzesza wysłała ekspedycje do Tybetu ,aby przebadała czy aby Yeti nie jest jakimś pra, pra - germaninem ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D. O genialnych teoriach astronomicznch niemieckich na poczatku XX w np doktrynie lodowego świata(Hitler w nia wierzył) co stanowi temat na osobny wątek jak równiez doskonały temat kabaretowych gagów  to już tylko wspomnę.

Chciałbym zamknąć ten długaśny post  drobą i gorzką prawdziwa historia z życia Marii Skłodowskiej -Curie

Maria zanim została nagrodzona drugi raz Noblem(przypominam ,ze pierwszy raz została nagrodzona razem z swym męzem Piotrem; w opini francuzów Marysia była karierowiczka zawłaszczajacą odkrycia kochliwego francuza;w opinii znajomych Piotra wprost przeciwnie - krażyło złośliwe określenie że jedynym odkryciem jego jest Maria) . W każdym razie po smierci męza  została oskarzona o romans z żonatym facetem. I wtedy prasa pisała takie tytuły: "Polka rozbija francuskie małżenstwo"i bardzie parszywe. Gdy wybuchła wieść o drugiej Nagrodzie Nobla te same gazety pisały: "Triumf Francji", "Francuska uczona noblistką" "Wielki sukces francuskiej uczonej" Smile Smile Smile i szczerze mówiąc taki sam mechanizm zadziałał w przypadku Kopernika.

PS Wiechu widze ze oprócz Muminków mamy tez inne książki ulubione książki To co na pisałem o Koperniku częściowo  korzystałem z "W niebo wpatrzeni" Willego Leya .

PS Przepraszam  za tak bardzo długi post .Jeżeli bedą  opinie .że te  post jest zbędny skasuję go .
Odpowiedz
Noxili, ani się waż kasować to co napisałeś, to bardzo wyczerpujące opracowanie prawie takie "małe vademecum o Koperniku i jego czasach". A jeżeli chodzi o znajomość języka polskiego to książę Józef Poniatowski sam podpisał się jako "Juzef Poniatowski" co wcale nie przeszkadzało mu zostać polskim bohaterem narodowym.
Odpowiedz
(05.09.07, 13:46)noxili link napisał(a): PS Wiechu widze ze oprócz Muminków mamy tez inne książki ulubione książki To co na pisałem o Koperniku częściowo  korzystałem z "W niebo wpatrzeni" Willego Leya .
Uch, w końcu ktoś nowy do fan-clubu Wink Na ostatnim zlocie ta książka tak się spodobała Patrycji (Skarabeusz), że moją zaanektowała Big Grin a ja znalazłem akurat to samo wydanie na Allegro.

A kwestię narodowości Kopernika zakończyłbym stwierdzeniem Einsteina, oczywiście zapożyczonym z ksiażki "W niebo wpatrzeni" Smile

"Jeśli moja teoria okazałaby się słuszna, Niemcy powiedzą, że jestem Niemcem, a Francuzi ogłoszą mnie obywatelem świata. Jeśli okaże się, że jestem w błędzie, Francuzi powiedzą, że byłem Niemcem, Niemcy zaś, że Żydem". Einstein wtedy miał obywatelstwo USA Wink
Odpowiedz
Noxili - dlatego w zdaniu jest słówko 'podobno' Smile

A wywód niezły - tak trzymać załoga Smile
Odpowiedz
Witam,

(30.08.07, 18:43)Tadeopulous link napisał(a): no i naczej być nie mogło
kolej na Mikołaja rodaka naszego czyli poszukiwanego przez archeologów odnalezionego
zrekonstruowanego przez Komendę Główną Policji   
(...)

na marginesie:

-  W grudniu 2005 roku byłem na spotkaniu (w Muzeum Techniki) z naukowcami, którzy odkryli czaszkę Kopernika; Big Grin Big Grin
  -  w nawiązaniu do opublikowanego w prasie zdjęcia przedstawiającego prawdopodobny wygląd Mikołaja Kopernika, dodam, że jakiś czas temu dostałem  od "Astrokosmo" fotomontaż, przedstawiający mnie i... Kopernika ;D  przy współczesnym teleskopie :o ;D. Jak stwierdził autor tego fotomontażu, podobno jest między nami podobieństwo... Tongue
  Zdjęcia te przesłałem Kanarkusmaximusowi - jak będzie chciał, to może pokaże...

Hermes
Odpowiedz
...no tak ,a co by na to i inne rozważania różni nasi nadworni historycy, pseudopatrioci..?
W każdym reżimie znajdą swoje miejsce u pańskiego stołu.
A za Twoją przyczyną padało by wiele mitów , klisz - byłbyś niebezpieczny , noxili ... Wink

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości