Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lornetka Meade 10x50 za grosze
A co powiesz na to ze ostatnio lidletke mozna bylo kupić za 40 pare złotych, to prawiie ja za darmo Smile
chociaz, fakt jest faktem, `my` wymagamy więcej od sprzętu a lidletka co najwyzej nadaje sie do obserwacji dziennych, za taką cene tym bardziej.
Pozdrawiam
g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
Odpowiedz
właśnie, zastosowania astro stawiają spore wymagania przed sprzetem i powinnismy rekomendować początkującym możliwie jak najlepszy pozostając jednak w granicach finansowego rozsądku ...
refraktor Soligor RT-1000 / 3.7" E, lornetki Nikon AEx 10x50, Soligor ANV 10x50, Prinz 10x50, Nikon AVII 7x35, Nikon Sportstar Ex 8x25
Odpowiedz
Podejrzewam, że ostatnia partia Mead-ów (2x tańsza) to po prostu końcówka asortymentu, czyli wiele pozostawiająca do życzenia. Tylko kurcze ta cena... szczerze to rozumiem młodych ludzi, ja bym te 15 lat temu nawet 5 sek. się nie zastanawiał tylko ją kupił. Wiadomo, nie od razu Rzym zbudowano Wink
Pozdrawiam
pd
g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
Odpowiedz
Ja bym się tego testu sprzed dwóch lat tak kurczowo nie trzymał, czas robi swoje...

Oczywiście, trzeba pytającym proponować lepsze modele, ale wszystko potem w rękach / kieszeni / tej osoby.
Problem w tym, że my tak do końca nie wiemy, co ten Lidl oferuje każdym rokiem i dlaczego akurat Lidl / bo to nie tylko lornetki / a nie jakieś inne sieci - ale to już dla meritum sprawy nie ma znaczenia. Na czeskim a-f ktoś tam swego czasu pisał, że któryś z szefów Lidla jest "strzelony" na punkcie astro...

Jeśli już ktoś ze względów finansowych przymierzy się do kupna lidletki / a zwykle jest to osoba, która zaczyna z astro, może marzy też o dobsoniku czy refraktorku - a raczej nie zna się na wadach optyki /, należy mu poradzić, że koniecznie miałby iść do sklepu z kimś, kto się na tym zna. Poza tym można reklamować, zwrócić...

Chłopaki z czeskiego a-f absolutnie nie odsądzają lidletek, ani tych refraktorków 70/700; są do bólu pragmatyczni i podkreślają tylko to, by przy kupnie ktoś kompetentny sprawdził towar - optykę i mechanikę. Do nauki nieba na początek będzie dobra, przyjdzie czas - kupi sobie lepszą.

Naprawdę, skymacho, zmieniłbyś zdanie, gdybyś popatrzył przez vixena i meade-bresser !
Zapraszam Cię do Ostrawy!  Big Grin

Jarek ma rację, ale zupełnie początkujący zaczyna od szukania łatwych obiektów i uczy się nieba. Każdemu takiemu polecałbym jakiś prosty statyw czy podpórkę - by smakował układy gwiazdeczek w gromadach otwartych, by mgiełka M13 czy M31 zatrzymała się w polu lornetki itp itd.

Powtarzam, absolutnie zgadzam się że trzeba zachęcać do kupna lepszego sprzętu, ale nie zawsze dla konkretnego adepta jest to realne ze względów finansowych.

Smile

Odpowiedz
ja nie postuluję wprowadzenia zakazu używania lidletki ale odstąpienie od jej rekomendowania. Czas lidletki minał. Cześć jej pamięci !  ;D ;D ;D

refraktor Soligor RT-1000 / 3.7" E, lornetki Nikon AEx 10x50, Soligor ANV 10x50, Prinz 10x50, Nikon AVII 7x35, Nikon Sportstar Ex 8x25
Odpowiedz
aby przestrzec początkujących amatorów lornetek przed niefrasobliwym podejściem do zakupu lidletki  przytoczę fragmenty relacji Ignisa z Astromaniaka.pl z tegorocznego polowania na nią:

"Ale to, że rzut był tak obfity wydało mi się dziwne, zacząłem więc sprawdzanko.
Pierwsza... oczywiście regulacja ostrości- pierścień , prócz lewo- prawo jedzie góra dół -znaczy się luz na mostku. Odrzuciłem następna regulacja ostrości sztywna jednak zmiana rozstawu wokół osi środkowej chodziła zbyt lekko, znaczy: niedługo będzie się ruszał pierścień ostrości. Trzecia analogicznie albo pierścień albo luźna oś. Dwie miały fatalne wyczernienie tubusów.
Kilka z kolimacją do poprawy -widziałam normalnie podwójnie. Wreszcie wyodrębniłem raptem 3 które powyższych wad nie miały lub miały je marginalne. No należy wspomnień, że regulacje dioptrii w paru były fatalnie luźne. Z pośród 3 wybrałem jedną z w miarę ciasno chodzącym pokrętłem, bez martwych stref, przesuwającego się pierścienia i ciasno skręconą, z równomiernie wyczernionym tubusem, oraz bez podwójnych obrazków."

"Generalnie........nie widziałem jeszcze w lidlu takiego rozrzutu wadliwych egzemplarzy. Jeśli jeszcze nie kupiliście - please uważajcie."

Odpowiedz
(16.01.09, 21:48)Daber link napisał(a):Podejrzewam, że ostatnia partia Mead-ów (2x tańsza) to po prostu końcówka asortymentu, czyli wiele pozostawiająca do życzenia.
Pozdrawiam
dab
(05.04.09, 07:42)skymacho2 link napisał(a):"Ale to, że rzut był tak obfity wydało mi się dziwne, zacząłem więc sprawdzanko...
"Generalnie........nie widziałem jeszcze w lidlu takiego rozrzutu wadliwych egzemplarzy. Jeśli jeszcze nie kupiliście - please uważajcie."
Czułem pismo nosem...  Tongue w Ostrołęckim Lidlu bylo moze 15 sztuk, z czego 80% miały wieksze lub mniejsze wady a tylko 2-3 były do przyjęcia. Kupiłem dla kumpla jedną sztukę. Na razie nie narzeka.
Odpowiedz
Taka ciekawostka: 4 dni temu byłem w londyńskim Greenwich w obserwatorium, zachodzę do sklepiku a tam... bresser (meade) 10x50 .
Kupiłem jedną nie wiedząc jeszcze że w Polsce mają wyrobioną opinię lidletki hehe.
Nawet nie sprawdzałem przed kupnem ufając marce (jestem początkującym astroamatorem), myślałem sobie:będzie fajna praktyczna pamiątka z wycieczki.
Dopiero w domu po dokładniejszym obejrzeniu zauważyłem chwiejący się mostek, no i kolimacja mogłą by być lepsza. po przeczytaniu testu na optyczne.pl załamałem się troszkę z początku, nie z powodu straty bądź co bądź 25 funtów, ale że dałem się zrobić w balona.
Dzisiaj dokręciłem śrubę mostka, który chodzi teraz równo, jutro podreguluję kolimację bo doczytałem że można to zrobić śrubką ukrytą pod gumą obudowy. No zobaczymy, może wyjdzie z tego znośna lornetka... 8x40. Zapowiada się jednak że ją sobie zostawię na początek.
Odpowiedz
Mam pytanie techniczne, chciałem to umieścić na ATM ale nie wyswietla mi się tam funkcja tworzenia nowego tematu.
Chodzi mi o wyczernienie tubusów  wyżej wymienionej lornetki meade "10x50" chciałbym to zrobić samemu tylko nie chcę niczego zepsuć.
Żadnej lornetki jeszcze w życiu nie rozkręcałem tak żeby aż do środka mieć dostęp. Czy łatwo zrobić takie coś? Chodzi mi o samo rozkręcenie i złożenie spowrotem bo czym wyczernić i jak to już raczej bym sobie poradził.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości