Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Widoczność ISS
Witam,

właśnie przed chwilą (o 21:35) przeleciała nad Polską stacja kosmiczna ISS - trwa dobry okres widoczności. Wg strony Heavens-Above ma mieć jasność -0.7 mag, tymczasem od pewnego czasu jej jasność jest większa (nie uwzględniono chyba wszystkich nowych części - m.in. elementów kratownicy?) - teraz była jaśniejsza od Jowisza !
Następny6 przelot nad Polską - dziś (28 maja o godz. 23:11 - azymut SSW, wysokość (nad centrum Polski) 62 stopnie.
Również dziś, o 23:04 kolejny satelita z serii Iridium (nr 64) - nad Warszawą na wysokości 41 stopni i w azymucie 249 st będzie miał jasność -2 mag. Obserwatorzy odlegli o 30 km na wschód od Warszawy zobaczą jego "błysk" o jasności -8 mag

Hermes
Odpowiedz
Tego ISS o 23:11 widziałem, ale niestety na tym się skończyło, gdyż chmury zakryły niebo.
Oskar
Odpowiedz
Czy ktoś obserwował ISS przez teleskop i zrobił fotki.
  • Sony alfa DSLR-A230 + Minolta AF 70-210mm 1:3,5-4,5
  • Lornetka Nikon Action VII 16x50 CF
  • Lornetka tasco 8x50 MC
  • Celestron SkyMaster 15x70
  • AstroMaster 90EQ 90/1000 Celestron
  • PowerSeeker 80EQ 80/900 Celestron (silver)
  • Niebo na weekend
Odpowiedz
...zeby niepotrzebnie nie wdawac sie w temat zdjec to lepiej sobie popatrz teraz tutaj - lepszych juz nigdzie nie znajdziesz... ;D

http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/live_tv.html

p.s.
....co te ludziska tam wyczyniaja to przechodzi ludzkie pojecie.......... :o
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Witam. To co widziałem  to cos niesłychanego!
ISS miała ogon podobnie jak kometa  był wyraznie widioczny gołym okiem w przeciwnym kierunku niz słonce , był nawet zakrzywiony jak od wiatru słonecznego w komecie .Było to we wtorek14 .08 o godz20.45. Pare osób ze mną obserwowało to zjawisko i bylismy w szoku,jestem z Przemysla , czytałem inne forum i inni obserwatorzy też cos takiego widzieli z innych miast podkarpacia- moze znów dziś powtórzą spektakl o  godz 21.30.
Zachęcam innych astrobraci do obserwacji i focenia .
Odpowiedz
Witam

Podczas wspólnych obserwacji w Raniżowie 14/15 sierpnia obserwowaliśmy razem z kolegami z Leżajska to samo zjawisko. Wszyscy zdumieni byliśmy tym widokiem, który w lornetce wyglądał już całkiem niesamowicie ! Robert Bodzoń z Jarosławia melodował o tym samym zjawisku. Czy koledzy z innych części Polski też to zaobserwowali?

Pzdr
Meade LB 8", Tal Alkor 65/502 , Bresser 10x50+statyw QX WA 26mm, LVW 13mm, Pentax 8,5mm XF, Antares Ortho 6mm
Odpowiedz
czy ktos uwiecznil to zjawisko??
Take a look to the sky just before You die...it's the last time he willl... ...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy- z knajpy- gondolą... 10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo, siakieś śkiełki, nasadzacz dwugałkowy CZJ
Odpowiedz
...faktycznie ISS nie grzeszy ostatnio swoim ksztaltem i jasnoscia...! na dzisiaj program podal mi
-4,8mag ....i faktycznie na pewno tyle gdzies mial a moze i nawet ciut wiecej... szkoda ze tylko widzialem go przez chwilke przez dziurke od klucza w chmurach i juz nie bylo czasu go przymierzyc przez lornetke... Sad
...ponadto mialem jeszcze dzisiaj tranzyt przez tarcze Slonca...niestety ta pogoda ostatnio jest u mnie fatalna.... >Sad  nastepny 18-tego moze wtedy sie cos uda zobaczyc przeleci prawie przez sam jego srodek chodz to jedne z trudniejszych obserwacji i obawiam sie ze moj sprzet jest na to za cienki.... na takie obserwacje potrzeba juz naprawde profesjonalnego sprzetu i filtrow itp. itd. :-\
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Też potwierdzam, że Heavens-above.com zaniża jasność ISS. Wczoraj miałem przelot i zamiast -1mag było gdzieś koło -2.5mag. Także wczoraj zobaczyłem flarę Iridium -7mag. Wziąłem standardowo rodzinkę i poszliśmy na górkę nie opodal. Oczywiście chyba pisać nie muszę, że mieli rozdziawione gęby jak mało kto Smile Zawsze to nich działa i myślą, że ja znam wszystkie przeloty na pamięć a nie że wyszukuje w internecie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości