Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niebo w Polsce za 12850 lat
(17.06.07, 09:55)El_Capitano link napisał(a): skontruję Twoje święte oburzenie
Daleko mi do oburzenia, do świętego w szczególności. Wszak parę mordek wkleiłem.
(17.06.07, 09:55)El_Capitano link napisał(a): Dlaczego nie reagujesz równie gwałtownie na padające tu i ówdzie na Forum sformułowania typu "obracanie się nieba" ... Ci, którzy używają pojęć "wschód Słońca", "zachód Księżyca", itp.! Czy oni chodzili do szkoły?
Bo te okreslenia są normalne w układzie geocentrycznym i - jak powiedział taki jeden rozwichrzony -  nie ma lepszych i gorszych układów odniesienia.
(17.06.07, 09:55)El_Capitano link napisał(a): Jedynym błędem Alferka "w temacie" ruchu ekliptyki na skutek precesji osi ziemskiej jest to, że nie wspomniał, że mówi o tym w układzie geocentrycznym ... Wystarczyłoby, żeby dodał, że chodzi o ruch pozorny ekliptyki względem równika.
A guzik. Pokazał ruch ekliptyki względem sfery niebieskiej. Jak inaczej mogłaby zahaczyć o Wieloryba i Oriona ? Nie miałem czasu sprawdzić, czy ta zielona linia na drugiej mapce to nie jest równik za pól roku Platona.
(17.06.07, 09:55)El_Capitano link napisał(a): Luzik, Meteorze.  Smile
Luzik Wszyscy (z meteorem i Capitanem włącznie) Smile
Odpowiedz
(17.06.07, 11:13)meteor link napisał(a): A guzik. Pokazał ruch ekliptyki względem sfery niebieskiej. Jak inaczej mogłaby zahaczyć o Wieloryba i Oriona ? Nie miałem czasu sprawdzić, czy ta zielona linia na drugiej mapce to nie jest równik za pól roku Platona.  Luzik Wszyscy (z meteorem i Capitanem włącznie) Smile

I tak i nie. Pokazał jeden ruch względem drugiego. Ale Ty, Meteorze, nie zapominaj, że bieguny ekliptyki też nie stoją w miejscu. Przemieszczają się (!) powodując, że precesja tak naprawdę nie odbywa się po tworzącej stożka, a po spirali. Ekliptyka "zahaczy" o Oriona, a potem z niego wylezie skąd przyszła. O tym Alferek nie wspomniał i można odnieść wrażenie, że ekliptyka ma się według niego zataczać po niebie tak, jak równik niebieski względem ekliptyki.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
(17.06.07, 11:54)El_Capitano link napisał(a): bieguny ekliptyki też nie stoją w miejscu. Przemieszczają się (!)
A można prosić o wskazanie jakiegoś pisanego (po polsku) źródła wiedzy na ten temat? W książkach, do których mam dostęp, nic o tym nie ma. Wyguglować dał się jedynie "pozorny dobowy ruch ekliptyki", co nie ma nic do rzeczy.
(17.06.07, 11:54)El_Capitano link napisał(a): Przemieszczają się (!) powodując, że precesja tak naprawdę nie odbywa się po tworzącej stożka, a po spirali.
Czy oś obrotu Ziemi biega po stożku lub spirali, nie ma - moim zdaniem - wpływu na położenie ekliptyki na tle gwiazd. Może sobie nawet fikać koziołki o 360°, najwyżej równik będzie szalał razem z nią. Żeby było widać zmianę polożenia ekliptyki, musi się zmienić orientacja płaszczyzny orbity Ziemi względem gwiazd dalekich; i tu się rzecz macała. Pytałem światlejszych ode mnie, i wszyscy robili  ???

P.S. Zielona linia na 2-giej mapce to faktycznie nie może być równik A.D. 14857. Za blisko bieguna S - A.D. 14857.
Odpowiedz
(18.06.07, 23:53)meteor link napisał(a): A można prosić o wskazanie jakiegoś pisanego (po polsku) źródła wiedzy na ten temat? W książkach, do których mam dostęp, nic o tym nie ma.

P.G. Kulikowski "Poradnik Miłośnika Astronomii". PWN W-wa 1976. Rozdział III. Par. 3 - Precesja. Zwłaszcza przypis nr 24 na samym dole str. 252 i rysunek 163 na str. 254.

(18.06.07, 23:53)meteor link napisał(a): P.S. Zielona linia na 2-giej mapce to faktycznie nie może być równik A.D. 14857. Za blisko bieguna S - A.D. 14857.

Bo to jest ekliptyka, która na skutek ruchu biegunów ekliptyki "zsunęła się" do granicy gwiazdozbioru Oriona. Później, jak napisałem wcześniej, powróci do góry. To jest ruch mimośrodowy, a nie postępowy.

(18.06.07, 23:53)meteor link napisał(a): Czy oś obrotu Ziemi biega po stożku lub spirali, nie ma - moim zdaniem - wpływu na położenie ekliptyki na tle gwiazd. Może sobie nawet fikać koziołki o 360°, najwyżej równik będzie szalał razem z nią.

Niczego takiego nie napisałem! Bezwzględny ruch osi obrotu Ziemi jest wypadkową precesji i przemieszczania się biegunów ekliptyki - Ziemia swoje, a ekliptyka razem z Ziemią swoje. Stąd ta spirala. Jest ona skutkiem, a nie przyczyną przemieszczania się biegunów ekliptyki.

Proponuję przeprowadzenie symulacji zachowania się owej "zielonej linii" w dowolnym programie typu planetarium.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Eee tam, Oriona mi nie szkoda bo do tego czasu zdązy mi się znudzić  Wink
Odpowiedz
(19.06.07, 08:08)El_Capitano link napisał(a): P.G. Kulikowski "Poradnik ... Rozdział ... Zwłaszcza
Dzięki! Już szukam.
(19.06.07, 08:08)El_Capitano link napisał(a): Proponuję przeprowadzenie symulacji zachowania się owej "zielonej linii" w dowolnym programie typu planetarium.
Niestetyż - nie wszystkie tam (A.D. 14 857) sięgają.
I przekładam autorytety z nazwiskiem nad soft-anonimy. Smile
Odpowiedz
Ciekawe wogóle czy za te prawie 13000 lat bedą jeszcze ludzie. Jeżeli będą to raczej będą poznawać jeszcze inny układ gwiazd na niebie z innych planet.
A w znacznie bliższej przyszłości to pewnie podróż z jednej półkuli na drugą będzie tak samo łatwe jak dziś przejechanie kilkudziesięciu kilometrów samochodem.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
(19.06.07, 08:08)El_Capitano link napisał(a): Proponuję przeprowadzenie symulacji zachowania się owej "zielonej linii" w dowolnym programie typu planetarium.
Godzina - jak widać, kobita mnie wysyła do Wariatkowa, mój SkyMap załapuje od 1 I 0001 do 31 XII 9999, różnice "zielonej linii" względem gwiazd - są. Teraz zakumać, skąd to się [autocenzurwa] bierze. ???
Odpowiedz
Oj nie wiedziałem, że po roku ktoś ten temat odkopie!

Mapki są zrzutami ekranu ze Starry Night i w tym programie jak się da odpowiedni "skok" to można ładnie zobaczyć jak się zachowuje ekliptyka w roku platońskim. Tak więc całą dyskusję można sprowadzić do przeprowadzenia eksperymentu w tym programie.

Jak ktoś chce to może też zobaczyć jak pięknie ucieka Arktur - wystarczy dać skok 100 lat.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
(19.06.07, 08:08)El_Capitano link napisał(a): P.G. Kulikowski "Poradnik Miłośnika Astronomii". PWN W-wa 1976. Rozdział III. Par. 3 - Precesja.
No - chyba zakumałem. Tyle, że nie
(19.06.07, 08:08)El_Capitano link napisał(a): Zwłaszcza przypis nr 24 na samym dole str. 252 i rysunek 163 na str. 254.
(bo opisują skutek bez wskazania skąd się bierze) a zwłaszcza tekst poniżej rysunku 162 na str. 253, objasniający, że dla precesji planetarnej kształt Ziemi nie ma znaczenia, więc w odróżnieniu od lunisolarnej kolebie Ziemią ==> orbitą Z. ==> ekliptyką a nie równikiem.
Tylko dlaczego w większosci ksiązek wynik obu precesji przedstawia się w postaci kółka małego, lekko powichrowanego nutacją, i trzeba dopiero sięgac do Uczonych Radzieckich ?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości