Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
śrubki i klucze calowe
Witam

Nie orientuje się ktoś z Was czy w Warszawie można gdzieś kupić śruby w standardzie calowym oraz klucze ampulowe calowe?

muszę wymienić kilka śrubek w teleskopie Meade, a klucze dodatkowo potrzebne są mi do kolimowania sprzętu

help

pozdrawiam
Raf
OTA Meade SCT 8", lornetka 6x30
Odpowiedz
Klucze ampulowe calowe (potocznie zwane imbusami albo po mlodziezowemu bambusami Smile znalazlem w Castoramie za jakies smieszne pieniadze.  Fakt ze zestaw byl firmowny przez Topex ale kluczami tymi daje sie odkrecic co potrzeba. Oblsuga stoiska Castoramy nie bardzo wiedziala co to sa imbusy i przekonywala mnie ze jesli sa  to tylko metryczne. Okazalo sie ze zestaw zawiera 12 kluczy metrycznych i 12 calowych. Drozsze i rozwiazanie to  klucze stanleya tez powinny byc dostepne w Castoramie. Srub calowych za to nie znalazlem w zadnym sklepie. wiec sobie je wygenerowalem przy pomocy odpowiedniej nażynki.
Odpowiedz
heh, nieźle. Ja się "tylko" zapytałem w Casto o klucze zamiast sprawdzać  (mój błąd) :Smile

dzięki za podpowiedź, śrubek szukam dalej...

Odpowiedz
Kiedyś potrzebowałem śruby żeby przymocować głowicę statywową do koziołka. Dorobiłem sobie u tokarza bo nie dało się nigdzie zdobyć. No ale może w stolycy gdzieś wyrwiesz takie.
Pozdrawiam - Jakub Nowak lunetka 10x50, Taiga 16x80, Zenit na koziołku + obiektywy, Vesta Pro, Taurus 270 ___________________________________________ wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd...
Odpowiedz
Mam narzynkę 1/4" i wiem, gdzie można kupić narzynki i gwintowniki calowe. Jezeli jeszcze temat jest aktualny - napisz na priva, bo publikacja adresu sklepu na forum - może byc uznana za kryptoreklamę...
Daniel
ZenithStar APO 80-II, PST-Coronado, Messier R-152/760, NexStar 4SE, 6SE, Hyperion 8-24, Nagler13, Antares Erfle mod.30, lornetka Zeiss Jenoptem 10x50
Odpowiedz
Witam,
w Warszawie, w Ursusie jest sklep przyfabryczny (traktory), w którym można dostać sporo śrub i wkrętów imperial (calowych), ale są cholerycznie drogie.
Inne wyjście to Anglia lub USA (znajomi) - bez cła i za grosze kilka garści.
BTW musisz podać oprócz średnicy gwintu - np. 1/8" także jego skok (a wyraża się on ilością zwoi na cal - np. 40).
Część wkrętów w Meadowskim LXie jest drobnozwojowa...  Tongue i są na tyle małe, ze może być kłopot z nacięciem na tokarce (np. te na obwodzie OTA, czy właśnie trzy śruby kolimacyjne).
Jeżeli chodzi o te trzy wkręty kolimacyjne to warto zamówić tzw. Bob's Knobs - zastępują fabryczne, a do kolimacji zamiast kluczy ampulowych wystarczą własne ... palce. Kosztują coś koło 20$ - wysyłają na cały świat...
Pozdrawiam,
Jurek
Jerzy Łukasiewicz Takie tam szkiełka...
Odpowiedz
dzięki serdeczne za wszystkie porady  Smile

klucze postaram się zgodnie z sugestią Micha zdobyć w Ciastoramie

wczoraj wróciłem z urlopu w Irlandii - kurcze nie miałem okazji na zakupy w jakimś budowlańcu. Ale jest szansa na śrubki garściami  Wink znajomi tam mieszkają. Muszę jedynie odkręcić i zmierzyć.

Bob's knobs - właśnie myślałem o zrobieniu takich szybkośrubek samodzielnie z pociętego imbusa  ;D

pozdr
Rafał
Odpowiedz
Ja kiedyś też kupowałem śruby calowe w sklepie z częsciami do ciągników Fergusson. Tylko musiałem przynieść taką o jaka mi chodziło bo sprzedawcy operowali takim pojęciami jak "śruba do misy olejowej" , a nie średnica i ilość zwojów na cal. Co do zwykłych kluczy to spróbuj takimi do rowerów, mi spasowało, a też mam sprzęt Meade. Z imbusami sie nie zetknąłem, ale i nie szukałem, bo jeszcze nie pogubiłem tych z kompletu .
Pozdrawiam Regulus
Odpowiedz
Osobom zagubionym w gaszczu calowych wymiarow podrzucam pewien szablon do samodzielnego wydrukowania. W stanach mozna to dostac za darmo w sklepach typu (Obi/Castorama) przy okazji wiekszych zakupow. Szablon wytloczony jest na bialym,elastycznym plastiku.

W domowych warunkach trzeba go wydrukowac z wyskalowaniem do podzialki metrycznej i z zachowaniem proporcji.

Szablon A

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Szablon - strona B

Wydrukowac z wyskalowaniem do podzialki metrycznej i z zachowaniem proporcji.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości