Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KOLIMACJA TELESKOPU
A mówiło się tu na forum , by U omijać z daleka ! Nie posłuchał ! A może naskładało Ci się kilka wad do kupy . Nie jestem ekspertem od testowania optyki , ale jedno pytanie : czy nie dociągnąłeś za mocno śrub kontrujących lustro podczas tej kolimacji ? Nie wolno , możesz trwale zmienić geometrię lustra .

Spróbuj też na jakiejś gwieździe , najlepiej bliżej zenitu ,dać ją do środka pola i rozostrzyć w jedną i drugą stronę obraz - i co tam zobaczysz ... Jak  prezentują się gwiazdy na obrzeżach pola widzenia ?

Może ktoś " dorzuci " koledze jeszcze inne praktyczne rady, nim wróci z nim do sklepu ...

Smile

Odpowiedz
Teleskop mam 14 lat . Jak go kupowałem nie było żadnego wyboru .         Lustro ma lat 7 i dzisiaj je poprawiłem bo było za mocno przykręcone.     Za radą Hamala , teraz leży na filcu i można nim poruszyć .Błąd pozostał tz; saturn ma ostrość podwujny .                                                                             Dzieki Zbyszku                                                                                                                                    PS ; sprawdzę kontowe
Odpowiedz
Dzięki koledzy . Jest OK . Lustro kontowe było przykleione na sztywno , chyba distalem . Teraz w 4 punktach przykleiłem silikonem samochodowym , taką gumą . Jest super nawrt pzy wyrażnym braku kolimacii .                                                                                                                                                  Pozdrawiam
Odpowiedz
Witam.To co piszę dotyczy teleskopów Synta 8" 200/1200 Dobson,a może i innych wykonanych z cienkiej blachy,bez dodatkowych mocnych obejm,zapewniających kołowośc tuby.Tuby nie są okrągłe,lecz owale .Wyciąg zależnie od miejsca zamocowania będzie w osi tuby,lub skoszony z osi.Dlatego wg. mnie przed kolimacją trzeba wymontowac lusterko kątowe i sprawdzic czy oś wyciągu trafia w oś tuby.Ile mm może wynosic przesunięcie,musi się wypowiedziec ktoś kompetentny.Sprawdzałem kolimatorem laserowym.Do tuby włożyłem pasowną listwę z drzewa z zaznaczonym środkiem,listwa ustawiona prostopadle do wyciągu.Odchyłki były 1-3 mm.Kolimator owinąłem cieńką taśmą i dopasowałem,żeby można było nim obracac bez luzu.Śrub dociskowych nie używałem.Sprawdzałem w czterech położeniach kolimatora co 90*.Tak samo przy kolimacji zawsze kolimator co 90*.Jezeli odchyłki od osi tuby duże,można ustawic,popuszczając śruby mocujace wyciag z jednej strony (jeżeli sa za krótkie zamienic na dłuższe) i podłozyc cienkie dopasowane paski z blachy.Zauważyłem również,że lusterko kątowe nie zawsze jest przyklejone dokladnie na osi (nie piszę o owsecie).Otwór pająka ustawiłem na środku tuby.Trzy śruby regulacyjne lusterka kątowego wykręciłem,tak żeby jeszcze lekko trzymały na gwincie.Śrubę środkową dokręciłem do oporu(lusterko prostopadle do wyciągu).Lustro główne ustawiłem suwmiarką ,jednakowy wymiar od pierścienia.Stosując kolimator wg "Hamala",przesunąłem cały pająk z lusterkiem,żeby lusterko było w osi wyciągu.Po stwierdzeniu ile mm trzeba lusterko kątowe przesunac w dół,popuściłem środkową śrubę na pająku i wkręcałem 3 sruby regulacyjne dokładnie o tą samą ilośc zwojów,aż do oporu.Pozostałe czynności wg metody "Hamala" i kolimatorem laserowym.Wszystkie czynności opisane powyżej,były spowodowane niedokladnością wykonania teleskopu.
Odpowiedz
Witam.
Poprawka do poprzedniej wypowiedzi.
Zdjąłem górny kołnierz z tuby,wymontowałem lusterko
wtórne z pająkiem.Sciskałem tubę w dłoniach,tak żeby
przyjęła kształt okręgu,a wybrzuszenie było na składaniu
tak jak u dołu tuby.Nałożyłem kołnierz,skręciłem śrubami.
Sprawdziłem kołowośc,była dobra,owal 1,5 mm.Włożyłem kolimator laserowy,a do tuby linijkę z zaznaczonym środkiem.
Środek linijki pokrywał się z laserem.Teraz wyciąg był w
osi tuby.
Odpowiedz
Ja odnosze się do zdjęć w pierwszym poście z roku 2005.Na zdjęciach tam zapodanych brakuje wewnątrz małych pierścionków.CZy tak to ma być w tym telepie czy zdjęcie jest zbyt kiepskie i nie oddaje w pełni obrazu bo w moim newtonie widać takie ciemne okręgi wewnątrz tych jasnych.
GSO 16".CELESTRON C10N.114/900.refraktor127/1200.LVW5.LVW8.LVW13, LVW22.LVW42.AXIOM34.Brandon8.UNIVERSITY orto 4.5.6.7.9.12,5.ultima 7,5.12,5.18.30.pl20,pl25,SW-SWA13.SW-UWA9.lorn.12x60,VIXEN 20x80,barlow apo2x.filtr polaryzacyjny Orion,LUMICON OIII ,kolimator laserowy,green laser100mW,Nicon Coolpix
Odpowiedz
Witam,

(29.02.08, 18:30)obserwator link napisał(a): Dzięki koledzy . Jest OK . Lustro kontowe było przykleione na sztywno , chyba distalem . Teraz w 4 punktach przykleiłem silikonem samochodowym , taką gumą . Jest super nawrt pzy wyrażnym braku kolimacii .                                                                                                                                                   Pozdrawiam

przypadkiem trafiłem teraz na ten post, więc dodam:

przyklejanie zwierciadeł klejami do podstawek to pierwsza przyczyna nieostrych obrazów !!  Powstające naprężenia podczas zmian temperatury mogą nawet trwale zmienić kształt zwierciadła !!
  Najlepszy sposób - zwierciadło spoczywo na 3 (lub 6, lub 9.etc...) punktach podparć, przytrzymywane od góry małymi metalowymi "łapkami" lub "nakrętką" z tworzywa (między nią a zwierciadłem jest cienki pasek skórki). Przyklejanie do rozwiązanie wygodne i szybkie dla firm, które produkują teleskopy w setkach (tysiącach) sztuk niesięcznie.  A jeśli już stosować przyklejanie małych zwierciadełek, to w 3 - a nie w 4 miejscach !!

Ilustracją będzie sposób mocowania obu zwierciadeł - głównego i płaskiego, w najnowszym (maj 2008)  150 mm teleskopie Dobsona, wykonanym przez Lucjana Newelskiego w Pracowni Instrumentalnej Oddziału PTMA w Warszawie.

[Obrazek: 35_16_06_08_8_29_29.jpg]

Hermes

P.S.  W języku polskim nie ma (w liczbie pojedyńczej) wyrazu kont - jest albo kąt, albo np. konto (w banku ;D).  W tym przypadku mówimy raczej o zwierciadełku płaskim, albo newtonowskim, albo wtórnym.
Odpowiedz
HAMAL: powinieneś na allegro zacząć sprzedawać kolimatory Wink
SK127MAK EQ2 + possl 10, 25 54,3651 N; 18,6067 E
Odpowiedz
(15.06.05, 01:45)HAMAL link napisał(a): Kolimacja teleskopu systemu Newton-a w nowej i ciągle ulepszanej wersji znajduje się teraz tutaj - http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Powodzenia  Smile

Dziękuję, powiodło się !  8) Przedwczoraj skolimowałem Pralkę Franię Dobson 8''  ;-) kolimatorem wg. twojego konceptu. Trochę się spociłem bo robiłem to w pojedynkę, ale efekt jest  Smile
Odpowiedz
(06.03.09, 23:52)Don Pietro link napisał(a): Dziękuję, powiodło się !  8) Przedwczoraj skolimowałem Pralkę Franię Dobson 8''  ;-) kolimatorem wg. twojego konceptu. Trochę się spociłem bo robiłem to w pojedynkę, ale efekt jest  Smile
i mała poprawka można nabyć w DO gotowy kolimator, o taki:

http://deltaoptical.pl/kolimator-optyczny-skywatcher,d967.html

ja swój nabyłem  10 PLN taniej
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości