Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KOLIMACJA TELESKOPU
Mam od kilku dni nową syntę 200/1200. Postanowiłem sprawdzić metodą "Hamalową" jak wygląda kolimacja w fabrycznie nowym teleskopie. Wykonałem otworek w pudełku po filmie. No i patrzę, a tu nie widać części zwierciadła głównego  :Smile No to biorę kluczyk imbus i dawaj kręcić przy lusterku wtórnym, a tu o zgrozo luźne śruby kolimacyjne - i jak to miało trzymać? Jako, że robiłem to po raz pierwszy to z pół godziny się pociłem zanim ujrzałem w lusterku wtórnym  przez otworek "kolimatora" lustro główne w całości z mocowaniem. Po dokręceniu śrub kolimacyjnych na lusterku wtórnym zabrałem się za lustro główne. Tu akurat już było nieźle, naprawdę minimalne odsunięcie, minimalna korekta i jest OK.
Niech moje doświadczenie będzie wskazówką dla posiadaczy nigdy nie kolimowanych newtonów.

pozdrawiam i dziękuję za możliwość skorzystania z licencji na produkcję i użytkowanie kolimatora
Odpowiedz
(16.04.06, 19:57)Tomi link napisał(a): W jaki sposób umieścić znacznik idealnie na środku lustra?
I nie dotknąć przy tym lustra? ???
Mierzysz średnicę lustra. Następnie odrysowujesz cyrklem takie samo kolko w tekturce, kartonie czy bristolu i wycinasz. Srodek po cyrklu możesz powiekszyć do max 1 mm. Nakładasz taką pokrywkę równiótko na lustro i cieńkim pisakiem robisz kropkę przez dziurkę po cyrklu. To jest środek lustra. Następnie wystarczy nakleić marker. Trzeba to robić ostrożnie ale bez przesady. Jak nawet dotkniesz palcem tuż przy centrum lustra, to i tak jest to bez znaczenia, bo ta część lustra jest w cieniu wtórnego.

Czytałem gdzieś inną wersję do zaznaczania. Z odrysowaniem lustra na kartce. Po wycięciu kólko trzeba złozyć na pół i jeszcze raz na pół. Wierzchołek z kątem prostym leci€tko odcinamy i po rozlożeniu mamy naszą pokrywkę. To chyba gorszy sposób bo złożona wczesniej kartka nie chce równo leżeć na lustrze.
Odpowiedz
Dziękuję za cenne wskazówki.
Dzięki temu nie miałem żadnych problemów z kolimacją mojego teleskopu, który okazał się być trochę rozkolimowany.
Teraz ostrość jest wyrażnie lepsza. 
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz
Zrobiłem sobie kolimator wg. pomysłu Hamala.
Robota trwała niecałe 10 minut a sprawdza się rewelacyjnie. Jednak miałem pod ręką tylko pudełeczko takie pół przeźroczyste które niezbyt się do tego nadaje. Ale zrobiłem to z ciekawości. Jak tylko w łapska wpadnie mi lepsze pudełko po kliszy to zrobię lepszy kolimator Smile

Pozdrawiam.
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem "Cynthii" - Synty 8" na Dobsie. Tyle się naczytałem o potrzebie kolimacji, że natychmiast po złożeniu zestawu wziąłem się do roboty. Też miałem takie półprzezroczyste pudełko jak Karol - ale okleiłem je sobie folią samoprzylepną (he, to już ATM w ATM : ;D).
Muszę się przyznać, że po przeczytaniu posta Emcekwadrata kolana mi się "z letka" trzęsły, a tu ... zaskoczenie! Parę ruchów kluczem i JEST!!!

He, a dziś może i ... ciiii.... chmury się porozrywały !!!

P.S. Dzięki Ci Hamalu !!!
Odpowiedz
Czy znacznik na lstrze należy usunąć . Pytanie jest głupie [chyba]            ale po kolimacji mam w okularze na środku lekki półcień patrząc              w pogodny dzień . Niewiem czy przed kolimacią tak było,pewnie              Niutonie jest to cień zwierciadła .
Odpowiedz
Pytanie nie jest głupie , ale raczej nie pomyślałeś , zanim je zadałeś !

A jak będziesz kolimował następnym razem , gdy zajdzie potrzeba ?

Poza tym , ten znaczek niema znaczenia dla jakości obrazu . Jest "pod" lusterkiem wtórnym .

Smile

Odpowiedz
(24.02.08, 16:39)obserwator link napisał(a): Czy znacznik na lstrze należy usunąć .

A jak go usuniesz??  ;D Musiał byś odkręcić lustro... a to wiąże się z ponowną kolimacja...  Wink i błędne koło sie zamyka  Tongue

A ten półcień w środku okularu to cień LW Cień się nasila jak oko odrywasz od okularu. odjedź dalej to całego spajka zobaczysz. Wink
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Wnerwia mnie mój Newton z Żywca 150/900 . Wiem że się nie nadaje      do planet , ale choć marnie być powinno . Tymczasem Bresser 70/760    daje czysty obraz saturna , a 150/900 ma ostrość po rozdwoieniu            planety. Zrobiłem kolimacie i nic się ni poprawiło . Widok podkładki          nie jest w środku zwierciadełka , ale wyczytałem ze tak może być .          Okular dobry z Bresserka . Cz walczyc ze zwierciadełkiem , czy lustra      od pana U są do BANI .                                                                                                                                        Pozdrawiam
Odpowiedz
Dzięki  Predator i dzięki Zbigniew .
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości