Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pole widzenia teleskopu ??
WItam Smile
Mam dwa pytanka:
1.
Jak to jest z tym polem widzenia.
Czy jest zalezne tylko od (f)okularu (f)obiektywu oraz pola widzenia okalaru.
Bo naprzyklad według kalkulatorów newton 200/1000  np z okularem plosla (25mm, 52stopnie) da takie samo pole widzenia jak np refraktor 80/1000 .
Czy apertura nie ma zadnego wplywu na pole widzenia .Myslalem ze szerokosc tuby wplywa na pole??Chodzi o to  ze myslalem ze jak zmienie telep na wiekszy to pole mi wzrosnie ale ogniskowa  rosnie mi o 300mm czyli pole zie smniejszy mimo zwiekszeni apertury .To ciekawe jak sie ma pole widzenia w schmidta-cassegrainach np z f=4000mm ,bedzie malutkie to teraz nie wiem jak przez takie teleskopy rozi sie zdjecia wiekszych mglawic skoro pole jest tak male  ???
2.Teraz pytanie dotczace swiatlosily .
Skoro np.zmienie refraktor z 100/600  na 120/1000 (orientacyjnie) to na przyklad drugi powinien byc jasniejszy gdyz apertura rosnie ale sklolei teleskop staje sie ciemniejszy ze wzgledu na ogniskową .I teraz o co mi chodzi .Czy jasnosc dawanych obrazów bedzie jasniejsza w 120/1000 jesli np  w obydwu teleskopach za pomoca róznych okularów dobierzemy takie same powiekszenie np 34x??

Pozdrwaiam .Andrzej
Odpowiedz
1. Apertura nie ma żadnego wpływu na pole widzenia.

2. W przypadku 100/600 f6 przy powiększeniu 34x obraz bedzie ciemniejszy od 120/1000 f8,3 pow. 34x ze względu na mniejszą źrenicę wyjściową i aby uzyskac obrazy jednakowej jasności musiał byś ją (źrenicę wyjściową) dobrać identyczną a nie powiększenie.
Odpowiedz
Czyli np. refraktor 90/1000  daje taką samą żrenice wyjściowa jak 60/700  biorąc pod uwage ze w obu przypadkach jest tem sam okular.
To teraz jesli obraz w obydwu refraktorach  bedzie tak samo jasny  , to gdzie jest róznica  w  zasiegu tych teleskopów skoro  ten 90mm powinien byc troche jasniejszy ,gdyz skupia wiecej swiatła ??
Jednak przy tym samym powiekszeniu dla 70 mm źrenica wynosi 0,6mm ,a dla 90mm 1,0mm. Czyli jednak  w 90mm obraz bedzie jasniejszy , ale okular musi miec dluższą ogniskową ,pole  pozostaje takie same w obydwu przypadkach ,dobrze to rozumiem ,??
Odpowiedz
Raz piszesz o 90 i 60 a potem o 90 i 70, bądź staranniejszy jak już zadajesz tak dokładne pytania i podawaj więcej danych ze swoich obliczeń bo nie mam czasu dochodzić potem jakie przyjąłeś parametry.

Kto powiedział że zasięg jest równowazny ze źrenica wyjściową?

Większy obiektyw nawet jeśli przy takiej samej źrenicy da tak samo jasny obraz ( teoretycznie ponieważ użyjemy różnych okularów i mogą mieć na to wpływ) to przy zwiększaniu powiększenia będzie nadal zwiększał swój zasięg gwiazdowy co nie bedzie miało miejsca przy mniejszym obiektywie, tu jest ta różnica.

(12.08.05, 01:54)DRAKOS21 link napisał(a):Jednak przy tym samym powiekszeniu dla 60 mm źrenica wynosi 0,6mm ,a dla 90mm 1,0mm. Czyli jednak  w 90mm obraz bedzie jasniejszy , ale okular musi miec dluższą ogniskową ,pole  pozostaje takie same w obydwu przypadkach ,dobrze to rozumiem ,??

pow to 90x w tym przypadku a okulary 11,1mm oraz 7,7mm i pole bedzie jednakowe.
Odpowiedz
Ok  czyli ja myslałęm ze im mniejsze powiekszenie tym wieksza janosc obrazu ,wieksze pole wiedzenia ,czyli widac duzy obszar nieba z  duża ilością gwiazd.
Czyli zwiekszajac powiekszenie zwiekszamy zasięg , ale jak powiekszenie zwiekszamy to wiadomo ze obraz ciemnieje ,troche to sprzezczne(chyba ze ciemnieje dopiero po przekroczeniu 2xD dla ref. Czyli gdy np kupie okular 40mm i włoże go do ref.90/1000 to nie osiągne  mojego celu?? czyli : wieksze pole widzenia ,jasny obraz , czyli uklad do przegladania nieba ??
Odpowiedz
(12.08.05, 13:23)DRAKOS21 link napisał(a):Czyli zwiekszajac powiekszenie zwiekszamy zasięg , ale jak powiekszenie zwiekszamy to wiadomo ze obraz ciemnieje ,troche to sprzezczne(chyba ze ciemnieje dopiero po przekroczeniu 2xD dla ref.

2D nic tu do tego nie ma. Zwiększając powiększenie "ściemniasz obraz" ale też i tlo nieba i dlatego zaczynają wychodzić coraz złabsze gwiazdy. 2D jedynie nie ma sensu przekraczać bo nie wniesie to nic nowego.

(12.08.05, 13:23)DRAKOS21 link napisał(a):Czyli gdy np kupie okular 40mm i włoże go do ref.90/1000 to nie osiągne  mojego celu?? czyli : wieksze pole widzenia ,jasny obraz , czyli uklad do przegladania nieba ??

Z 40 mm będziesz miał duże pole widzenia i jasne tło nieba dlatego zasięg gwiazdowy nie będzie imponujący a co do DS to trzeba szukać kompromisu, to nie jest tak że wystarczy dobrać okular dający najjaśniejszy obraz, trzeba go dobrać tak aby odpowiednio ściemnił tło nieba ale nie za mocno obiekty aby maksymalnie wyłowić z tła mgławice. U mnie np taką rolę w 270/1500 spełnia okular 20mm a w 114/90 to 15mm. Wszystko zależy od nieba jakie posiadasz a jaki to powinien być u Ciebie okular nie wyliczysz lecz musisz stwierdzić to empirycznie.
Taki 40mm doskonale nada się do przegladu dużych polaci nieba lub rozległych obiektów np M45 M31 ale pasy ciemnej materi w M31 ja widzę duzo lepiej w 20mm, jest ciemniejsze tlo nieba lepszy kontrast, podobnie Cirrus w Łabędziu, a u Ciebie i u mnie np M 27 bedzie dużo lepsza w np 20mm okularze, M 57 w 12mm.
Odpowiedz
Sorki że się wtrącam ale mam pytanie: Jakie są wzory na obliczenie średnicy wiązki wyjściowej i minimalne użyteczne powiększenie teleskopu?

Nie korzysałem z nich do tej pory i gdzieś mi w łepetynce się zapodziały Wink
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz
(12.08.05, 15:38)Gemini link napisał(a):Sorki że się wtrącam ale mam pytanie: Jakie są wzory na obliczenie średnicy wiązki wyjściowej i minimalne użyteczne powiększenie teleskopu?

Nie korzysałem z nich do tej pory i gdzieś mi w łepetynce się zapodziały Wink

Źrenica wyjściowa =średnica lustra (mm): powiększenie z danym okularem

Minimalne użyteczne powiększenie to 2xD gdzie D to średnica obiektywu w mm. Ale są różne wersje, 1,5xD, 1,6xD wpływna to na jakość obiektywu, odczucia obserwatorów oraz warunki obserwacji ale generalnie optycznie to 2xD.
Odpowiedz
Thx za źrenice, ale przeczytaj jeszcze raz o minimalnym użytecznym powiększeniu Wink
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz
(12.08.05, 15:57)Gemini link napisał(a):Thx za źrenice, ale przeczytaj jeszcze raz o minimalnym użytecznym powiększeniu Wink

;D Sorki, z rozpędu. Minimalne powiększenie ogranicza maksymalna źrenica wyjściowa czyli ok 6-7mm. Trzeba tak dobrać okular aby jej nie przekroczyć  bo światło zamiast wpadać do oka będzie się marnowało.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości