Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwiezdna Talia - wątek do dyskusji
Hmm, kiedyś robiłem coś podobnego... może strzelę jakiś projekt w wolnej chwili.
Odpowiedz
(31.07.07, 19:02)Kuba link napisał(a): Jak widac, mamy ludzi którzy nas popierają. A pracujemy pełną parą  Wink

Kuba, nie alfa Aries tylko alfa Arietis. Warto zwracać na takie rzeczy uwagę.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Cytat:W gwiazdozbiorze Barana nie ma zbyt ciekawych obiektów Deep Sky, a zwłaszcza takich, które można obserwować za pomocą lornetki. Jedynym takim w miarę sensownym obiektem jest NGC 772, o jasności ok. 10 magnitudo.

Napisałbym "głębokiego nieba" zamiast "Deep Sky".
Odpowiedz
Nowa w Łabędziu z roku 1975 ma oznaczenie V1500 Cyg.
W maksimum osiągnęła jasność wizualną 1.7 mag i wtedy (a nie teraz) była jednym z najjaśniejszych obiektów w Łabędziu.  Wink
Odpowiedz
O kurczątko. No to trzeba poprawic tego Ariesa na Arietis'a  Wink. Dzięki Polaris, że zwróciłeś na to uwagę.

A dlaczego lepiej wg. ciebie pasuje "Głębokiego Nieba" niż Deep Sky?  Smile

Pozdro

PS. Zainteresowanie rośnie  ;D
SW150/1200 na Dobsie, 7x50,8x30 (rozkolimowana) Baader Hyperion 21mm, KITowy okular 25mm, Baader ND5 (obrobiony) i... oczy Dobra muza tworzy dobry klimat! Relaks w czasie obserwacji! Smile Pozdrawiam, Jakub Jędrzejewski GG: 6302826 Mail: kuba.2103@gmail.com Tel. 500043154
Odpowiedz
Jeśli mają to czytać osoby młode, początkujące i na dodatek polskojęzyczne to nie zawsze zrozumieją coś takiego jak DS czy Deep Sky. Proponuję zmienić to w już istniejących tłumaczeniach i zastosować na przyszłe - "obiekty głębokiego nieba".

Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
Jak robicie karty w języku polskim i tłumaczycie wszystkie nazwy na angielski, to wypadało by być konsekwentnym. Nie wiesz kto kiedyś weźmie jedną z talii do rąk i czy nie skonfundujesz jakiegoś dziecka niezrozumiałymi terminami. Tylko to też nie takie proste, bo część nazw ma łacińskie odpowiedniki rozpoznawalne we wszystkich kulturach, a część po przetłumoczeniu wygląda naprawde dziwnie. Np. nigdy nie potrafiłem się przestawić na polskie "lata świetlne". Dla mnie jak widzę jakąś wartość i jednostkę "ly" wszystko jest jane, jak za cyferką stoi "lś", w pierwszej chwili nie załapuje o co biega. A jakoś świat ku mojej rozpaczy dał sobie ostatnio siana z moimi ukochanymi "parsekami".

Mamy tu jakiś zbiór zasad konwertowania nazw itp. ?

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
(01.08.07, 10:00)Lampka link napisał(a): W tekście o Łabędziu jest błąd. Nie jest on zwany "Krzyżem Południa" tylko Krzyżem Północy.

Mea culpa, przepraszam, ale pisałam to w nocy i pewnie stąd ten błąd.

Pozdrawiam  Smile
Canon EOS 400D | Canon 50mm 1.8 | Canon 28-80 3.5-5.6 | Sigma Zoom 100-200 4.5 | Samyang 8mm 3.5
Odpowiedz
Mnie się wydaje, że karta z gwiazdozbiorem Capricornusa (Koziorożca) ma zły kolor. Na pierwszy rzut oka, trochę mnie zdziwiło, że zakwalifikowaliście go do gwiazdozbioru jesiennego (kolor czerwony). Ale poszedłem jeszcze po obrotową mapę nieba, żeby się upewnić. No i się upewniłem - Capricornus leży rzeczywiście w części nieba letniego (kolor karty - żółty), a poza tym góruje o północy w sierpniu (czyli w miesiącu letnim). No a Orła zaliczyliście do konstelacji letniej, a Koziorożec jest dosyć blisko niego. No znalazłem wiele argumentów przemawiających za tym, żeby zaliczyć go do konstelacji letniej.  Wink Co prawda w jesieni jak najbardziej da się go obserwować, jednak we wcześniejszych godzinach. Na przykład gdybym teraz wyszedł na dwór poobserwować go sobie, widziałbym go górującego o północy Smile (A tak naprawdę o 1:00, bo jesteśmy na razie na CWE)
Choć nie daję głowy, że wyście się pomylili.
Jeśli ja się mylę, proszę poprawcie mnie Wink
Pozdrawiam, Krzysztof, XIII LO w Szczecinie, lunetka Optisan Star 50/360, lornetka 2,5x25, Zenit 19 i 2.8/37, 1.7/50, 2.8/135, 5.5/400, Panasonic Lumix DMC-FZ7, statyw fot. Velbon, lornetka Bresser 20x60 Spezial Saturn
Odpowiedz
Różne źródłą podają różne informacje. W "Niebie na Weekend" faktycznie jest zakwalifikowany do konstelacji letnich, natomiast internet podaje raz letni raz jesienny. Pozatym to nie "my" go umieściliśmy w gwiazdozbiorach letnich tylko pan, który stworzył prezentowaną talię kart i był łaskawy nam ją udostępnić, więc raczej tego nie zmienimy.

Pozdrawiam Smile
Canon EOS 400D | Canon 50mm 1.8 | Canon 28-80 3.5-5.6 | Sigma Zoom 100-200 4.5 | Samyang 8mm 3.5
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości