Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
15 lat temu - niecodzienny gość (konkurs)
Witam,

właśnie mija 15 lat od niecodziennego spotkania...

Wizyta tego Gościa nie była rozreklamowana w mediach, zapewne wiedzieli o niej tylko nieliczni.  O jego przyjeździe do Warszawy dowiedziałem się zaledwie dzień wcześniej :o Sad,  a o tym, że odwiedzi także PTMA, decyzja zapadła może godzinę wcześniej (nie było szansy na powiadomienie większej ilości zainteresowanych). Sad
  Poniżej przedstawiam dwa zdjęcia Gościa, wykonane podczas tej wizyty w PTMA (miałem szczęście - zdążyłem wziąć aparat...):

[Obrazek: gosc_ptma.jpg]

Konkurs:  kim był ten niecodzienny Gość ??

Za odgadnięcie jego nazwiska i kim był  przyznaję 3 punkty  Big Grin
  Dodatkowo po 1 punkcie za odgadnięcie, kto jest jeszcze na zdjęciu z prawej strony (podpowiedź - oczywiście wszystkie związane z astronomią w Polsce).
  Czyli w sumie do zdobycia 7 punktów - z zabawy wyłączone są osoby, które były na tym spotkaniu...
  Odpowiedzi proszę na priva.

Hermes
Odpowiedz
witam,

Godz. 10:37.  Już dwie osoby poprawnie zidentyfikowały Gościa  PTMA Big Grin :o

godz. 11:00  Trzy osoby zidentyfikowały Gościa + jedna odpowiedź "dowcipna"

godz.  22:00  Jeszcze jedna osoba udzieliła poprawnej odpowiedzi.

Rozwiązanie konkursu w czwartek wieczorem

Hermes
Odpowiedz
Hermes, doskonale pamietam tamte czasy Smile Stad nie bede bral udzialu w konkursie aby nie pomniejszac szansy innym Smile
Odpowiedz
Witam,

pora na rozwiązanie zagadki, najpierw krótka historia z nią związana:

W dniach 1 - 3 czerwca 1990 roku w Łodzi odbywała się kolejna konferencja SOPiZ PTMA. I na jej zakończenie, 3.VI, zostałem... poufnie ??? :o poinformowany, że następnego dnia (poniedziałek, 4.VI) rano w CAMKu będzie z wizytą amerykański astronauta James Irwin,  uczestnik misji Apollo 15.  Dziwna sytuacja - gdyby nie ten przypadek, kiedy o tej wizycie w CAMKu (gdzie znajduje się Oddział PTMA w Warszawie) dowiedziałem się w innym mieście, nikt z osób naszego PTMA nie wiedziałby o tej wizycie. :o  A jak się okazało już 4 czerwca, w pełnej osób sali, liczącej 180 miejsc, uczestnikami spotkania z Irwinem byli nie tylko astronomowie zawodowi, ale także uczniowie i członkowie PTMA z innych miast...
  Po powrocie do Warszawy udało mi się zawiadomić tylko kilka osób z Oddziału PTMA.
  4 czerwca rano pojechałem wcześniej do CAMKu, aby spotkać się z dyrektorem i dowiedzieć się czegoś więcej o tym spotkaniu z Irwinem. Jego wizyta miała być krótka - relacja z lotu, film „Apollo 15”, odpowiedzi na pytania z sali i zwiedzanie CAMKu. Zaproponowałem wizytę Irwina w PTMA...  Dostałem odpowiedź, że może, ale nie wiadomo jak będzie z czasem...
  Spotkanie w sali było ciekawe, choć dla tych którzy nie wiedzieli o Irwinie pewnych faktów czasami zaskakujące.  Jakieś pół godziny po zakończeniu spotkania James Irwin, w towarzystwie wicedyrektora CAMKu i innych astronomów, zajrzał do naszego pokoiku.  Otrzymał od nas na pamiątkę kilka wydawnictw PTMA (także numery "Uranii"), podpisał dwa egzemplarze z relacją z lotu Apollo 15 zdaniem "Księżyc był piękny. J. Irwin. Apollo 15", chwilę pozował do zdjęć i... było po wizycie.  Big Grin Dodam jeszcze, że to była druga wizyta Irwina w Polsce. Pierwsza (z pozostałymi uczestnikami lotu Apollo 15) miała miejsce wkrótce po locie, w styczniu 1972 roku (informacja "Urania, nr 4/1972).
  Podczas lądowania kabiny Apollo nie otworzył się jeden ze spadochronów :o :o  (a Sojuzy mają tylko jeden... ;D)
  James Irwin zmarł nagle latem 1991 roku, niemal dokładnie w 20 rocznicę swego lotu na Księżyc :'(

Teraz rozstrzygnięcie konkursu.

Pewną wskazówką ułatwiającą identyfikację Irwina były leżące na stole "Uranie" (nr 11-12/1971), które on podpisuje (na zdjęciu akurat mój egzemplarz... )
Na zdjęciu grupowym, od lewej:
  Prof. Michał Odlanicki-Poczobutt, (były) prezes Zarządu Głównego PTMA (zmarł w 2004r),
  Dr Henryk Chrupała, wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie; także w ZG  PTMA,
  Dr. Henryk Brancewicz, wówczas sekretarz Zarządu Głównego PTMA,
  nasz gość, James Irwin
  i... autor tej zagadki.

Aż 4 osoby bez problemów zidentyfikowały naszego Gościa ze zdjęć.
  Pierwsze miejsce  (i 5 punktów) bezapelacyjnie zdobyła  Daria Big Grin Big Grin
  2  miejsce  Karol Wójcicki (4.5 punktu - ułamek za niepełną identyfikację)
  3  miejsca ex-aequo (po 3 punkty):  Vatzek  i  Paweł Maksym  (mój komentarz: Paweł dyplomatycznie wymienił tylko Irwina, chociaż zna pozostałe na zdjęciu osoby... Big Grin Może w ramach fair play przyznać mu honorowo dodatkowe 2 punkty? ;D)
  5  miejsce  Kanarkusmaximus (2 punkty) – za dwie osoby z PTMA
  6  miejsce HAMAL (0.5 punktu) - za odpowiedź "Kopernik" ??? :o :o. Skąd jednak wiedział, że Kopernik był w pokoju (na ścianie ;D), chociaż nie widać go na zdjęciu ?  ???

Hermes

P.S.  Na zakończenie mini-zagadka ekstra:  Jak wiadomo, miemal wszyscy astronauci z programu Apollo byli zawodowymi pilotami. Jednym z nielicznych wyjątków był Harrison Schmitt, geolog, uczestnik misji Apollo 17.
  Kto jednak, według wcześniejszych planów, miał lecieć jako geolog na Księżyc ?
  (proszę o odpowiedzi „jawne”, w tym poście – ciekawe, kto zgadnie pierwszy...)
Odpowiedz
(02.06.05, 11:35)Hermes link napisał(a): 6  miejsce HAMAL (0.5 punktu) - za odpowiedź "Kopernik" ??? :o :o. Skąd jednak wiedział, że Kopernik był w pokoju (na ścianie ;D), chociaż nie widać go na zdjęciu ?  ???

[Obrazek: headscratch.gif] a wiedzialem że coś mało podobny  :Smile  ;D Moje pierwsze punkty   Big Grin
Odpowiedz
Witam,

(02.06.05, 13:26)HAMAL link napisał(a): [quote author=Hermes link=topic=6042.msg93602#msg93602 date=1117708532]
6  miejsce HAMAL (0.5 punktu) - za odpowiedź "Kopernik" ??? :o :o. Skąd jednak wiedział, że Kopernik był w pokoju (na ścianie ;D), chociaż nie widać go na zdjęciu ?  ???
[Obrazek: headscratch.gif] a wiedzialem że coś mało podobny  :Smile  ;D Moje pierwsze punkty  Big Grin
[/quote]

reprodukcja tego obrazu Kopernika jest na stronie www PTMA-Warszawa w dziale "Sekretariat":

[Obrazek: koper_wf.jpg]

i na stronie wejściowej
http://ptma-warszawa.astronomia.pl/

Hermes
Odpowiedz
Nie wiedziałem, że Picasso sportretował także Kopernika  ;D
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
(02.06.05, 14:00)El_Capitano link napisał(a): Nie wiedziałem, że Picasso sportretował także Kopernika  ;D

A ja teraz wiem, skąd wzięło się powiedzenie:
"Kopernik była kobietą"
;D ;D ;D
Pozdrawiam Benedykt Krzeszowice 19°39'48"E  50°08'12"N ------------------------------------------------------- BPC20x60  BOC7x50  ROW10x40 TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem Canon 350D, Philips TuoCam 740
Odpowiedz
(02.06.05, 14:00)El_Capitano link napisał(a): Nie wiedziałem, że Picasso sportretował także Kopernika  ;D

He, he w sumie szkoda bo gdyby to był Picasso to PTMA mogła by byc organizacją mlekiem i miodem płynącą. ;D
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, http://www.joa.pl
Odpowiedz
(02.06.05, 11:35)Hermes link napisał(a): P.S. Na zakończenie mini-zagadka ekstra: Jak wiadomo, miemal wszyscy astronauci z programu Apollo byli zawodowymi pilotami. Jednym z nielicznych wyjątków był Harrison Schmitt, geolog, uczestnik misji Apollo 17.
Kto jednak, według wcześniejszych planów, miał lecieć jako geolog na Księżyc ?
(proszę o odpowiedzi „jawne”, w tym poście – ciekawe, kto zgadnie pierwszy...)

Miło mi zobaczyć 1 miejsce ;-)
Czy to przypadkiem na miejscu Harrisona Schmitta nie miał być Richard Gordon?
Pozdrawiam
Daria
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości