Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
optyka dla ATM-u
@Tom, dopiero co dałem cynka - zobaczymy jak się temat rozwinie. Może pogadam po niedzieli ze znajomym optykiem, jak znajdę czas żeby go nawiedzić. Tak na dobrą sprawę to nie wiadomo do kogo oni mogą te próbki wysyłać (amatorzy raczej odpadają). Też nie bardzo kumam z tych tabelek, o  co w nich biega? Czy quantity samples to ilość próbek w danej kategorii wysyłana do klienta, czy to ogólna ilość próbek do wysłania, jakie aktualnie mają na stanie w tej kategorii. Jeśli to drugie, to lipa, bo tych próbek (szczególnie w większych aperturach) mają ilości sztukowe, np. ten achromat D=110/f=244 pisze aktualnie: 0 próbek. Prawdę mówiąc nie pogardził bym innymi achromatami na obiektywy, np.

D=60,0/f=291,20
D=90,0/f=330

Były by chyba klawe do szukaczy (marzy mi się taki szukacz binocular do budowanego przeze mnie Newtona), czy do prostych refraktorków (np. do guidingu).

... a z tych mniejszych achromatów można by wybrać coś do zmajstrowania okularów DIY. Są tam np. achromaty o D=20-50 i krótkiej ogniskowej (np. do okularów typu Plossla 2" DIY).

Te achromaty B&M to dublety raczej o krótkich ogniskowych, więc mogą być problemy z krzywizną pola. Szkoda, że nie robią tripletów i w ofercie gotowców nie ma achromatów o dłuższych ogniskowych. Mam w swoich zasobach, jeszcze ze starych zapasów taki achromat triplet D=20/f=30 (chyba PZO, albo jakiś ruski), który oprócz skorygowanej abberacji chromatycznej ma fajnie skorygowaną krzywiznę pola. Natomiast w dwóch achromatach dubletach D=18/f=30, które mam, krzywizna pola jest już wyraźnie zauważalna.

Odpowiedz
Swego czasu interesowały mnie bloki ze szkła optycznego dostepne w  B&M Optik. Niestety maksymalna dostępna szerokość  tafli to 20cm natomiast długość, chyba do 100cm.  W zeszłym roku  1 kg szkła optycznego BK7 wyceniali na  15 euro.....
Odpowiedz
Nie wiem na ile aktualna jest ta wyprzedaż z PZO, ale mają tam w ofercie trochę różnego i ciekawego szkła optycznego:

http://www.pzo.warszawa.pl/wyprzedaz_txt.htm

[Obrazek: szkloSF104.jpg]
[Obrazek: szkloSF1.jpg]

ciekawe, jakie ceny?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości