Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
21P Giacobini-Zinner
Napisałem będzie, czytaj uważniej  8) teraz faktycznie jest dobrze widoczna.
Odpowiedz
(15.05.05, 16:29)JAcekP link napisał(a):Ja jako stary praktyk (Ty Piotrek też) wiesz jak do obserwacji komety 10-11 mag wygląda układ: Słońce max 14 st  pod horyzontem, kometa  na 40 kilku stopniach elongacji i na dodatek jest to kometa okresowa z małym DC. Trzeba trochę poobserwować, żeby chwytać temat bo na monitorze to wszystko wygląda best.

Może nie będzie aż tak źle... Zwłaszcza z tym DC, podczas poprzedniego powrotu około peryhelium kometa miała DC około 5, zresztą była to moja pierwsza "teleskopowa" kometa, obserwowana teleskopem bez statywu (oparty o krzesło  ;D ), z użyciem mapki z "Kalendarza Astronomicznego na rok 1998", na której pierwsza pozycja komety była datowana dwa tygodnie później niż moja obserwacja  ;D. Fakt że była ona wtedy w doskonałych warunkach...
Masz rację, nie będzie ona łatwym obiektem, ale nadal twierdzę, że jej obserwacja będzie możliwa.

A co do tej aluzji do 9P to chodziło chyba o to, że będzie ona w złych warunkach w momencie uderzenia i po nim... Miejmy nadzieję, że (jak niektórzy przewidują) jej jasność wzrośnie o ładnych parę wielkości gwiazdowych i pomimo że będzie ona na stosunkowo jasnym niebie, będziemy mogli ją obserwować...

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
(15.05.05, 16:38)Limax7 link napisał(a):Napisałem będzie, czytaj uważniej  8) teraz faktycznie jest dobrze widoczna.

Teraz to ona niie jest widoczna bo jasno a i chmury łokropne  Tongue
SYRIUSZ 350/1500 - znaczy się kawałek rurki.
Odpowiedz
Trzeba odkopać wątek z 2005-kometa wróciła. Obecnie znajduje się w Kasjopei i pędzi na spotkanie z Sercem i Duszą. Ostatnio oglądałem ją w lornecie 25x100 i w sumie to nie byłem pewiem,czy ją widzę,choć coś tam ewidentnie było. 

Wrzucam mapkę na kilkanaście kolejnych dni i zdjęcie,które robiłem już przy niestety wschodzącym księżycu i w dodatku jakiś syf mi się załapał na matrycy,akurat w miejscu gdzie znajduje się NGC 7822.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Strasznie wnerwiają mnie te miniaturki,dlatego wklejam większe wersje

[Obrazek: Djwnmn3WsAQhmJ_.jpg]

[Obrazek: DjwnpKrX0AA-VC1.jpg]

Odpowiedz
kometa z dnia 04.08.2018 robiona przy wschodzącym księżycu. Tym razem w lornetce była widocznie bardzo dobrze. 

[Obrazek: Dj2p3ZuXgAE21Vh.jpg]

[Obrazek: Dj2qBXCWsAAR76F.jpg]

Odpowiedz
Noc z 10 na 11 lipca. Kometa widoczna zarówno w 25x100 jak i w 10x50.

[Obrazek: DkTjkYtWsAADZkB.jpg]

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości