Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolarz
#1
Wolarz
(łac. Boötes)

[Obrazek: thumb_581_25_07_07_9_32_43.jpg]

Ta konstelacja była przedstawiana również jako strażnik  wołowy, oracz, myśliwy, pasterz. O każdej nazwie są interesujące historie. Niektóre z nich są bardzo ciekawe np.

Według starej legendy żył niegdyś biedny pasterz, któremu stado wołów ukradli bracia, tułał się więc po świecie. W czasie tułaczki widział, jak rolnicy musieli  pracować, by zdobyć pożywienie dla swej rodziny. Myślał,  jak by im przyjść z pomocą. Wreszcie udało mu się zrobić pierwszy pług i zaprzęgnąć do niego woły. Na nie przeniósł ciężką pracę, uwalniając ludzi od odwiecznej udręki. W nagrodę za to, że ludziom pomógł, Zeus umieścił prostego pasterza wołów na niebie

Wolarz to ktoś w rodzaju myśliwego, patrzącego na Dużą i Małą Niedźwiedzicę. Miał on za zadanie chronić obydwa gwiazdozbiory.
Gwiazdozbiór ten tworzy wiele gwiazd  jak np. : Neklar, Seginus, Muphrid, Izar, Arktur.

Najjaśniejszą z nich jest Arktur.
Jest oddalony 37 lat świetlnych od Słońca. Jest to pierwsza gwiazda, u której stwierdzono ruch własny - w ciągu 800 lat przesuwa się na niebie o odległość kątową równą średnicy tarczy Księżyca. Odkrycia tego dokonał Edmund Halley w 1717 roku. Jego masa to 1-1,5 mas Słońca. Temperatura jego powierzchni to 4300K. Jego średnica to 34 mln km. Jego wielkość gwiazdowa wynosi -0,4 magnitudo.
Co ciekawe Patrząc na Arktura widzimy historię Słońca, kiedy wejdzie w fazę czerwonego olbrzyma.

Konstelacje tą łatwo rozpoznać. Leży pomiędzy Herkulesem a Panną. Kształtem przypomina latawiec, bądź jak inni mówią arabską dwójke.
WOLARZ

W Wolarzu występują dwa roje meteorów: botydy i kwadrantydy.

Bootydy: Występują w czerwcu. Prędkość meteorów wynosi 14 km/s. Związane są  z kometą 7P/Pons-Winnecke.

Kwadrantydy:Występują w styczniu. Nazwę rój ten zawdzięcza już nieistniejącemu gwiazdozbiorowi Quadrans Muralis,  który został "wcielony" do gwiazdozbioru Wolarza.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości