Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konkursowa gratka - gwiezdna zagadka
(10.11.05, 18:45)SSW link napisał(a): Według GCVS Polarna, czyli alfa UMi, jest cefeidą typu DCEPS

Tak mi się zdawało, że coś nie tak, ale ktoś mnie zagadał i puściłem przed sprawdzeniem wersję z BCEP Wink.
Dzięki za sprostowanie Smile.
Odpowiedz
Witam,

(10.11.05, 18:45)SSW link napisał(a): (...)Według GCVS Polarna, czyli alfa UMi, jest cefeidą typu DCEPS (symetryczna krzywa jasności i niewielka amplituda) zmieniającą jasność wizualną w zakresie 1.86 - 2.13 mag z okresem 3.9696 d.  Wink
(...)

Guide podaje, oprócz danych z GCVS, także dane z katalogu Hipparcosa - wg niego zmiana jasności jest zaledwie w przedziale 2.09 - 2.13, ale ta zmiana zakresu (w stosunku do GCVS) to pewnie "detal".

Hermes
Odpowiedz
Przypominam, że za trzy godziny kolejna, trzecia już zagadka i mimo, że tym razem przedstawi ją Antyqjon, odpowiedzi prosimy przesyłać na podany mój adres: henryk65"Tu wstaw małpę"tlen.pl
Odpowiedz
Zestaw numer trzy, tym razem ja wybrałem fotkę Smile

Pytanie:
Jaka gwiazda jest prototypem cefeid?

I zdjęcie - jedna gwiazdka, warta 10 punktów Smile
[Obrazek: F3.jpg]

Kto się pospieszy, ma szansę na bonusowe punkty za czas Smile Przypominam, że mimo że ja zadaję zadanie, odpowiedzi wysyłajcie na adres e-mail podany wyżej przez Henryka. Powodzenia! Smile
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
hehe Antyqjon gratuluje wyboru gwiazdy. Skubaniec jestes... Wink
Odpowiedz
Niestety dopiero co wlazłem na forum.
Zagadka bardzo łatwa i przyjemna.  Smile
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
Czas na rozwiązanie tej zagadki.

Prototypem cefeid jest gwiazda Delta Cefeusza, której zmienność została odkryta i opisana w 1784 roku przez młodego Johna Goodricke`a.
Szerzej pisałem o tym TUTAJ

Gwiazda na zdjęciu to miryda UX Cyg o jasności zmieniającej się w zakresie 9 - 16.5 mag, na zdjęciu ma około 14-15 mag.
Niektórzy wahali się między UX a UY Cyg (ta druga typu RR Lyr), jednak czerwony kolor gwiazdki przeważnie powinien sugerować mirydę, bądź półregularną.

Punkty uzyskane w 3 edycji:

Damian - 15
JaLe - 13
Kanarkusmaximus - 13
Arkady - 13
Damian j. - 12
Tomek L - 12
Adam z Piły - 12
Adam Tomaszewski - 2
Paweł Trybus - 2

Suma punktów po trzech edycjach:

Paweł Trybus - 32
Kanarkusmaximus - 32
Damian - 30
Damian j. -27
Tomek L - 25
JaLe - 15
Arkady - 13
Adam z Piły - 12
Gregory - 10
Adam Tomaszewski - 2

Następna runda w środę, a dzisiaj wieczorem Robert zmusi do myślenia  Wink .
Odpowiedz
(27.10.05, 20:30)Henryk link napisał(a): tymczasem korzystając z ładnej pogody, proponuję rozejrzeć się po niebie, gdyż wieczorem widać wszystkie gwiazdki z zagadek.

Henryku, patrząc na niedzielne zdjęcie konkursowe, to zdanie trochę.... hmm, nie trzyma się kupy  ;D

Paweł
Odpowiedz
Widać, że wieczór jest pojęciem względnym Wink
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Hehehe, nie chodziło mi o słowo "wieczór" ale o słowa "widać wszystkie"  ;D Sam przyznasz, trudno byłoby - nawet po przyzwyczajeniu wzroku do ciemności - dostrzec gwiazdkę z niedzielnego zdjęcia  ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości