Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kolimacja newtona przy użyciu barlowa
#1
Witam wszystkich forumowiczów !
Jestem nowy na tym forum, chociaż czytałem je juz  od ok. roku.  Interesuje mnie zagadnienie kolimacji teleskopów w systemie newtona, przeczytałem już wszystkie wątki na ten temat na tym forum i na www.astro-forum.org, ale jest zagadnienie które nigdzie nie jest dokładnie wyjaśnione, a mianowicie nowa, ponoć rewelacyjnie prosta i dokładna metoda kolimacji przy uzyciu soczewki barlowa. Na www.astro-forum.org była co prawda o tym wzmianka, ale nikt nie podjął się przetłumaczenia dokumentuu z j.angielskiego, ani własnego opisu tej metody. Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby ją w przystępny sposób opisać, lub podać link gdzie można coś takiego znależć.
Pozdrawiam Regulus
Odpowiedz
#2
A może by tak link do tego opisu?

Chyba że o tym piszesz http://www.globaldialog.com/~obsessionts...ation.html

ale to nie jest jakiś nowy hit, a jedynie wariacja normalnej kolimacji laserem, równie nieudolna przy ustawianiu lusterka kątowego.

Spróbuj tego http://astrofotografia.republika.pl/Koli...eskopu.htm  ;D
Odpowiedz
#3
Witam!
Czytałem ten wątek, jak i wszystkie inne na tym forum, ale o kolimacji laserwo-barlowowej nie ma wzmianki. Na sąsiednim forum jest to wątek
http://www.astro-forum.org/Forum/index.p...topic=1955
a pierwsza wzmianka jest w poście #3. Jest tam link do dokumentu po angielsku i luźna obietnica A.Jesiona że jak będzie miał czas to przetłumaczy. Na końcu wątku przeprasza, ale nie ma czasu. Twój opis jest dobry, ale nie uwzględnia kilku przypadków,np. nieprostopadłości i nie przecinania sie osi tubusa i wyciągu, offsetu, przekręcenia bocznego lusterka itp. Nigdzie też nie spotkalem czegoś takiego jak rysunki tego co widać przez wyciag dla typowych przypadków rozkolimowania. Innymi słowy patrzę w wyciąg (przez kolimator z pudełka po kliszy) i po tym co widzę już wiem co się rozkolimowało. A dla początkującego cos takiego było by najbardziej użyteczne.
Pozdrawiam
Regulus
Pozdrawiam Regulus
Odpowiedz
#4
(18.09.05, 11:56)Regulus link napisał(a):Twój opis jest dobry, ale nie uwzględnia kilku przypadków,np. nieprostopadłości i nie przecinania sie osi tubusa i wyciągu, offsetu, przekręcenia bocznego lusterka itp.

Pierwsze stwierdzisz natychmiast wsuwając i wysuwając wyciąg z kolimatorem , offset jest, nie ma przekręcenia bocznego lusterka ? :Smile Chyba coś pokręciłeś.

Ale wszelkie uwagi są cenne i będę starał się brać własciwe pod uwagę i uzupełniać temat. Co do rysunków stworzenie takiego opisu było by ogromnie pracochłonne, przecież nie rozrysuje tysiąca kombinacji a Tobie tego brakuje  ??? a minimalnego wysiłku umysłowego ze strony początkującego i tak nie da sie uniknąć.
Odpowiedz
#5
Może pomoże:
http://republika.pl/jacekaj/artykuly/kol...-zast1.htm
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz
#6
(18.09.05, 12:03)HAMAL link napisał(a):Pierwsze stwierdzisz natychmiast wsuwając i wysuwając wyciąg z kolimatorem ,

Cytat:co stwierdzę, jak się to objawi ? Nawet gdybym wymontował lusterko wtórne i założył laserek, to i tak plamka na przeciległej ściance tubusa była by w tym samym miejscu.


offset jest,

Cytat:tzn, wzmiankujesz na końcu jednego zdania że przesunięcie odbicia markera w kierunku wylotu tubusa jest wynikiem offsetu. Piszesz że otwór pająka ma być ustawiony centralnie względem tubusa, a tymczasem mam kilka innych dokumentów, w tym samego wielkiego Janusza P. że offset należy najpierw wyliczyć a następnie suwmiarką dokładnie ustawić otwór pająka wg tych wyliczonych wartości. W moim telepie Meade SF 10" pająk i otwory w tubusie pod niego są już fabrycznie przesunięte dokładnie o wartość którą wyliczyłem ze wzoru.

nie ma przekręcenia bocznego lusterka ? :Smile Chyba coś pokręciłeś.

Cytat:piszesz tylko że trzeba tak kręcić lusterkiem bocznym, żeby ustawić je centralnie wzgl. ścianek wyciągu. Dokłądnie w jaki sposób poznać to skręcenie i jak ono wpływa na obraz nie ma

Ale wszelkie uwagi są cenne i będę starał się brać własciwe pod uwagę i uzupełniać temat. Co do rysunków stworzenie takiego opisu było by ogromnie pracochłonne, przecież nie rozrysuje tysiąca kombinacji a Tobie tego brakuje  ???

Cytat:Nikt nie umniejsza tego co zrobiłeś ani nie kwestionuje pracochłonności. Ale odnoszę wrażenie że jest to tekst dla nieco już zaawansowanych. Wczuj się w typowy przypadek początkującego, który nie jest zadowolony z obrazów dawanych przez teleskop, podejrzewa rozkolimowanie i patrzy do tubusa i w wyciąg. Widzi jakieś asymetrie, ale z drugiej strony nie zna się na tym i boi się że jak zacznie wszystkim kręcić w myśl zasady że może się uda, to rozkolimuje wsystko na amen, więc szuka wiedzy m.in. na forach.
a minimalnego wysiłku umysłowego ze strony początkującego i tak nie da sie uniknąć.

Cytat:na pewno, ale z drugiej strony, po to ktoś (np.Ty) piszą takie manuale żeby nie dochodzić do wszystkiego samemu, ale skorzystać z cudzych doświadczeń
Pozdrawiam Regulus
Odpowiedz
#7
(18.09.05, 14:47)MaciejRZ link napisał(a):Może pomoże:
http://republika.pl/jacekaj/artykuly/kol...-zast1.htm

Dzięki, bardzo interesujące.  Masz więcej takich artykułów ? Nie tylko o kolimacji.

Pozdrawiam Regulus
Odpowiedz
#8
Nie rozumiem Ciebe Regulus, jeśli masz na to czas to zrób opis zawierający "braki", ja niestety nie mam go teraz.

(18.09.05, 20:35)Regulus link napisał(a):tzn, wzmiankujesz na końcu jednego zdania że przesunięcie odbicia markera w kierunku wylotu tubusa jest wynikiem offsetu. Piszesz że otwór pająka ma być ustawiony centralnie względem tubusa, a tymczasem mam kilka innych dokumentów, w tym samego wielkiego Janusza P. że offset należy najpierw wyliczyć a następnie suwmiarką dokładnie ustawić otwór pająka wg tych wyliczonych wartości. W moim telepie Meade SF 10" pająk i otwory w tubusie pod niego są już fabrycznie przesunięte dokładnie o wartość którą wyliczyłem ze wzoru.

Asymetria pajaka jest niedopuszczalna bo wzmacnia ramiona dyfrakcyjne   :Smile Tongue
Resztę widzę też przekręcasz z powodu swojej niewiedzy, nic na to nie poradzę.


PS Pozdrawiam Cię Januszku  ;D ciekaw bylem kiedy się za ten temat weźmiesz a ja i tak Ci udowodnie ze Twoja kolimacja teleskopów to ściema  8) to w odniesieniu do tego wątku
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9557

Ciekawa to próba zdyskredytowania mojego poziomu wiedzy na temat kolimacji ale w tym temacie czuję się za dobrze  ;D więc wybacz.
Odpowiedz
#9
Po co się zaraz tak unosić i robić uwagi pod adresem osób trzecich. Ja chciałem się tylko czegoś dowiedzieć o metodzie kolimacji przy użyciu barlowa, bo słyszałem że jest prosta a i bardzo dokładna. Można było odpowiedzieć jednym zdaniem, jeżeli nie spotkała się na tym forum z zainteresowaniem. Przyjął bym to do wiadomości i wątku nie kontynuował. Pisałem przecież na wstępie że wszystkie posty o kolimacji na A4U i astro-forum przeczytałem wcześniej dokładnie. W osobiste wycieczki ani za ani przeciw komukolwiek się nie angażuję.
Pozdrawiam Regulus
Odpowiedz
#10
A oczywiście że się unoszę, trzy dni siedzialem nad tym opisem a Ty mi takie głupoty wypisujesz  Tongue skoro ten  http://astrofotografia.republika.pl/Koli...eskopu.htm uważasz za malo wyczerpujący temat polecam opis Twojego Góru Janusza http://www.astro-forum.org/Forum/index.p...topic=1955 4 posty niżej, może on zaspokoi Twoje wymagania   ;D

Problem w tym że ta metoda Barlowem dokładna jest , podobnie jak sam laser ale nie pozwala na zauważenie braków w kolimacji ktore widać w mojej metodzie bo człowiek kręcąc śrubami kolimacyjnymi totalnie nie ma pojęcia w jakich pozycjach znajdują się lustra a jedynie widzi efekt wyjścia wiązki lasera z okladu opycznego naszego teleskopu. Dziwi mnie więć fakt Twojego zainteresowania nią skoro tak skrupulatnie trzoszczysz się o pozyscję każdej cześci w teleskopie wypisując niedostatki i skróty mojego opisu.  :Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości