Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zdeformowane lustro?
To jakiś koszmarny astygmatyzm czy co?
ZA MOCNO PRZYKRęCONE ZWIERCIADŁO GŁOWNE!
Possdrafka!
Miłek
Odpowiedz
Jak na razie poluzowalem srobki z lustra glownego choc nie byly mocno przykrecone. Teraz jest tak przyrecone ze ledwo wyczowalny jest opor.
Samo lustro o grubosci 1,5cm od dolu polozone jest na 3 kwadratowych kawalkach twardej gumy umieszczonych przy samej krawedzi (chyba standard?) i od gory dociskane plaskownikami rowniez pokrytych guma, ale tak, ze dociskaja lustro rowniez z boku (maja ksztalt odwroconej literki L).

Hamal:
jak tak sie patrze na te zdjecia z linka ktory podales, to to odksztalcenie wyglada mi na cos miedzy 1,5 - 2 lambda Sad paskudne i boje sie ze te srobki nie byly na tyle mocno przykrecone zeby spowodowac az tak wielkie znieksztalcenia... no ale poczekam az sie wypogodzi...
najwyzej przykleje cos do srodka lustra i bede naciagac je w dol Wink  ;D
Odpowiedz
Spokojnie, lustro to nie plastelina, nie da się go permanentnie wygiąć bez podgrzewania do dość wysokiej temperatury. Smile

Poza tym w przypadku totalnego zachmurwienia możesz poszukać jakichś sztucznych gwiazd Smile W twoim przypadku chodzi tylko o sprawdzenie czy naprężenia zostały usunięte, więc dowolny w miarę punktowy cel wystarczy. Latarnia z odległości ponad kilometra wystarczy.

(11.06.05, 11:18)skrzyp link napisał(a): najwyzej przykleje cos do srodka lustra i bede naciagac je w dol Wink ;D

No tak można zrobić przybliżoną parabolę ze sfery Smile Apropos, ten vixena ma 900mm ogniskowej. A tuba ma jakieś 80 czy raczej 40cm długości?
Odpowiedz
Wojtek:
ma jakies 80 cm
Odpowiedz
(11.06.05, 11:18)skrzyp link napisał(a): Hamal:
jak tak sie patrze na te zdjecia z linka ktory podales,

Ja linków nie podawałem  :Smile

A może masz lusterko kątowe przyklejone na super glue lub poxipol ?
Odpowiedz
Hamal, sorry, klade kostki brukowe przed domem i jestem ciut zakrecony, faktycznie, Wojtek podal linka.

Sprawdzilem lusterko, nie jest przyklejone, bokami opiera sie o "rurke" pajaka i docisniete jest tylko od strony lustra glownego kawalkiem blaszki owinietej czyms miekkim.... za to ma troszke bardzo leciutkich rysek.
Odpowiedz
No to super, ryski na pewno nie mają związku z Twoimi problemami, mogą jednynie minimalnie pogarszać kontrast.
Odpowiedz
Najlepiej bedzie jak sprawdzisz lustro na nozu Fucolta . Nie powinno byc z tym problemow bo pewnie jest sferyczne . Słyszalem ,ze do F8 czesto takie stosują . Moze któraś z "L" za mocno z boku lub góry  naciska na lustro . Powinno dać sie krecic . Nie moze byc zablokowane
Odpowiedz
Jeszcze raz rozebralem lustro i co zobaczylem? ze pod 2 z 3 uchwytami sa dodatkowe podkladki, a pod ostatnia nie! wywalilem je, bo podpory nawet nie dotykaly lustra! Trzymalo sie tylko z 1 strony!

Teraz "przykrecilem" lustro tak, ze nie wypadnie i nie lata Big Grin ale mozna je bez sily obracac...

Jeszcze mam jedna prosbe, ma ktos z Was jakis wzorek na obliczenie srodka optycznego lusterka katowego? bo ono tez bylo bylejak ustawione i nie wiem jak daleko je ustawic...
Odpowiedz
Musisz miec kropke w srodku lustra np niezmywalnym woda flamastrem , mozna tez delikatnie kropke zrobic na srodku lusterka wtornego . Hamal opisywal jak kolimować prostą metodą z niby okularem z malą dziurką . Jak zgrasz w punkt lustro i lusterko patrzac przez dziurke to wystarczy . Wstepnie lusterko kątowe ustaw tak aby odbite w nim lustro było symetrycznie ulozone ,potem reguluj duzym lustrem . Moze poszukaj o kolimacji . Bylo kilka miesiecy temu .
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości