Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeloty ISS, STS i statków załogowo-transportowych w 2008.
Mnie tranzyt ISS na tle Słoneczka ominie. Ale za to czekam na tranzyt flary iridium 38 (-7.6mag) na tle księżyca, ewentualnie bardzo blisko niego. dla mojej miejscowości przelot przewidywany na  17:16:40 czasu lokalnego dzisiejszego dnia Wink
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
(01.02.09, 13:32)Predator link napisał(a):Mnie tranzyt ISS na tle Słoneczka ominie.

Mnie też może ominąć, 2 godziny przed tranzytem jest planowany manewr orbitalny, co prawda CalSky go uwzględnia, jednak przesunięcie w czasie manewru zniweczyło by zjawisko.
Czy aby na pewno Cal-Sky uwzglednia do przodu zmiane polozenia stacji ISS  ??? Skad masz taka informacje Astroccd? No mnie sie wydaje, ze program korzysta z aktualnych TLE dla stelitow, ktore sa dopiero obliczane po uzyskaniu nowej pozycji na orbicie danego obiektu, ale byc moze sie myle.

hejka bnie wiecie moze na jka stronke mozna wejsc aby zobaczyc aktualnosci co kiedy i gdzie bedzie widoczne piszcie !
www.calsky.com
www.heavens-above.com
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
(01.02.09, 15:55)KRZYSZTOF_M. link napisał(a):Czy aby na pewno Cal-Sky uwzglednia do przodu zmiane polozenia stacji ISS  ??? Skad masz taka informacje Astroccd?

Informacja jest od samego CalSky

[Obrazek: ISS.GIF]
Czy dobrze sobie wyliczyłem szerokość pasa, w którym będzie widoczny przelot ?

Przyjąłem założenie: wysokość orbity 360 km, kątowa odległość od środka tarczy - w górę i w dół - gdzie jeszcze można "złowić" ISS , po 12 minut  /bo tangens akurat takiego kąta udało mi się znaleźć w internecie - 0,0035 /.

Wtedy ten pas miałby szerokość: 2 x 360 x 0,0035 = 2,52 km . Czy tak ?

A gdzie przebiega dokładnie ta linia, na której obserwatorzy będą widzieć przelot po średnicy ?
Słońce "w ruchu", ISS też - bardzo dynamiczne to zjawisko...

Smile

OK! Astroccd teraz widze ta informacje, nie wiem czemu za pierwszym razem jak zagladalem na parametry przelotu to tego nie bylo, moze otworzylem program z innego poziomu.
szerokosc pasa widocznosci 23,32km

...musiales miec zle dane do obliczen albo gdzies pomyliles przecinki 25,2km byloby blizsze prawdy  Wink
KRZYSIEK .... !!!
Wczoraj w godzinach porannych szczesliwie na orbite zostal wyniesiony statek transportowy Progress M66. Nie zobaczymy jednak przelotu Progresa ani stacji ISS z terenow PL, stacja pojawi sie w widocznych porannych przelotach od 16 lutego z zadokowanym juz transportowcem. Start wahadlowca zostal przelozony, bedzie wiec okazja do zobaczenia Discovery goniacego ISS. Jak bedzie znana dokladna data startu.... to zapewne przedyskutujemy tu konkretne przeloty  Smile
Tymczasem Progress coraz bardziej zaczyna doganiac stacje ISS, obecnie znajduje sie juz mniej niz 1/2 orbity za stacja. Dokowanie w piatek rano. Calkiem niezle ma sie rowniez torba zgubiona w czasie jednego ze spacerkow, leci ~20km ponizej stacji wyprzedzajac ja na orbicie  Smile

[Obrazek: 09-02-11_OrbitaA.gif]
KRZYSIEK .... !!!
Ten wątek jest z roku 2008. Zamykamy i odpinamy.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości