Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekcja okularowa - problemy
zdecydowanie tak! projekcja okularowa to projektowanie skomplikowanego wieloelementowego obiektywu i wojna z winietowaniem, korekcją, dystorsją i aberracjami. W praktyce dobre rezeultaty mozna osiągnąć tylko przez experyment, ale podejmując się tego dobrze jest również wiedzieć jak to wszystko działa, bo w przeciwnym razie mozna sie poddac mimo, że jest mozliwość skutecznego rozwiązania.

Pozatym wiedza powoduje, że sie odrzuca dużo kombinacji z góry skazanych na niepowodzenie.

Np. dłuuugi okular z jasnym newtonem w projekcji spowoduje winietowanie centralne. Smile

tak więc mozna przypasować na sucho w sklepie sam okular i mocno sie zdziwić w domu wkładając go do newtona.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Ja myślę, że nie ma powodu żeby się poddawać, nawet jeśli nie dobierze się okularu bez winietowania. W końcu jak robimy filmik Saturna to przecież nie potrzeba nam w rogu dobrego obrazu. Ważne żeby w środku był dobry. Z tego aparatu można mieć dużo pociechy w astrofotografii, nawet więcej niż z mojego bo Saturn, Jowisz czy fragmenty Księżyca mogą wyjść dużo lepiej bo aparat jest dużo lepszy.
Nie ma się co łamać i bawić się tym co jest !
pozdrawiam
Odpowiedz
http://members.lycos.co.uk/arti0/astro/Plejady_stak.jpg

mi sie w jednym zestawie udało bardzo dobrze  Smile

brak dystorsji i komy aż pod sam brzeg.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Witam
Arti dobrze pisze i rada jest słuszna.
Dobraby była wizyta u tokarza,  zdiąć w domku obiektyw i niech tokarz zmierzy gwinty plus średnica wew. wyciągu okularowego, powstanie złączka-redukcja dłuższa ok. 40 mm , da się włożyć do wyciągu,   jest sensowna decyzja.
PS. bywają inne połączenia z obiektywem, zerkaj na ATM astrosprzęt jako przykłady bywają.
Pozdrawiam, Dziadek.
Odpowiedz
Bardzo fajne te Plejadki  ;D. Jak na kompakt to nieźle. Jak się wykadruje i obrobi to fajna fotka z tego będzie. Moim nie da się chyba tak zrobić bo najdłuższy czas to 2s. Dlatego nie ma się aż tak co zamartwiać winietą tylko dobrać jak najlepszy okular żeby dawał dobrą ostrość w środku i kręcić planetki w rozdzielczości 640/480. Może wyjść nawet lepiej jak z webkamerki Philipsa bo moim zdaniem to jej jakość w rozdzielczości 640/480 nie jest powalająca a jednak widać nieźle zrobione tymi kamerkami planetki i księżyc. Są to niewątpliwie najlepsze kamerki do celów astro ale mają jednak CCD tylko 1/4". W końcu to jest tylko zabawa. Warto sprawdzić czy można kompaktem nagrywać w trybie webkamery na dysk komputera. Moim można.
pozdrawiam
Odpowiedz
Hej dziadku ! Ciekawa ta Vista ! Nigdy nie słyszałem o takiej. Napisz coś więcej o przetworniku, jego czułości i czy jest na USB. Nadaje się do guidowania za słabymi gwiazdami w MTO ? Może się gdzieś dorwie tanio taką ?
Pozdrawiam
astrodziadek
Odpowiedz
Specjalnie czekałem na Księżyc - niestety balkon mam na zachodzie - żeby się przekonać jaki wielki wychodzi tym Rubinarem. Rubinar oparty o balustradę balkonu ponieważ cały sprzęt mam w górkach, tak, że o ostrości nie można mówić. Wszystkie klatki są w galerii - Księżyc 1, Księżyc 2, Księżyc 3. To są pełne kadry zrobione w rozdzielczości 2 Mpix i zmniejszone do 50%, a ostatnia do 25% ze względu na ostrość. Pierwsza jest bez zooma, druga z 3,2x zoomem optycznem (maksymalnym), trzecia jeszcze dodatkowo z maksymalnym zoomem cyfrowym 3,6x.
Powinien być z tego zestawu pożytek z moim teleskpem  ;D
pozdrawiam
Odpowiedz
Dziękuję wszystkim bardzo za odpowiedzi. Mój problem leży wyłącznie w doborze odpowiedniego okularu. McArti proponował RKE, ale obawiam się, że DO nie ma RKE w ofercie(czy one mają jakąś inną nazwę?). Poza tym wszystko co potrzeba prawie mam: złączka okularowa m42/1,25"/m42, mieszek makro, okular 25mm (który jest dołączony do zestawu Meade i nie mam o nim żadnych więcej informacji), odwrotne mocowanie obiektywu m42/52mm. Brakuje mi tylko przejściówki do mieszka (jak pomierzę, to zamówię dorobienie) i wszystko razem świetnie chodzi. Na razie mogę robić projekcję okularową bez obiektywu z Practicą. Niestety zniechęca mnie czas od wykonania zdjęcia do otrzymania wątpliwej jakości odbitki (od pół roku mam 3 filmy do wywołania - 3 czeka jeszcze w puszce na dokończenie).
Okular, który mam, czasami dawał mi w miarę ostry obraz, ale to było przy przystawianiu z ręki, więc jest to do weryfikacji. Niestety winietował.
Na razie jednak czekam na trochę wolnego czasu i czyste niebo.
Lunetkę biegunową już mam ! Smile
Odpowiedz
Witam
dołączam kilka przykładowych zdięć  wykonanych  amatorsko  z kamerek typu Vista i Vesta 646vc.
Wiele m-cy straciłem na rozwijanie astronomi amatorskiej, staram się  Sad
[Obrazek: 2323_14_12_06_11_59_52.jpg]

Również należy stosować motofokus i także prowadzenie chociaż w osi godzinowej .
Poprawi się konfort i jakość wykonania zdięć.
Pozdrawiam serdecznie, Dziadek.

Odpowiedz
Okulary RKE w DO to Celestron E-LUX

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shoppi...7bde27302e
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości